Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Tąpnięcie na Wall Street. Panika rozlewa się też na inne giełdy

55
Podziel się:

Spadki na giełdach nabierają na sile. Za nami najgorsza sesja na Wall Street od ponad pół roku. Z kolei w Chinach jeden z głównych indeksów znalazł się na najniższym poziomie od 2014 roku.

Maklerzy z niepokojem patrzą na rozwój sytuacji na Wall Street.
Maklerzy z niepokojem patrzą na rozwój sytuacji na Wall Street. (AP Photo/Richard Drew)

Końcówka ubiegłego tygodnia przyniosła niepokojące spadki cen akcji na amerykańskiej giełdzie. Pojawiły się wtedy głosy o możliwym pęknięciu bańki, która narastała od lat, a eksperci rynkowi podkreślali, że jest to poważne ostrzeżenie.

Teraz okazuje się, że sytuacja jest poważniejsza niż mogło się wydawać. Środowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami głównych indeksów na poziomie 3-4 proc.

- Amerykańskie indeksy zanotowały najsłabszą sesję od lutego. W przypadku Nasdaq możemy nawet mówić o największym spadku od 2016 roku - zauważa Konrad Ryczko, analityk Domu Maklerskiego BOŚ.

Notowania indeksu Nasdaq na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy

Po zakończeniu handlu akcjami na giełdzie w USA ruszyły notowania w Azji. Tam również inwestorom udzieliła się panika.

- Ostatnie godziny obrotu na globalnych rynkach były niezwykle nerwowe i przyniosły globalne podbicie awersji do ryzyka. Czerwień rozlewa się po giełdach w Azji, gdzie indeks Nikkei traci ponad 4 proc. Z punktu widzenia rynku walutowego obserwujemy także podbicie transferów w kierunku japońskie jena, który notuje miesięczne maksima - wskazuje Ryczko.

Fatalnie wypada chiński indeks Shanghai Composite, który po spadku o blisko 5 proc. jest na najniższym poziomie od listopada 2014 roku.

Czwartkowa sesja na giełdach azjatyckich

Ekonomiści PKO BP w porannym komentarzu wskazują, że jest to efekt m.in. obaw o skutki podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych oraz wzrostu ryzyka eskalacji wojny handlowej USA-Chiny ze wzrostem kursu dolara w pobliże najwyższego od kryzysu poziomu 7 juanów.

Do twierdzeń, że spadki cen akcji wywołuje też wojna handlowa, odniósł się prezydent Donald Trump. W wywiadzie dla telewizji Fox News przekonywał, że problemem jest bank centralny USA, który zdecydowanie za szybko podnosi stopy procentowe. Powiedział nawet, że "Fed zwariował".

- Donald Trump, łamiąc niepisane reguły dobrego tonu i konwenansów politycznych, nie ustaje w krytyce Rezerwy Federalnej, przekraczając kolejne granice - komentuje Tomasz Witczak, analityk FMC Management.

Zobacz także: Kryzys na horyzoncie. Pod koniec roku budowlanka "pod wodą"

- Gwałtowny wzrost rentowności 10-letnich obligacji w USA sprawił, że inwestorzy nagle przewartościowali aktywa, przystosowując się do nowej rzeczywistości związanej z wysokimi stopami procentowymi. Rosną ceny energii i koszt pieniądza. Jest też go przez to mniej. Jeśli dodać do tego postępujący trend deglobalizacji, która zaczęła wpływać na rynki, mamy obserwowane właśnie tąpnięcia - komentuje sytuację Eleanor Creagh, strateg rynkowy w Saxo Capital Markets, cytowany przez agencję Bloomberg.

