Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Piotr Kucharski
|

Ponad połowa Polaków nie oszczędza

0
Podziel się:

Blisko 60 proc. z nas nie ufa bankom, wynika z badań MoneyTrack.

Ponad połowa Polaków nie oszczędza
(Janpietruszka/Dreamstime.com)

Ponad połowa Polaków nie ma oszczędności, wynika z badań MoneyTrack dotyczącego postaw Polaków wobec pieniędzy i instytucji finansowych, przeprowadzonych przez Dom Badawczy Maison na zlecenie Centrum im. Adama Smitha. Najczęściej oszczędzająludzie starsi lub z wyższym wykształceniem.

_ - Mamy takie dwie grupy które najbardziej oszczędzają. To są ludzie najstarsi oraz ludzie młodzi ale nie najmłodsi. Okres oszczędzania, zaczyna się po 25 roku życia, wtedy oszczędzamy by realizować różne marzenia. Bardzo dużo starszych ludzi powyżej 50-60 roku życia ma jakieś oszczędności. To są drobne oszczędności, takie zaskórniaki. To bardziej oszczędzanie na czarną godzinę _ - uważa Dominika Maison, autorka badań.

Raport Money.pl
*Polacy zarobili na walutach 7,6 mld złotych * Polacy trzymający oszczędności na kontach dewizowych są o jedną trzecią bogatsi niż jeszcze 9 miesięcy temu - wynika z szacunków Money.pl. Po przeliczeniu na polską walutę, przybyło im 7,6 mld złotych. Wszystko za sprawą drożejących dolara i euro. Czytaj w Money.pl

_ _Z badań MoneyTrack wynika, że ludzie liczą bardziej na łut szczęścia, niż na swoją pracę przy powiększaniu pieniędzy.

_ - Jest mała zależność mentalności Polaków między pracą, a tym że dzięki pracy będę się bogacił. To może wynikać np. z przyczyn historycznych. Kiedyś było tak, że czy ktoś ciężko pracował czy się obijał to była taka sama pensja. Ta ciężka praca nie była nagradzana. I to jest przekazywane pokoleniowo _ - wyjaśnia Dominika Maison.

Raport Money.pl
*Masz kredyt walutowy, musisz żyć ze spreadem * Od lipca będzie można zdecydować czy polegać na bankowo ustalanym spreadzie, czy raczej walutę na spłatę raty kupować w kantorze. Uwolnienie się od kursu waluty narzuconego przez bank brzmi kusząco, ale czy warto się decydować? Czytaj w Money.pl

_ - Zaskakujące w tych badaniach jest to że mimo jednej szansy na 14 milionów Polacy wierzą w szczęście w grze w lotto, niż ufają w zapewnienia polityków obiecują nam lepszą sytuację gospodarczą i materialną _ - uważa Adam Sadowski z Centrum A. Smitha.

Z badań wynika, że problemem jest również brak zaufania do banków. Polacy wolą otrzymywać gotówkę, którą 64 proc. uważa za jedyne prawdziwe pieniądze. Ponadto 59 proc. rodaków jest niechętnych instytucjom bankowym, gdyż nie wiedzą co się z ich pieniędzmi dzieje i nie mają nad nimi kontroli.

wiadomości
gospodarka
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)