Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

40 mld dolarów strat. Przez przemytników

0
Podziel się:

Roczna skala nielegalnego obrotu papierosami to 657 mld sztuk.

40 mld dolarów strat. Przez przemytników
(PAP/ Lech Muszyński)

Przemyt papierosów i innych wyrobów tytoniowych naraża skarby państw na straty rzędu 40 miliardów dolarów rocznie z tytułu niezapłaconych ceł i podatków.

- _ Najdotkliwiej odczuwają skutki tego procederu kraje średniozamożne i ubogie _- twierdzą autorzy raportu przygotowanego przez Międzynarodową Unię do Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc.

Jeden z autorów raportu Paul Johnson wyjaśnia, że szkody gospodarcze spowodowane kontrabandą wyrobów tytoniowych należy mierzyć nie tylko przychodami utraconymi z powodu niepłacenia ceł i podatków, lecz także kosztami dodatkowych obciążeń dla systemów ochrony zdrowia.

ZOBACZ TAKŻE:

Autorzy oceniają, że 11,6 proc. światowego rynku handlu papierosami, to obrót nielegalny, co daje 657 miliardów sztuk papierosów.

Delegacje 156 krajów-sygnatariuszy Międzynarodowej Konwencji o Kontroli Użycia Tytoniu rozpoczynają w niedzielę w Genewie obrady nad projektem pierwszego międzynarodowego aktu prawnego mającego na celu zwalczanie przemytu wyrobów tytoniowych. Ma to być protokół w sprawie nielegalnego handlu wyrobami tytoniowymi; obrady nad protokołem potrwają tydzień.

| PALENIE KOSZTUJE ŚMIERĆ MILIONÓW |
| --- |
| Według ocen Światowej Organizacji Zdrowia, od 25 października 1999 roku do chwili obecnej zmarło wskutek chorób związanych z paleniem tytoniu 43,5 mln osób. Dla lepszego zobrazowania tych dramatycznych liczb zademonstrowany zostanie w niedzielę w Centrum Kongresowym w Genewie _ Zegar Śmierci _, który odlicza wszystkie zgony spowodowane paleniem tytoniu. WHO oceniła, że wskutek tego nałogu rocznie umiera 5,4 mln osób - oznacza to, że co 5,84 sekundy umiera ofiara tytoniu. |

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)