Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

20 firm zainteresowanych budową górskiego odcinka S7

0
Podziel się:

Zadanie zakłada m. in.: budowę odcinka tunelowego drogi klasy S o długości ok.3 km z dwukomorowym tunelem długości ponad 2 km pod Małym Luboniem.

20 firm zainteresowanych budową górskiego odcinka S7
(Wojciech Stróżyk / Reporter)
bEKwhvtx

20 firm i konsorcjów jest zainteresowanych budową trzeciego górskiego odcinka drogi ekspresowej S7 Naprawa - Skomielna Biała (Małopolskie) wraz z ponad 2-kilometrowym tunelem. Zdaniem drogowców to najtrudniejsze zadanie spośród trzech, na które ogłoszono przetargi.

Jak poinformowała w czwartek Iwona Mikrut, rzecznik krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), z wnioskami wystąpiło 20 chętnych, głównie konsorcja dwóch i więcej firm. Najwięcej firm jest z Włoch i Hiszpanii, są także podmioty ze Szwajcarii, Korei Południowej, Turcji i Ukrainy. Wśród oferentów są też firmy polskie w konsorcjach z partnerami m.in. z Hiszpanii czy Ukrainy.

Po weryfikacji dostarczonych dokumentów połowa z zainteresowanych podmiotów będzie zaproszona do składania ofert w drugim etapie przetargu.

bEKwhvtz

Zadanie zakłada m. in.: budowę odcinka tunelowego drogi klasy S o długości ok.3 km z dwukomorowym tunelem długości ponad 2 km pod Małym Luboniem, awaryjnymi przejściami między komorami, dwoma portalami i pełną infrastrukturą.

Najkrótszy możliwy termin realizacji tej inwestycji uwzględniony do oceny zgłoszonych ofert to 54 miesiące od daty zawarcia umowy, a najdłuższy - 60 miesięcy.

Rzecznik zaznaczyła, że większość z podmiotów, które złożyły oferty na odcinek z tunelem, nie zgłosiła się wcześniej do przetargów na dwa inne górskie odcinki S7 pomiędzy Lubniem i Rabką.

25 firm i konsorcjów z Polski i Europy jest zainteresowanych budową S7 na odcinku Lubień - Naprawa o długości 7,6 km, a 23 podmioty - na odcinku Skomielna Biała - Chabówka liczącym 6,1 km. Tylko dwie spośród tych firm chcą budować jeden odcinek S7: Lubień - Naprawa, a pozostałe - oba odcinki.

bEKwhvtF

GDDKiA planuje, że umowy z wybranymi w przetargach wykonawcami trzech odcinków nowej _ zakopianki _ będą podpisane w tym roku. W 2018 r. powinny być gotowe odcinki Lubień - Naprawa i Skomielna Biała - Chabówka, a w 2021 r. zaplanowano otwarcie odcinka Naprawa - Skomielna Biała wraz z tunelem.

Na liczącej w sumie około 16,7 kilometrów trasie powstanie najdłuższy w Polsce, ponad 2-kilometrowy tunel pod masywem Małego Lubonia, a także 38 mostów i wiaduktów (najdłuższy będzie miał 992 m). Będzie po nich przebiegać ok. 8 km trasy. Wybudowane zostaną także m.in. dwa węzły drogowe _ Skomielna Biała _ i _ Zabornia _ oraz dwa miejsca obsługi podróżnych (MOP): _ Lubień _ i _ Krzeczów _.

Droga krajowa nr 7 (na niektórych odcinkach S7) jest jednym z najważniejszych szlaków komunikacyjnych w Polsce. Będzie przebiegać od Gdańska do Rabki-Zdroju. Jej długość wyniesie ok. 720 km. Nową trasę zlokalizowano w większości w miejscu istniejącej drogi krajowej nr 7, czyli w korytarzu trasy europejskiej E-77. Droga połączy aglomerację trójmiejską, warszawską i krakowską.

Czytaj więcej w Money.pl

bEKwhvtG
bEKwhvua
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)