Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BGK powołał własny fundusz inwestycyjny

0
Podziel się:

Bank planuje utworzyć też spółkę BGK Nieruchomości, która będzie zarządzała aktywami Funduszu Mieszkań na Wynajem.

BGK powołał własny fundusz inwestycyjny
(materiały prasowe BGK)

Zarząd Banku Gospodarstwa Krajowego powołał spółkę TFI BGK, w ramach której ma działać Fundusz Mieszkań na Wynajem - powiedział dyrektor Departamentu Inwestycji Kapitałowych w BGK Piotr Kuszewski. Fundusz ma zainwestować w budynki mieszkalne 5 miliardów złotych.

Jak poinformował Kuszewski, na prowadzenie działalności TFI BGK SA musi jeszcze wydać zezwolenie Komisja Nadzoru Finansowego. - _ Spółka będzie działała pod nadzorem KNF, zgodnie z ustawą o funduszach inwestycyjnych. Po jej rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym, na co czeka się kilka tygodni, wystąpimy do KNF o zezwolenie na prowadzenie działalności _ - podkreślił.

Ponadto, jak wyjaśnił, bank planuje utworzyć spółkę BGK Nieruchomości, która będzie zarządzała aktywami Funduszu Mieszkań na Wynajem. BGK chce, by Fundusz Mieszkań na Wynajem - działający w formie funduszu inwestycyjnego zamkniętego - został uruchomiony w pierwszym kwartale 2014 r.

Dyrektor BGK zapewnił, że będzie on działał na zasadach rynkowych. _ - Nie będziemy kupować pojedynczych mieszkań, lecz całe budynki _ - powiedział. Mają tam być lokale do 60 m kw., w tym również kawalerki, zbudowane w technologii dostosowanej do potrzeb rynku najmu.

Docelowo Fundusz ma zainwestować 5 mld zł na budowę nawet 20 tys. mieszkań. Wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk mówił wcześniej, że w razie konieczności będzie możliwe dokapitalizowanie BGK lub zasilenie go obligacjami Skarbu Państwa. Zastrzegł jednocześnie, że obecnie bank posiada znaczne nadwyżki, jeśli chodzi o kapitały.

Fundusz zamierza kupić gotowe i wyposażone mieszkania w tych aglomeracjach, gdzie potrzeby najmu są największe. Chodzi m.in. o Warszawę, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łódź. Według Kuszewskiego przyszli najemcy lokali zapłacą czynsz niższy od obecnego rynkowego o ok. 20 proc. _ W Polsce brakuje od 700 tys. do 1,5 mln mieszkań. Nasz cel - to pobudzenie rynku najmu. Mamy nadzieję, że również inne zagraniczne fundusze będą zainteresowane inwestycjami w czynszówki w Polsce _ - podkreślił.

W przyszłości BGK może wycofać się z tej inwestycji, sprzedając certyfikaty inwestycyjne funduszu lub budynki innym inwestorom.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)