Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
25 lat gpw
06.10.2016 20:34

Andrzej Duda: GPW jest symbolem polskiego sukcesu przemian

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest symbolem polskiego sukcesu przemian - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda na uroczystej gali z okazji 25-lecia GPW.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

- To był niezwykle symboliczny dzień, kiedy na odnowionym parkiecie warszawskiej giełdy stanęło pierwszych pięć spółek giełdowych i było pierwsze notowanie. To był nie tylko dzień, kiedy odnowił się rynek kapitałowy, to był także i wielki symbol - mówił Andrzej Duda podczas uroczystej gali w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Jak zaznaczył, pierwsza siedziba GPW mieściła się w gmachu dawnego Komitetu Centralnego PZPR: - To taki chichot historii, że w miejscu, gdzie urzędowało centrum władzy ludowej, która niszczyła wolny rynek, która go w Polsce zlikwidowała, odnowił się rynek kapitałowy.

- Dziś warszawska giełda jest czwartą co do wielkości giełdą w Europie, a największą bez wątpienia w Europie Środkowo-Wschodniej. Trzeba powiedzieć: GPW jest symbolem polskiego sukcesu przemian - podkreślił Duda.

- Obecność na giełdzie przyniosło wielkie pieniądze, czasem i fortunę, dużej grupie Polaków - mówił prezydent.

Przyznał, że dziwne jest to, że główny indeks giełdowy WIG20 spadł w ostatnich latach, choć gospodarka się rozwija. Dodał zarazem, że polski eksport w ostatnim czasie bardzo wzrósł, więc i "na giełdę należy patrzeć z wielką nadzieją". Przekonywał, że obecnie GPW jest godna zaufania dla inwestorów z całego świata i to tu jest możliwość uzyskania dodatkowego kapitału.

Dziękował tym, którzy przyczynili się do rozwoju warszawskiej GPW. - Wierzę w to, że przed warszawską giełdą jest świetlana przyszłość z nowym dzwonem na następne 25 lat - powiedział prezydent. Giełda od wiosny ma nowy dzwon, jego uroczyste uruchomienie nastąpiło w kwietniu.

Przed prezydentem głos ze sceny Teatru Narodowego zabrała prezes GPW. Małgorzata Zaleska podkreślała, że po 25 latach warszawska GPW jest jedną z najnowocześniejszych giełd na świecie i jest największą giełdą w Europie Środkowej. Jest też jedną z nielicznych giełd, gdzie realnie można pozyskać kapitał. - Warszawska giełda jest sercem polskiej gospodarki - mówiła Zaleska.

Zaznaczyła, że to "dobre miejsce do budowania długoterminowych oszczędności". Według niej GPW może też być podstawą do realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

- Warszawska giełda jest naszym dobrem, o które musimy wszyscy dbać - powiedziała Zaleska. - Wierzę, że za 25 lat spotkamy się i będziemy mieli okazję do świętowania kolejnych sukcesów - dodała.

Po oficjalnych wystąpieniach i życzeniach z telebimu od prezesów spółek giełdowych odbyła się aukcja na rzecz fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę" oraz koncert. Podczas aukcji sprzedany został m.in. historyczny dzwonek giełdowy, który służył w latach 1991-2016 oraz m.in. koszulki sportowców Roberta Lewandowskiego i Anity Włodarczyk.

Giełda Papierów Wartościowych powstała 12 kwietnia 1991 roku. 16 kwietnia tego roku w dawnym gmachu KC PZPR odbyła się pierwsza sesja giełdowa z udziałem 7 domów maklerskich, na której notowano akcje 5 spółek: Tonsilu, Próchnika, Krosna, Kabli, i Exbudu.

Pierwszym prezesem GPW w Warszawie był Wiesław Rozłucki, który kierował tą instytucją przez 15 lat (1991-2006).

Najważniejszymi indeksami giełdowymi głównego rynku są: WIG, WIG20, WIG30.

Tagi: 25 lat gpw, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-10-2016

marianonlineDuda jest jak apel smoleński - na siłę go wpychają to tu to tam. Nie wierzę żeby ludzie z giełdy zaprosili go dla "uświetnienia" rocznicy. … Czytaj całość

06-10-2016

Ja504Jak zawsze ble ble ble

06-10-2016

Ja-zFacet od psucia giełdy zabrał głos w autouwielbieniu. Powinien sobie ponaszywać łatki na kolanach do częstego klękania przed przedstawicielami obcego … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (61)