Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

100 ton winniczka do zebrania

0
Podziel się:

W tym roku w Lubuskiem będzie można zebrać 100 ton tych mięczaków.

100 ton winniczka do zebrania
(wheatfieldbrown/CC/Flickr)

Do 30 marca tego roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim rozpatrzy wnioski firm o zgodę na zbiór ślimaków winniczków. W tym roku w Lubuskiem będzie można zebrać 100 ton tych mięczaków.

Dotychczas chęć zbioru ślimaków zgłosiły trzy firmy, ale ich liczba zapewne wzrośnie. - _ W poprzednich latach o zezwolenia ubiegało się średnio po 10 firm _ - poinformował Stanisław Bąkowski z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie.

Ślimaki winniczki objęte są ochroną częściową, czyli mogą być pozyskiwane w celu przetwórstwa spożywczego. Dotyczy to osobników o średnicy muszli większej niż 30 mm. Każdego roku mięczaki wolno zbierać od 20 kwietnia do dnia 31 maja. Ślimaków nie można zbierać na obszarach parków narodowych i rezerwatów przyrody.

Limity dla poszczególnych województw określają regionalne dyrekcje ochrony środowiska. W minionych czterech latach w Lubuskiem o zezwolenie ubiegało się 10 firm. Rocznie wnioskowały o przydzielenie limitu zbioru na łączną wagę mniej więcej 300 ton.

W Lubuskiem, ze względu na niepełne rozeznanie wielkości populacji ślimaka winniczka, przyznawana wielkość wahała się od 170 ton w 2010 r. do 111 ton w 2011 r. W br. limit dla regionu został określony na 100 ton.

_ - Limity są uzależnione od warunków pogodowych, a także uwzględniają wielkości zapewniające utrzymanie trwałej i stabilnej populacji tego gatunku w regionie _ - wyjaśnił Bąkowski.

Dodał, że w celu racjonalnego gospodarowania zasobami, w lutym br. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim Jan Rydzanicz zamówił ekspertyzy dotyczące liczebności i rozmieszczenia populacji ślimaka winniczka na terenie województwa. Ekspertyzy mają zrobić naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Badania dostarczą m.in. szczegółowego rozmieszczenia i liczebności lokalnych populacji ślimaka winniczka, parametrów struktury poszczególnych populacji, czyli wielkości, wagi, wieku i śmiertelności osobników, a także wpływu pozyskania ślimaka winniczka w 2012 r. na stan jego populacji w regionie.

Czytaj więcej o marnotrawstwie żywności
Wyrzucają tyle jedzenia, ile waży dorosły goryl Na świecie marnuje się od 30 do 50 proc. produktów spożywczych, podczas gdy co siódmy człowiek głoduje - alarmują eksperci z Krajowej Rady Ochrony Zasobów Naturalnych USA.
Jemy połowę mniej, niż produkujemy Na świecie marnuje się od 30 do 50 proc. produktów spożywczych, podczas gdy co siódmy człowiek głoduje.
Każdy Niemiec wyrzuca rocznie 235 euro Każdy Niemiec pozbywa się średnio 81,6 kilograma produktów spożywczych rocznie o wartości 235 euro.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)