Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wizyta Morawieckiego w Londynie. "Wróciłem z workiem propozycji"

63
Podziel się:

- Wiele firm zadeklarowało, że chce część swojego middle office i back office, część swojej centrali przesunąć i rozwijać operacje w Polsce - dodał wicepremier.

Wizyta Morawieckiego w Londynie. "Wróciłem z workiem propozycji"
(PAP/Radek Pietruszka)

Wiele firm przemysłowych i finansowych chce przenieść część procesów ze swoich central z Londynu do Polski, poinformował wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Aktualizacja: 20:20

- Wróciłem z workiem różnych propozycji i konkretów. To były bardzo dobre, bardzo ciekawe rozmowy z wieloma firmami przemysłowym, ale też z funduszami inwestycyjnymi i bankami - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej, zapytany o efekty swojej wizyty w Londynie.

Podczas jednodniowej wizyty w Wielkiej Brytanii Morawiecki rozmawiał z przedstawicielami firm i funduszy, które myślą o zainwestowaniu w Polsce lub są już obecne na polskim rynku.

- Rozmawialiśmy o środowisku biznesowym w Polsce i o tym, w jaki sposób możemy przyciągnąć dodatkowe inwestycje. Zmiana, którą zaproponowaliśmy, to tzw. one-stop-shop (jedno okienko - PAP): jedna komórka w naszym ministerstwie ma służyć rozwiązywaniu problemów inwestorów - regulacyjnych, prawnych, finansowych, fiskalnych - w taki sposób, aby nie czuli się, że są odsyłani od Annasza do Kajfasza - powiedział w Morawiecki wywiadzie dla PAP po zakończonych spotkaniach.

Nawet 10 tys. miejsc pracy. A to początek

Wicepremier ocenił, że w wyniku rozmów powinno powstać "co najmniej 7-10 tys. miejsc pracy, a to dopiero początek". - To są projekty informatyczne, zarządzanie projektami, zarządzanie danymi, big data management - powiedział, dodając: - To już nie jest tylko back office - call center czy funkcje księgowe, choć witamy z radością wszystkie nowe miejsca pracy, ale szczególnie cieszymy się z tych, które przynoszą największą wartość dodaną i gdzie wynagrodzenie jest wyższe niż przeciętne.

Jak powiedział wicepremier, tego typu inwestycje będą przede wszystkim trafiać do największych miast, w których podobne operacje biznesowe są już prowadzone, m.in. do Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Łodzi, Szczecina. - Ale rozmawialiśmy dzisiaj również z inwestorem, który (...) jest zadowolony ze swojej lokalizacji w Olsztynie, korzystając z różnych udogodnień - zastrzegł.

Co po Brexicie?

Morawiecki przyznał, że decyzja Wielkiej Brytanii o wyjściu z UE może przyczynić się do zwiększonego zainteresowania firm przeniesieniem części operacji do innego kraju członkowskiego. - Na wyczucie mogę powiedzieć, że rzeczywiście po referendum coraz więcej zarządów dużych firm pyta o to, jaką strategię powinni przyjąć w świecie, kiedy Wielka Brytania już nie będzie z nami w Unii Europejskiej - powiedział, podkreślając, że jest świadomy tego, że wszystkie kraje Wspólnoty będą zabiegały o zdobycie większych inwestycji.

- Nie mam wątpliwości, że państwa ze strefy euro mają przewagę, bo oferują zdolność do rozliczania w jednolitej walucie, ale my też mamy swoją: bardzo wykształconą kadrę inżynierską - ocenił Morawiecki, dodając, że dla części inwestorów, z którymi spotkał się w Londynie, m.in. dla firmy projektowo-inżynierskiej CH2M i producenta silników Rolls-Royce, "to nie bodźce finansowe są interesujące, ale dostępność wysoce wykwalifikowanej kadry pracowniczej, mówiącej wieloma językami".

W trakcie czwartkowej wizyty w Londynie Morawiecki spotkał się także z brytyjskim ministrem ds. handlu międzynarodowego Liamem Foxem. - To było spotkanie zarówno polityczne, jak i gospodarcze. Rozmawialiśmy o tym, jak utrzymać jedność świata atlantyckiego, świata zachodniego, do którego się zaliczamy i do którego chcemy się przyczyniać, w obliczu wielu zagrożeń: Brexitu, groźnej sytuacji na Ukrainie, zachowań Rosji, sytuacji w Turcji i tej związanej z uchodźcami - powiedział.

Pytany o to, w jaki sposób Polska miałaby stać się "łącznikiem Wielkiej Brytanii z Unią Europejską", co zapowiedział na początku swojej wizyty, wicepremier wskazał, że oba kraje łączą wspólne interesy. - My już dzisiaj oferujemy dobre warunki dla brytyjskiego biznesu i możemy być łącznikiem gospodarczym, ale również jesteśmy krajem, który najwyższą wagę przykłada do funkcjonowania NATO. Wielka Brytania jest nadal i pozostanie członkiem Sojuszu i to platforma, przez którą powinniśmy ze sobą współpracować - dodał.

