Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Węgla ma nie brakować. Do gmin trafi dwa razy więcej surowca

9
Podziel się:

W tym roku Polska Grupa Górnicza (PGG) podwoi ilość węgla dostarczanego gminom w ramach preferencyjnej sprzedaży tego paliwa przez samorządy. - Węgiel opałowy jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych gmin - zapewnia prezes PGG Tomasz Rogala.

Węgla ma nie brakować. Do gmin  trafi dwa razy więcej surowca
PGG w zeszłym roku dostarczyła samorządom ponad 400 tys. ton węgla. W pierwszym kwartale tego roku planuje dostarczyć ok. 800 tys. ton. (Adobe Stock, Kopitin Georgiy)

Polska Grupa Górnicza jest jedną z sześciu firm, dostarczających węgiel samorządom. Jak poinformował we wtorek PAP prezes spółki, w minionym roku do blisko 900 gmin trafiło ponad 400 tys. ton węgla, a do końca kwietnia tego roku planowane jest dostarczenie - zgodnie ze zgłoszonym zapotrzebowaniem samorządów - dalszych ok. 800 tys. ton.

PGG podwoi ilość węgla dostarczanego samorządom

W styczniu do samorządów wysłano już ok. 100 tys. ton surowca. Obecnie PGG podpisuje aneksy do umów z gminami, precyzujące warunki tegorocznych dostaw.

PGG w zeszłym roku dostarczyła samorządom ponad 400 tys. ton węgla. W pierwszym kwartale tego roku planuje dostarczyć ok. 800 tys. ton.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Biznes mówi: Złoty interes
Na podstawie dotychczasowych doświadczeń można śmiało powiedzieć, że mechanizm dystrybucji węgla opałowego we współpracy z samorządami okazał się właściwy i optymalny. Niemałą rolę odgrywa tu także stworzona przez nas sieć KDW, czyli kwalifikowanych dostawców węgla – powiedział prezes PGG.

Sieć kwalifikowanych dostawców, licząca obecnie ponad sto składów węgla w całej Polsce, powstała w połowie ub. roku. Początkowo za ich pośrednictwem rozprowadzany był węgiel opałowy, sprzedawany gospodarstwom domowym w sklepie internetowym PGG. Po uruchomieniu programu sprzedaży węgla przez samorządy, składy KDW w większości przypadków zajęły się rozprowadzaniem paliwa dostarczonego gminom, które zawarły umowy z PGG.

- W większości gmin to właśnie nasi kwalifikowani dostawcy byli zaangażowani w proces dystrybucji dostarczonego przez nas węgla do odbiorców końcowych. To dowodzi, że zbudowanie własnej sieci KDW okazało się bardzo przydatne dla programu samorządowego. Przy ich pomocy udało się szybko i sprawnie rozwieźć węgiel – ocenił Tomasz Rogala w rozmowie z PAP.

Przy pomocy kwalifikowanych dostawców PGG dostarczyła 82 proc. węgla. Obecnie na składach KDW do dyspozycji samorządów jest ok. 40 tys. ton surowca.

Odnosząc się do kilku opisywanych przez media sytuacji, w których samorządowcy skarżyli się na braki węgla z PGG, prezes spółki zauważył, że był to bardzo niewielki odsetek całości dostaw, a problemy z reguły wiązały się z wymagającymi dopełnienia formalnościami, i były możliwie szybko załatwiane.

- Oceniamy, iż w żadnym z opisywanych przypadków wina nie leżała po stronie PGG. Mogę zapewnić, że węgiel jest i będzie dostępny dla wszystkich gmin, które chcą go od nas kupić - podkreślił prezes Rogala.

PGG zwiększy wydobycie

Miesięcznie kopalnie PGG produkują ok. 220-240 tys. ton węgla opałowego. Codziennie do odbiorców wysyłane jest ok. 20 tys. ton tego paliwa.

W całym ub. roku kopalnie największej górniczej spółki wydobyły 22,6 mln ton węgla, wykonując plan produkcyjny w 97 proc. W tym roku wielkość wydobycia ma przekroczyć 23 mln ton. W kopalniach PGG czynnych jest ok. 30 ścian wydobywczych. W czwartym kwartale ub. roku dobowa wielkość wydobycia przekraczała 100 tys. ton.

Zgodnie z ustawą o preferencyjnym zakupie paliwa stałego przez gminy, producenci i importerzy dostarczają samorządom węgiel w cenie 1,5 tys. zł za tonę, a końcowa cena dla gospodarstw domowych nie może przekroczyć 2 tys. zł za tonę. Przy zakupie obowiązuje trzytonowy limit. Ceny węgla w każdej gminie można sprawdzić w portalu cieplo.gov.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
👍👍👍
rok temu
Ludzie przecież to jest marketing. Już połowa okresu grzewczego a oni chcą jak najwięcej węgla wepchać w składy aby składy były zawalone w drogiej cenie po sufit. Wówczas jak cena spadnie na wiosnę to węgiel będzie tani dopiero jak wykupicie ten drogi ze składów co go to teraz napchają po sufit. Mądry ten co wyczeka za to w lecie będzie się śmiał jak cena będzie niższa.
Emeryt 74
rok temu
Tylko gdzie ten tańszy groszek do pieców ekologicznych , po 3500 tyś to starczy mi na 700 kg , a gdzie czynsz, jedzenie przy emeryturze 2 tyś
pisokomuna
rok temu
Węgiel na kartki. Kartki na zapisy.
Gurnik
rok temu
Gmina Kobylnica pomorskie sprzedaje po 2000 zł. Czyli na Maxa jedzie.fotoradary już nie zarabiają.
sarkofag
rok temu
jakość węgla powinna być certyfikowana przez rafako