Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przeciętne wynagrodzenie w Polsce. GUS podał dane o zatrudnieniu

0
Podziel się:

Zobacz najnowsze dane GUS.

Przeciętne wynagrodzenie w Polsce. GUS podał dane o zatrudnieniu
(Bartosz Wawryszuk)

W listopadzie średnia pensja w sektorze przedsiębiorstw wyniosła 4164 zł brutto - podał Główny Urząd Statystycznych. Oznacza to wzrost płac w skali roku o 4 proc. W tym samym czasie zatrudnienie zwiększyło się o 1,2 proc.

"Na czysto" przeciętny pracownik firmy zarabia w Polsce 2967 zł. To najwyższa kwota odnotowana przez GUS od ośmiu miesięcy. Zarówno wynagrodzenia, jak i zatrudnienie rośnie w skali roku szybciej niż w poprzednim miesiącu. W październiku przeciętna pensja wzrosła o 3,3 proc. W tym samym czasie zatrudnienie zwiększyło się o 1,1 proc.

Nowe dane okazują się lepsze, niż oczekiwali tego analitycy. Według prognoz pensje miały zwiększyć się w tempie 3,8 proc. Również zatrudnienie rośnie szybciej od oczekiwań (o 0,05 pkt. proc.).

Dane o przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu pochodzą z przedsiębiorstw, w których liczba zatrudnionych przekracza 9 osób. Obejmują pracowników zatrudnionych na podstawie stosunku pracy, zatrudnionych sezonowo, a także pracowników najemnych.

Podawane przez GUS wyliczenia nie uwzględniają wszystkich pracowników. Pomijane są małe firmy zatrudniające kilku pracowników. Poza tym nie jest brana pod uwagę m.in. budżetówka.

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie wyniosło 5616,7 tys. osób. - Po raz pierwszy w historii przekroczyło poziom 5 600 tys. pracowników - zauważa Grzegorz Baczewski, ekspert Konfederacji Lewiatan. - Mamy zatem kolejny rekord zatrudnienia, które w listopadzie wzrosło nieco szybciej niż przed rokiem, kiedy w tym okresie roku już raczej się stabilizowało na poziomie zbliżonym do tego z października. Mamy zatem kolejny dowód na to, że rok 2016 jest wyjątkowo dobry dla rynku pracy.

W ciągu roku przybyło 1,2 proc. nowych miejsc pracy. Przekłada się to bezpośrednio na spadające w całym kraju bezrobocie. Według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ubiegłym miesiącu bez pracy było 9,7 proc. rodaków.

Jeszcze lepiej od danych GUS wyglądają wyliczenia Eurostatu. Według nich bezrobocie w Polsce jest na poziomie 7 proc. Różnica wynika z metodologii. GUS zadowala się liczbą osób zarejestrowanych w urzędach pracy, nie wnikając w to, czy taki bezrobotny faktycznie nie może znaleźć pracy mimo usilnych starań, czy raczej zarejestrował się dla różnych przywilejów, które są z tym związane.

- W Polsce mamy problem osób pozornie bezrobotnych, które rejestrują się w urzędach pracy dla ubezpieczenia czy różnego rodzaju świadczeń i dotacji - wyjaśnia wrozmowie z *money.pl *Kazimierz Sedlak. - Jeśli takie osoby stanowią już połowę wszystkich bezrobotnych, to prawdopodobnie osiągnęliśmy już taki etap, że nie ma już prawdziwego bezrobocia, tylko są naturalne ruchy na rynku pracy, wynikające z indywidualnych decyzji ludzi.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)