- Ostatnie spadki to tylko i aż ostrzeżenie. Proroków krachu było i jest wielu, bo przecież po agresywnej hossie zawsze jest bessa. Biorąc pod uwagę ograniczone możliwości obrony banków centralnych, nie można się dziwić, że pesymiści wieszczą krach podobny do tego z 1929 roku. W końcu komuś uda się trafić i przepowiedzieć szczyt. Sugeruję jednak spokojne śledzenie poziomów i odpowiedzialne reagowanie na sytuację - wskazuje Łukasz Wardyn, dyrektor CMC Markets na Europę Wschodnią.

Wszystko wskazuje na to, że nerwowo będzie też na giełdach w Europie, które w większości startują o godzinie 9:00. Kontrakt terminowe na główne indeksy są na wyraźnych minusach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(55)
WYRÓŻNIONE
Łajdactwo
6 lat temu
Nasz bankster ze starcem nie pozwolą położyć giełdy na kolanach, to sa fachowcy na nie spotykana skalę. 500+ uratuje nasz kraj!!! Gratulacje dla najszlachetniejszych pisiorków.
AJ
6 lat temu
Taaak. Piszcie sobie dalej, że to wpływ wojny handlowej między USA i Chinami, wpływ słabego dolara, wpływ podwyższenia stóp procentowych i może jeszcze wpływ faz księżyca i błędne wytypowania przez żółwia wyniku meczu piłki nożnej na ostatnich mistrzostwach. Prawda jest taka, że po ostatnim kryzysie nic nie zostało naprawione odnośnie deregulacji (czytaj: róbta co chceta) sektora finansowego. Zmieniono tylko nazwy śmieciowych instrumentów finansowych, wsadzono za kratki jednego maklera giełdowego i powiedziano "Sorry". Praktycznie od oficjalnego ogłoszenia końca poprzedniego kryzysu, zaczęto montować następny.
JJ
6 lat temu
Krach to dopiero będzie. Ten kryzys jeszcze nie nadszedł. Na razie naiwnych daje się nabijać w butelkę na dmuchane pieniądze w postaci tzw. akcji. Czyli ściślej rzecz biorąc - niczego. Ludzie za pieniądze kupują: NIC. A potem się dziwią, że z niczym zostają. Banki oprócz zapisów księgowych nie mają NIC co mogłyby ludziom oddać. Dobrobyt bierze się z PRACY a nie z CZARY MARY na giełdzie.Oczywiście są pijawki, które na tym zarabiają zgarniając prawdziwe pieniądze. Zdarzy się też, że i czasem maluczkiemu coś przypadkiem skapnie i cieszy się on wtedy, że zna mechanizmy rynku i jest fachowcem od zarabiania na giełdzie. Ale to tylko przypadkowy odprysk.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (55)
greg
6 lat temu
juz nie aktualne
~gosciu
6 lat temu
Komentarz aktualny 11 października , ale juz dzień później odnosi sie do sytuacji historycznej i powinien być aktualizowany!!! Sieje bowiem niepotrzene emocje!!!
sooo
6 lat temu
śledziłem kursy na forexie i Trump ma racje, podwyżki stop procentowych w USA były tak długo wyczekiwane ze po prostu to zrobili, ale to nie ma odzwierciedlenia w gospodarce a amerykańskie indeksy są napompowane do granic możliwości... kolejne podwyżki to zwykła manipulacja...
ja
6 lat temu
Nasza giełda faluje, ale patrząc na ostatnie 10 lat to drepcze w miejscu. A w USA hossa na całego. Gdy jest hossa łatwo zarobić. Gdy jest bessa dobrze mieć system, dzięki któremu przynajmniej nie odnotowuje się strat. Słyszeliście o ksią.ż ce „Jak stworzyc system transakcyjny do inwestsowania na giełdzie”? System z tej ksią.ż ki uchronił przed ostatnimi spadkami.
gts
6 lat temu
Giełdy są po to,żeby manipulować gospodarkami krajów. Taki kryzys można wyreżyserować tak samo jak dwa kryzysy światowe na początku dwudziestego wieku i ten z roku 2008. Obejrzyjcie i poczytajcie. Zobaczycie,że tak bawią się banksterzy.
...
Następna strona