Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Baltic Pipe z unijnym dofinansowaniem. Może wynieść nawet 33,1 mln euro

2
Podziel się:

Polska spółka GAZ-SYSTEM i duńska Energinet podpisały z unijną Agencją Wykonawczą ds. Innowacji i Sieci (INEA) trójstronną umowę na dofinansowanie prac projektowych dla Baltic Pipe. Maksymalna suma wsparcia finansowego wynosi 33,1 mln euro.

To strategiczny projekt z punktu widzenia Polski, a także całego regionu
To strategiczny projekt z punktu widzenia Polski, a także całego regionu (East News)

Polska spółka GAZ-SYSTEM i duńska Energinet podpisały z unijną Agencją Wykonawczą ds. Innowacji i Sieci trójstronną umowę na dofinansowanie prac projektowych dla Baltic Pipe. Maksymalna suma wsparcia finansowego wynosi 33,1 mln euro.

Baltic Pipe to projekt nowego gazociągu, który ma dać Polsce dostęp do kolejnego źródła, z którego będziemy mogli czerpać gaz. Ma on prowadzić do Danii, a dalej do gazociągu tłoczącego surowiec ze złóż norweskich. Pierwsza rura zostanie położona w 2020 roku, o czym pisaliśmy tutaj.

- Baltic Pipe to projekt, który pozwoli nam zdywersyfikować nie tylko kierunki, ale i źródła dostaw błękitnego paliwa - powiedział prezes zarządu GAZ-SYSTEM Tomasz Stępień w oficjalnym komunikacie spółki.

Pod koniec stycznia br. roku państwa członkowskie Unii Europejskiej zgodziły się na dofinansowanie pracy przy projekcie nowego gazociągu w ramach instrumentu „Łącząc Europę”. Pieniądze zostały przyznane dzięki przeprowadzonemu w 2017 r. konkursowi grantowemu CEF Energy. Jest to kluczowy unijny instrument finansowania na rzecz wspierania wzrostu gospodarczego państw.

Zobacz także: Zobacz też: Ceny gazu mogą być jeszcze niższe

- Baltic Pipe wraz z rozbudową Terminalu LNG w Świnoujściu i w połączeniu z innymi realizowanymi obecnie przedsięwzięciami, w tym w szczególności z budową połączeń międzysystemowych m.in. z Litwą oraz ze Słowacją, to klucz do sprostania wyzwaniom energetycznym Europy Środkowo-Wschodniej i regionu bałtyckiego. Realizacja tych inwestycji spowoduje, że europejski, konkurencyjny rynek gazu będzie wreszcie otwarty dla krajów naszego regionu - dodaje prezes Stępień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
gosc
6 lat temu
A kto to wybuduje jak najlepsz firma budujaca ze slaska z certyfikatami ISO zostala zlikwidowana w 2014 r a sprzet sprzedany a ludzie rozproszeni po Polsce, do dnia dziszejszego pracownicy czekaja w sadach na rozprawy o odszkodowania od PGNiG, panie Woaniak moze zaplacicie wreszcie ''jestescie dobra zmiana''
Hb
6 lat temu
Sytuacja jest taka że my mamy własny gaz....