Odnosząc się do swojej zapowiedzi w BBC Radio 4, że spodziewa się po Brexicie powrotu do kraju nawet 200 tys. Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, Morawiecki przyznał: "będzie bardzo ciężko przekonać ludzi do powrotu, zdajemy sobie z tego sprawę".

- Powinniśmy spróbować przyciągnąć 10-15 proc. z tej wielkiej emigracji (po wejściu Polski do UE) i to będzie zastrzyk kapitału, doświadczenia przez wzbogacenie Polski o ludzi, którzy wiedzą, jak działają instytucje dojrzałego państwa i mogą wnieść wiele do polskiej gospodarki - powiedział.

Morawiecki liczy się ze zmianą ratingu

Pytany o przyszłotygodniową decyzję agencji ratingowej Moody's, która 9 września ma opublikować nową ocenę dla Polski, Morawiecki powiedział: "wydali (w maju) negatywną perspektywę, teraz wydali ostrzeżenie, więc zapewne będą chcieli przeprowadzić zmianę (ratingu), choć tego oczywiście nie wiem".

- Przed nami jednak kolejna wielka fala inwestycji związanych z funduszami strukturalnymi, ale też (obserwujemy) zwiększone zainteresowanie ze strony firm chińskich, japońskich - siła polskich inwestycji będzie rosła i wydaje nam się, że zasługujemy na stabilną ocenę - powiedział. - Inwestorzy nie szliby do kraju, gdzie dzieje się źle, więc sam fakt, że wiele firm wyraziło zainteresowanie inwestycjami znaczy, że doceniają zmianę jakości wzrostu gospodarczego - dodał wicepremier.

Jak powiedział, inwestorzy znają strategię gospodarczą rządu - w tym promowanie oszczędności, decyzję o reformie OFE i wsparcie budowy polskiego kapitału - a jednocześnie widzą, że według planu budżetowego na przyszły rok deficyt pozostanie na poziomie poniżej 3 proc. PKB. To - jak mówił - "dużo lepiej niż w większości krajów Unii Europejskiej, włączając w to Francję czy Hiszpanię, nie mówiąc o Włoszech czy Portugalii".

Poproszony o komentarz do zapowiedzi francuskich i niemieckich ministrów, że należy zatrzymać negocjacje porozumienia o wolnym handlu pomiędzy UE a USA, Morawiecki powiedział, że umowa może nieść za sobą wiele zagrożeń. - Jeżeli okaże się niekorzystna dla Polski, to podejmiemy stosowną i podmiotową decyzję w tej sprawie. W tym kształcie umowa ta mogłaby nieść za sobą bardzo duże ryzyka - podkreślił.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(63)
WYRÓŻNIONE
Heinz
8 lat temu
[QUOTE] Wróciłem z workiem propozycji" [/QUOTE] Morawiecki junior dostał worek propozycji nie do odrzucenia. Retoryka rodem z czasów propagandy sukcesu. Jutro dowiemy się, że jesteśmy 10-tą gospodarką świata. Na razie pożyczamy na 500+
kolejne bredn...
8 lat temu
to jakaś choroba!!!!!!!!!!najpierw robią wszystko żeby wygonić z polski inwestorów,a ten jeżdzi i głupoty opowiada......wystarczy popatrzeć na giełdę i ile miliardów z giełdy odpłynęło i nie trzeba być ekonomistą żeby wnioski wyciągnąć ...........ten manewr jest po to bo w przyszłym tyg. agencja ratingowa ma wydać ocenę wiarygodności , a ci szaleją teraz..................................
ta-dzi
8 lat temu
Niech on już lepiej tego worka propozycji nie otwiera. Ostatnio tak błyszczy pomysłami że zastanawiam się co oni tam przy tym korycie biorą (oprócz kasy).
NAJNOWSZE KOMENTARZE (63)
ANTYPOLAK Z A...
8 lat temu
MORAWIECKI WEŹ TY LEPIEJ PRZYKŁAD Z TRAMPA OGRODŹ SIĘ WIELKIM MUREM I NIE LICZ NA TO ŻE KTOŚ Z CYWILIZOWANEGO ŚWIATA BĘDZIE CHCIAŁ SIĘ COFNĄĆ DO ŚREDNIOWIECZA RYZYKUJĄC ŚCIĘCIE I ODEBRANIE DÓBR NA ROZKAZ KOCZOKRÓLA. JEDNYM SŁOWEM FAKAJSIĘ
Rozalia
8 lat temu
Worek pomysłów,zakochany w okradaniu Polakow, normalnych ludzi, NO FANTASTA !
em231
8 lat temu
jak zwykle jezdzi po panstwach i szuka co zrobic w Polsce w kogo znowu uderzyc to jest minister do kupy a nie do rzadzenia w Polsce jego glupota jest bezgraniczna wszyscy do odwolania vozum nieufnosci posiadaja ,jezdzi za nasze pieniadze i proponuje glupoty
POLKA
8 lat temu
---a ktory to morawiecki syn czy tatus ---bo to chyba rodzina z tych morawieckich ----- przestancie pajacowac --PRZED CIEZKO PRACUJACYM NA WAS NARODEM POLSKIM -----------COZ TO ZA --NIUS -----
wet
8 lat temu
ALE WOREK W GACIACH
...
Następna strona