Notowania

radosław sikorski
18.12.2014 17:03

25 lat wolności. Balcerowicz: Bez kapitalizmu nie ma demokracji

Według profesora Polska na tle innych krajów w latach 1989-2013 poradziła sobie bardzo dobrze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Michal Dyjuk/REPORTER)

17 grudnia 1989 r. prace nad ustawami reformującymi gospodarkę rozpoczęła powołana przez Sejm nadzwyczajna komisja. Z tej okazji zorganizowano specjalną konferencję podsumowującą 25-lecia polskich przemian gospodarczych.

_ Pracowaliśmy non stop, mieliśmy poczucie misji, że uczestniczymy w czymś wielkim, co ma szanse na powodzenie _ - wspominał Jan Król, który w 1989 r. zasiadał w Komisji Nadzwyczajnej Sejmu ds zmian systemowych w gospodarce. Podkreślił, że posłowie pracowali _ nie pytając o diety, nie rozliczając kilometrówek, nie przynosząc jedzenia na salę obrad _.

Inna członkini komisji, Grażyna Staniszewska powiedziała, że Balcerowicz wykazał się odwagą, decydując się na przyjęcie teki ministra finansów w rządzie premiera Tadeusza Mazowieckiego. Zaznaczyła, że rząd stał wówczas przed koniecznością przeprowadzenia trudnych reform.

_ Najważniejsza przyczyna, dla której się zgodziłem, to, że nie byłem wówczas jeszcze profesorem, ale doktorem _ - powiedział Balcerowicz. Przypomniał, że wcześniej kilku profesorów odmówiło Mazowieckiemu przyjęcia propozycji. Zaznaczył, że podczas rozmowy z Mazowieckim powiedział, że jest w stanie wziąć na siebie tylko radykalny program reform. _ Wiedziałem, że inny po prostu nie będzie skuteczny _ - dodał.

Według Balcerowicza Polska na tle innych krajów w latach 1989-2013 poradziła sobie bardzo dobrze, jednak - stwierdził - przy braku reform w najbliższych latach wzrost gospodarczy w Polsce spadnie do 2 proc., gdy w ostatnich 20 latach wynosił 4,2 proc.

Z przedstawionych przez niego danych wynika, że w tych latach: 1989-2013 PKB per capita wzrósł w Polsce o 104 proc., a dla porównania w Rosji - o 18 proc.; na Węgrzech - o 22 proc.; na Litwie - 27 proc., Łotwie - 41 proc., Czechach - 48 proc., Estonii - 90 proc. Polskę wyprzedza m.in. Albania, która odnotowała wzrost o 129 proc.

Marcin Święcicki, który w rządzie Mazowieckiego był ministrem współpracy gospodarczej z zagranicą zaznaczył, że wolność działalności gospodarczej to prawo człowieka.

_ Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważne są wolności i prawa obywateli: prasy, zgromadzeń, polityczna, religijna (...) Jesteśmy gotowi w tych sprawach walczyć i bronić tego. Natomiast wolność gospodarcza: co chcę produkować, co sprzedawać, kupować i po jakiej cenie, to jakby wolność drugiej kategorii. To można regulować, tu państwo może decydować. Tymczasem wolność działalności gospodarczej to prawo człowieka _ - powiedział Święcicki. _ Bez kapitalizmu nie ma demokracji _ - podsumował Balcerowicz.

Leszek Balcerowicz z grupą ekspertów w 1989 r. stworzył plan reform gospodarczo-ustrojowych, który m.in. miał umożliwić transformację gospodarki sterowanej centralnie w rynkową; 17 grudnia 1989 roku projekty 10 ustaw, które złożyły się na _ plan Balcerowicza _, zostały po raz pierwszy zaprezentowane posłom. Sejm kontraktowy uchwalił je 28 grudnia 1989 r., ówczesny prezydent Wojciech Jaruzelski podpisał je 31 grudnia 1989 r., a 1 stycznia 1990 roku weszły one w życie.

Konferencja 25-lecie polskich przemian gospodarczych odbyła się pod patronatem marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: radosław sikorski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz