Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"2014 będzie szczególnym rokiem"

0
Podziel się:

Wezwał do umocnienia narodowej wspólnoty i dumy oraz ...zmiany nazw głównych autostrad na Wolności i Solidarności.

"2014 będzie szczególnym rokiem"
(Patryk Ptak/REPORTER)

Prezydent zachęca do świętowania 25-lecia odzyskania wolności przez Polskę. W orędziu noworocznym Bronisław Komorowski zaproponował też, aby autostradzie prowadzącej z Warszawy na Zachód nadać imię Autostrady Wolności, a autostradzie z Gdańska do granicy południowej - Autostrady Solidarności.

Prezydent powiedział, że nadchodzący rok będzie czasem szczególnym. Będzie bowiem podsumowaniem całego ćwierćwiecza polskiej wolności. _ Warto dostrzec, i to dostrzec wspólnie, jak wiele się zmieniło wraz ze zwycięstwem obozu wolności i solidarności w wyborach 4 czerwca 1989 roku _ - powiedział Bronisław Komorowski.

Jako dwa ważne _ źródła nadziei _ wymienił rodzinę oraz efekty członkostwa Polski w UE. _ Nareszcie pojawiły się szanse na sukces szerokiego frontu działań na rzecz rodziny. W dobie głębokiego kryzysu demograficznego ma to, w moim przekonaniu, wymiar strategiczny. Mnożą się samorządowe, gminne, regionalne karty dużych rodzin. Niedługo powstanie zapowiadana Ogólnopolska Karta Dużych Rodzin. Jestem pewien, że przyniesie ona daleko idące ułatwienia w wychowywaniu dzieci _ - ocenił Komorowski w orędziu wyemitowanym w TVP1.

Prezydent podkreślił też wagę środków pozyskanych przez Polskę z UE na lata 2014-2020. _ Owoc zwycięskich negocjacji rządowych jest dla nas wszystkich - bez względu na poglądy i sympatie polityczne - wielką szansą przyśpieszenia rozwoju zarówno w skali całego kraju, jak i skali poszczególnych gmin czy miast. Te środki to szansa dla każdego z nas. I od nas wszystkich zależy, czy mądrze je wykorzystamy _ - zaznaczył Komorowski.

Prezydent w orędziu zaprosił Polaków do świętowania 25-lecia przemian ustrojowych z 1989 r. Jak mówił, rok 2014 będzie podsumowaniem ćwierćwiecza polskiej wolności, w tym osiągnięć pokolenia, które dorosło w wolnej Polsce. _ Chciałbym, aby te obchody były dla nas okazją do umocnienia narodowej wspólnoty i dumy _ - dodał.

_ Nadchodzący rok 2014 będzie rokiem szczególnym. Będziemy przypominali osiągnięcia w życiu każdego z nas, naszych rodzin i naszej Ojczyzny, również osiągnięcia nowego pokolenia, które dorosło w wolnej Polsce po przełomie ustrojowym. Warto dostrzec - i to dostrzec wspólnie - jak wiele się zmieniło wraz ze zwycięstwem obozu wolności i solidarności w wyborach 4 czerwca 1989 roku. To już 25 lat temu _ - powiedział Komorowski.

Prezydent przypomniał, że w mijającym roku odwiedził ponad sto polskich miejscowości. _ W każdej rozmowie z Państwem, podczas tych wyjazdów, czułem nadzieję na to, że Polska będzie się dalej unowocześniać. Że wykorzystamy szanse na szybki rozwój i bezpieczną przyszłość _ - mówił Komorowski. Przyznał jednocześnie, że spotkania te uzmysławiają również _ jak wiele jest do zrobienia, ile jest autentycznej biedy i słabości _.

_ Wiemy dobrze, że jeszcze nie wszyscy z nas odnaleźli godne miejsce w zmieniającym się kraju. Nie możemy więc zatrzymać się na polskiej drodze przemian w samozadowoleniu. Nie możemy być obojętni na obszary ludzkiej bezradności i brak nadziei. Dlatego pragnę serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy okazują solidarność, udzielają pomocy słabszym i potrzebującym wsparcia. Dziękuję tym, którzy chcą i potrafią dzielić się z innymi własnym czasem, własnymi pieniędzmi - owocami własnej pracy, a bywa, że po prostu swoją radością życia i optymizmem _ - powiedział prezydent.

Autostrady _ Wolności _ i _ Solidarności _

Jak ocenił, symbolem rozwoju Polski są _ powstające nie bez trudności, drogi i autostrady _. _ Na naszych oczach Polska wyrównuje cywilizacyjne zaniedbania, nowymi drogami coraz lepiej łączy się ze światem. Dlatego chciałbym, abyśmy nadali imię - Autostrada Wolności, tej, która już dzisiaj prowadzi z Warszawy na Zachód. A później, by druga autostrada z Gdańska do granicy południowej przyjęła piękne imię Solidarności. Bo skrzyżowanie historycznej, międzyludzkiej, rodzinnej i narodowej solidarności z wolnością, to najsilniejsze i najpiękniejsze źródło polskiej energii, polskich sukcesów i polskich nadziei _ - powiedział Komorowski.

Prezydent życzył Polakom, aby ich nadzieje, plany i obowiązania związane z nadchodzącym rokiem stały się _ źródłem siły całej Polski - siły potrzebnej do podejmowania następnych wyzwań, rozwiązywania następnych problemów i pokonywania kolejnych przeszkód _.

_ - Czujemy jeszcze w domach nastrój Świąt Bożego Narodzenia, pamiętamy słowa składanych życzeń. Jeszcze czujemy siłę i znaczenie wspólnoty. Siłę, która łączy nasze rodziny, przyjaciół sąsiadów, nasze lokalne społeczności i cały naród. Niech ten nastrój trwa w Państwa domach jak najdłużej. Wszystkiego dobrego w przyszłym 2014 roku. Do siego roku! _ - powiedział Komorowski.

Ożywienie na tle światowego kryzysu, kolejne zmiany w systemie emerytalnym, rekonstrukcja rządu Donalda Tuska i nowa partia - Polska Razem Jarosława Gowina - to najważniejsze wydarzenia 2013 roku w Polsce.

Należą do nich także: trudy wdrażania _ ustawy śmieciowej _, liczne lokalne referenda, z najgłośniejszym o odwołanie prezydent Warszawy i wielka afera korupcyjna dotycząca zamówień na usługi teleinformatyczne w kilku ministerstwach. W tym roku pożegnaliśmy znane i zasłużone osoby, wśród nich byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego, prymasa seniora Józefa Glempa i pisarza Sławomira Mrożka.

Mijający rok to także sukcesy i osiągnięcia. Polscy lekarze dokonali pierwszego w świecie przeszczepu twarzy ratującego życie. Cały kraj został objęty nadawaniem cyfrowego programu telewizyjnego. Na orbitę okołoziemską wysłano pierwszego polskiego satelitę naukowego o nazwie _ Lem _.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)