Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Weto unijnego budżetu. Premier przedstawił plan B

1595
Podziel się

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych ma być odpowiedzią Polski na wypadek, gdyby negocjacje z Unią Europejską ws. budżetu i Funduszu Odbudowy się przeciągały lub nie doprowadziły do porozumienia. Taki plan przedstawił w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Weto unijnego budżetu. Premier przedstawił plan B
Mateusz Morawiecki przedstawił plan B na wypadek, gdyby Polska nie porozumiała się z Unią Europejską ws. budżetu (kprm, Krystian Maj)
bDAJdSJh

Premier Mateusz Morawiecki był w piątek pytany o "plan B" rządu na wypadek braku porozumienia z Unią Europejską ws. budżetu i mechanizmu "pieniądze za praworządność".

- Rząd się na to przygotowuje i bierzemy to pod uwagę. Wiosną uruchomiliśmy rządowy program inwestycji lokalnych tylko ze środków krajowych - mówił podczas piątkowej konferencji prasowej w firmie Polmet Display. Ma to być odpowiedź na brak porozumienia z Unią Europejską.

Jak podkreślał, te środki pomagają gminom i powiatom w inwestycjach lokalnych. Nie wspomniał jednak o kwotach. Fundusz wymieniony przez premiera to około 12 mld złotych. Będzie mu trudno zastąpić choćby unijny Fundusz Odbudowy. Według pierwszych szacunków z tego źródła Polsce przysługiwałoby nawet 10 razy tyle.

bDAJdSJj
Zobacz także: Budżet UE. Polska poniesie sromotną klęskę? Europoseł mówi, jakie są realia

- Już dziś przygotowujemy program inwestycyjny, który będzie wspierał te projekty z udziałem projektów unijnych, gdyby doszło do jakichkolwiek zaburzeń - mówił Morawiecki sugerując, że środki krajowe niejako "zastąpią" te unijne.

bDAJdSJp

Premier odnosił się również do braku pomocy dla branż, które od prawie dwóch miesięcy pozostają zamknięte. Szef rządu zapewniał, że opóźnienia w tej sprawie wynikaja z unijnych regulacji i "blokady", którą Bruksela niejako nakłada na nasz kraj.

- Gdy tarcza branżowa wejdzie w życie, to pomoc będzie obowiązywała wstecznie, czyli od 1 listopada - zapewniał Morawiecki.

bDAJdSJq
bDAJdSJK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1595)
Lawendowy Pan...
2 miesiące temu
Tym planem jest tylko podnoszenie podatków i innych haraczy, których nie nazywają podatkami! Bardzo boją się praworządności - Prawo i Sprawiedliwość!
Xxxx
2 miesiące temu
Ciekawe, kiedy skończymy jak Grecja
Jas
2 miesiące temu
Plan B mieli na Banasia później C A każdy mądry widzi że Ķłamią rano kłamie w południe kłamie wieczorem
bDAJdSJL
Hmmm
2 miesiące temu
No to chyba uruchomią program Bieda+
OjOj
2 miesiące temu
Czyli wracamy do ZSRR i drukujemy bilety NBP.
...
Następna strona