Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W przyszłym roku ominą nas podwyżki cen prądu?

0
Podziel się:

Żaden z producentów energii nie zwrócił się do URE o zgodę na zmianę taryf.

W przyszłym roku ominą nas podwyżki cen prądu?
(dial-a-view/iStockphoto)

Do Urzędu Regulacji Energetyki nie wpłynął żaden wniosek odnośnie zmian taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych na 2011 rok - poinformował wiceprezes URE Marek Woszczyk.

_ - Jeszcze takie wnioski nie wpłynęły. W zeszłym roku pierwsze wnioski o zmianę taryfy były na przełomie września i października _ - powiedział dziennikarzom.

_ - Zobaczmy, jaka będzie argumentacja, jeśli takie wnioski wpłyną. To, co może wpłynąć na cenę energii to wzrost cen tzw. obowiązków kolorowych _ - dodał, pytany czy widzi uzasadnienie dla podwyżek cen na przyszły rok.

Ceny prądu w Polsce i tak rosną najszybciej w Europie

W latach 2008-2009 ceny w Polsce wzrosły o 17,9 proc., podczas gdy w UE spadły średnio o 1,5 procent, wynika z danych Eurostatu.

Unijny urząd statystyczny porównał ceny między drugim półroczem 2008 a drugim półroczem 2009 roku. Po wzroście w poprzednim okresie, nastąpił w UE niewielki spadek cen, głównie za sprawą takich krajów jak Cypr, Włochy, Irlandia czy Dania, gdzie ceny zmalały o 8-20 proc. (w walucie krajowej).

Jednak są kraje, gdzie prąd znacząco podrożał: najbardziej w Polsce - o 17,9 proc., a także w Luksemburgu (17 proc.) i Słowenii (16 proc.).

Z zestawienia wynika, że w przeliczeniu na euro energia elektryczna jest najtańsza w Bułgarii, Estonii i na Litwie (ok. 8-9 euro za 100 kWh). Najdroższa jest natomiast w Danii, Niemczech i Włoszech (20-25). Średnia cena prądu w UE to 16,5 euro za 100 kWh, a w Polsce - niecałe 13 euro. Ceny w Polsce należą jednak do najwyższych w Europie, jeśli uwzględni się siłę nabywczą złotego (relatywnie drożej jest tylko na Węgrzech).

Eurostat informuje, że znacząco w latach 2008-2009 spadły ceny gazu: średnio w UE aż o 16 proc. Największe obniżki miały miejsce w Belgii i Włoszech (26-29 proc.). W Polsce nastąpiła podwyżka cen o 5,8 proc. - bardziej ceny wzrosły tylko na Węgrzech i na Litwie.

Jak podaje Eurostat, podobnie jak w przypadku prądu po uwzględnieniu siły nabywczej w Polsce ceny gazu należą do najwyższych w Unii Europejskiej (gaz droższy jest tylko w Szwecji).

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/253/t79101.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ponad;100;mln;zl;rocznie;na;prad;dla;najbiedniejszych,20,0,619540.html) Ponad 100 mln zł rocznie na prąd dla najbiedniejszych _ To są bardzo umiarkowane koszty _ - uważa wicepremier.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/93/t99421.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bezpieczenstwo;energetyczne;polski;-;od;czego;zalezy,78,0,636750.html) Bezpieczeństwo energetyczne Polski - od czego zależy? Węgla nie zabraknie nam przez co najmniej 150 lat. Jednak ważne dla gospodarki surowce: ropę naftową i gaz ziemny wciąż importujemy w dużej mierze z Rosji. Czy sytuację poprawi elektrownia atomowa i gaz łupkowy?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)