Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

17 proc. gmin zakończyło przetargi na odbieranie odpadów komunalnych

0
Podziel się:

Jedna trzecia jeszcze nawet nie ogłosiła przetargów na odbieranie odpadów komunalnych - poinformował mazowiecki inspektor ochrony środowiska Adam Ludwikowski.

17 proc. gmin zakończyło przetargi na odbieranie odpadów komunalnych
(Jacek Dominski/REPORTER)

Jedna trzecia jeszcze nawet ich nie ogłosiła - poinformował mazowiecki inspektor ochrony środowiska Adam Ludwikowski.

Samorządy powinny rozstrzygnąć przetargi na odbiór odpadów komunalnych do 30 czerwca. Na razie na 314 gmin na Mazowszu procedurę przetargową zakończyły 52 gminy, a 157 kolejnych - ogłosiło przetargi, ale jeszcze ich nie rozstrzygnęło. Jedna trzecia (105) wszystkich mazowieckich gmin musi natomiast - zdaniem Ludwikowskiego - przyspieszyć przygotowywanie dokumentacji przetargowej.

Zdaniem wicewojewody mazowieckiego Dariusza Piątka, gminy te powinny jednak zmieścić się w wymaganym terminie. Jak tłumaczył, większość z nich zdecydowało się udzielić zamówienia jedynie do końca roku, w związku z tym - ze względu na mniejszą wartość zamówienia - procedura przetargowa będzie trwała krócej.

Ludwikowski podkreślił, że jednym z wymogów znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach było osiągnięcie w 2012 r. recyklingu papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła na poziomie 10 proc. Na Mazowszu wymaganiom tym sprostała tylko około połowa samorządów.

Obowiązująca od pierwszego stycznia 2012 r. tzw. ustawa śmieciowa nakłada na gminy obowiązek całkowitego przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi. Od 1 lipca br. gmina przejmie obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych. Samorządy będą także zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk

Czytaj więcej w Money.pl
Ta ustawa drenuje kieszenie Polaków _ Ustawa, która ma wejść od 1 lipca, powinna być zniesiona. PiS złożył w tej sprawie projekt ustawy. Oczekujemy, że parlament szybko te zmiany przyjmie. _
Uwaga! Rozwiąż te umowy do 1 lipca Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 lipca gmina przejmie odpowiedzialność za gospodarkę odpadami komunalnymi wytwarzanymi na jej terenie.
To najlepsza metoda naliczania opłat za śmieci Ponad połowa z badanych (55 proc.) chce, aby opłata za odbierane śmieci była naliczana od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)