Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

40 mld dolarów odszkodowania? Tyle chce BP

0
Podziel się:

Koncern domaga się odszkodowania, bo zawiodły wszystkie wszystkie systemy bezpieczeństwa na platformie, w z której nastąpił wyciek ropy do
Zatoki Meksykańskiej.

40 mld dolarów odszkodowania? Tyle chce BP
(BP plc)

Koncern BP (dawne British Petroleum) domaga się od firmy Transocean odszkodowania wysokości co najmniej 40 mld dolarów z tytułu katastrofalnego wycieku ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej - informuje londyńska gazeta _ City AM _.

Zarejestrowany w Szwajcarii Transocean był właścicielem platformy wiertniczej Deepwater Horizon, która w kwietniu 2010 roku zatonęła po eksplozji i pożarze, powodując największą katastrofę ekologiczną w USA.

_ Jest bezspornym faktem, że 20 kwietnia ubiegłego roku na platformie zawiodły wszystkie systemy bezpieczeństwa i urządzenia, jak też procedura kontrolna, czego skutkiem były ofiary wśród ludzi _ - cytuje _ City AM _ komunikat BP. Zginęło wtedy 11 osób.

Według BP platforma z powodu zaniedbań po stronie Transocean nie była odpowiednio przygotowana do eksploatacji złóż ropy spod dna morskiego.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/215/t96983.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/bp;wydalo;juz;1;6;mld;dolarow;na;tamowanie;wycieku,166,0,632230.html) BP wydało już 1,6 mld dolarów na tamowanie wycieku
Transocean nazwał powództwo BP _ desperackim krokiem _ i dopatrzył się w nim próby podważenia umowy, na mocy której odpowiedzialność za skażenie i inne szkody dla środowiska wziął na siebie koncern BP.

BP jako operator platformy chce odszkodowań również od firmy Cameron International Corp. z siedzibą w Houston w Teksasie, oskarżając ją o niedbalstwo, ponieważ wyprodukowane przez nią urządzenie zabezpieczające przed wybuchem w odwiercie okazało się niesprawne i nie zapobiegło katastrofie.

BP twierdzi, że urządzenie było źle zaprojektowane i w przeciwieństwie do innych urządzeń służących temu samemu celowi nie sprawdziło się w sytuacji awaryjnej.

Pozew został złożony w środę w sądzie federalnym w Nowym Orleanie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t79376.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wyciek;ropy;zagraza;wybrzezu;norwegii,16,0,774160.html) Wyciek ropy zagraża wybrzeżu Norwegii Z islandzkiego kontenerowca wyciekło ponad 370 ton paliwa. Może ono zniszczyć rafę koralową.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t113203.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zapora;przeciw;czerwonemu;szlamowi;juz;gotowa,51,0,691251.html) Zapora przeciw czerwonemu szlamowi już gotowa Będzie chronić mieszkańców przed kolejnym wyciekiem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/65/t85569.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obama;wyciek;ropy;zmieni;nas;jak;atak;na;wtc,169,0,632489.html) Obama: Wyciek ropy zmieni nas, jak atak na WTC _ - Katastrofa ekologiczna wpłynie na nasz stosunek do środowiska _ - mówi prezydent.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)