Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Polsce żyje się lepiej, ale nie wszystkim

0
Podziel się:

Statystycznie jesteśmy coraz bogatsi. Jednak mimo rosnących dochodów, wiąż bardzo wielu ludzi żyje w nędzy.

W Polsce żyje się lepiej, ale nie wszystkim

Warunki życia Polaków są coraz lepsze - donosi Główny urząd Statystyczny. Poprawa nie jest wprawdzie duża, ale dochody zarówno nominalne jak i realne były w ubiegłym roku wyższe niż w 2004.

W opinii profesora Janusza Witkowskiego, wiceprezesa GUS, dane za bieżący rok zapewne potwierdzą tę tendencję.

Profesor Witkowski twierdzi, że wskazuje na to dość duża w tym roku dynamika wynagrodzeń i związana z tym poprawa sytuacji dochodowej Polaków.

Z badań GUS-u wynika, że zasięg ubóstwa w ubiegłym roku nieco się zmniejszył.
Prof. Witkowski: Stajemy się optymistami Wiceprezes Urzędu zwrócił uwagę, że sami Polacy zaczęli bardziej optymistycznie oceniać swoją sytuację.

W trudnym położeniu wciąż są gospodarstwa domowe, które żyją z niezarobkowych źródeł utrzymania. Badania Głównego Urzędu Statystycznego prowadzą do wniosku, że ubóstwo ma ścisły związek z bezrobociem połączonym z niskim poziomem wykształcenia głowy rodziny. Do tego dochodzi wielodzietność i mieszkanie w małych miastach lub na wsi, szczególnie na obszarach dotkniętych bezrobociem strukturalnym.

Najtrudniej żyje się rodzinom wielodzietnym, posiadającym czworo i więcej dzieci. Ponad 43 procent z nich nie osiąga minimum egzystencji, czyli żyje poniżej granicy ubóstwa - podaje GUS.

Najlepiej powodzi się osobom pracującym na własny rachunek. Pewnym zaskoczeniem może być drugie miejsce - to emeryci. Trzecie zajmują pracownicy. Najbiedniejsi są rolnicy, wyprzedzają ich nawet renciści. Jednak te dane wcale nie oznaczają, że emerytom żyje się tak dobrze. Jak na polskie warunki, mają statystycznie sporo pieniędzy, ale też dużo wydają. W porównaniu do innych grup najwięcej wydają na leki. Rencistom też wcale lepiej nie powodzi się niż rolnikom. Mają więcej pieniędzy, ale potrzeby mają większe niż dochody.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)