Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd szykuje rewolucję w podwyżkach emerytur i rent

0
Podziel się:

Biedniejsi emeryci dostaną więcej kosztem bogatszych. Zamiast procentowego wzrostu, ma obowiązywać kwotowy.

Rząd szykuje rewolucję w podwyżkach emerytur i rent
(kprm.gov.pl)

Rząd szykuje rewolucję w podwyżkach emerytur i rent. Zamiast podwyżki procentowej, przyznawanej raz do roku, chce wprowadzić jednakową dla wszystkich emerytów podwyżkę kwotową. Nowe zasady miałyby obowiązywać przez trzy lata.

Zdaniem Jeremiego Mordasewicza z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, takie rozwiązanie byłoby krzywdzące dla bogatszych emerytów, których emerytury nie pokrywałyby inflacji. To zaś oznacza, że taki emeryt za zwaloryzowane kwotowo świadczenie mógłby kupić mniej produktów i usług niż przed waloryzacją - wyjaśnił Mordasewicz.

POSŁUCHAJ JEREMIEGO MORDASEWICZA:

Według Jeremiego Mordasewicza skoro premier chce ulżyć biedniejszym emerytom, powinien podnieść minimalne emerytury i renty.

Podobnego zdania jest Wiesława Taranowska z OPZZ-tu. Zwraca uwagę, że minimalne tego rodzaju świadczenie wynosi dziś 706 złotych brutto i pobiera je 600 tysięcy osób.

POSŁUCHAJ WIESŁAWY TARANOWSKIEJ:

Rządową propozycją nie są zachwyceni także eksperci. Profesor Witold Orlowski powiedział, że taki pomysł usprawiedliwia jedynie trudna sytuacja gospodarcza kraju.

POSŁUCHAJ WITOLDA ORŁOWSKIEGO:

Minimalne emerytury i renty pobiera w Polsce 600 tysięcy osób. Ich świadczenie wynosi 706 złotych brutto.

Emerytura szokiem, ale nie dla wszystkich

Przejście na emeryturę dla każdego, kto nie zdecydował się na dodatkowe oszczędzanie i liczy jedynie na system ZUS+OFE, będzie poważnym szokiem finansowym. W stosunku do ostatniej pensji zaczniemy dostawać o 24 do 62 procent mniej.

Money.pl sprawdził, na ile może liczyć emeryt, w zależności od płci, zarobków i wieku przejścia na emeryturę. Policzyliśmy, jakie będą świadczenia dla osób, które pracę rozpoczęły w roku 1998, gdy weszła w życie reforma emerytalna. Zbadaliśmy po cztery możliwości dla każdej płci - rozpoczęcia pracy zaraz po maturze i zaraz po studiach, przy zarobkach na poziomie średniej płacy i przy pensjach w wysokości 2,5-krotności średniej - bo powyżej tego progu składki ) emerytalne nie są już naliczane, daje nam to więc wysokość maksymalnego świadczenia.

O ile spadnie nasz życiowy standard zależy od tego, ile lat przepracowaliśmy, w jakim wieku z pracy zrezygnujemy, ale najbardziej od płci.

Kobiety-seniorki są w zdecydowanie gorszej sytuacji od panów. Nawet te, które nie przechodzą na emeryturę w dostępnym dla nich wieku ustawowym 60 lat, tylko zdecydują się pracować na równi z mężczyznami - do 65 roku życia - dostaną przy średnich zarobkach o 270 - 360 złotych mniej.

Przy wyższych zarobkach i dłuższym czasie pracy różnica ta dochodzi nawet do tysiąca złotych. To konsekwencja sposobu naliczania emerytur. Kobiety, żyjąc dłużej, muszą zaoszczędzone w trakcie życia zawodowego pieniądze, rozłożyć na więcej lat.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t102245.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/rok;pracy;wiecej;to;emerytura;wyzsza;o;300;zlotych,164,0,647332.html) Rok pracy więcej to emerytura wyższa o 300 złotych Rozpoczął się kolejny festiwal pomysłów na zmiany w emeryturach. Money.pl analizuje jakie mogą mieć skutki dla naszych portfeli.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t86452.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polski;emeryt;pariasem;europy;moze;byc;jeszcze;gorzej,152,0,654744.html) Polski emeryt pariasem Europy, może być jeszcze gorzej Rząd kłóci się o nasze składki emerytalne i pomysł zmniejszenia wpływów do OFE na rzecz ZUS.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/79/t91471.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/eksperci;wiek;emerytalny;musi;zostac;zrownany,61,0,644413.html) Eksperci: Wiek emerytalny musi zostać zrównany TK orzekł, że zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z konstytucją.
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)