Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

48 pociągów nie wyjechało na trasy

0
Podziel się

Ograniczenia dotyczą składów należących do spółki Przewozy Regionalne. Utrudnienia mogą potrwać nawet dwa tygodnie.

48 pociągów nie wyjechało na trasy
(pkp.pl)
bEsbXJOZ

Aktualizacja godz. 14.20

*Ograniczenia dotyczą składów należących do spółki Przewozy Regionalne. Nie wyjechały one z powodu zadłużenia wobec Polskich Linii Kolejowych, do których należą m.in. tory kolejowe. Utrudnienia mogą potrwać nawet dwa tygodnie. *

Przewozy Regionalne zarzucają operatorowi linii kolejowych brak konsultacji oraz arbitralne i bezprawne doprowadzenie do wstrzymania ruchu pociągów InterRegio. Dyrektor finansowy Przewozów Regionalnych Małgorzata Kuczewska-Łaska powiedziała, że w związku ze stanowiskiem Polskich Linii Kolejowych S.A., uruchomienia zatrzymanych pociągów można się spodziewać najwcześniej za 2 tygodnie.

bEsbXJPb

POSŁUCHAJ MAŁGORZATY KUCZEWSKIEJ-ŁASKIEJ:

**(Dźwięk: IAR)

Małgorzata Kuczewska-Łaska zaznaczyła, że jej spółka jest cały czas gotowa do rozmów na temat długu wobec Polskich Linii Kolejowych. Dodała, że jej spółka w związku z długami chciała ograniczyć kursowanie 200 pociągów o najmniejszej popularności. Jednak - według Kuczewskiej-Łaski, operator torów samodzielnie postanowił o zatrzymaniu pociągów najbardziej dochodowych.

Prezes Przewozów Regionalnych Tomasz Moraczewski podkreśla, że kłopoty jego spółki to wynik nieporozumień między spółkami wywodzącymi się z PKP. Jego zdaniem konflikty między tymi podmiotami nie powinny uderzać w pasażerów:

bEsbXJPh

POSŁUCHAJ TOMASZA MORACZEWSKIEGO:

(Dźwięk: IAR)

Rzecznik Przewozów Regionalnych Piotr Olszewski zapewnia, że pasażerowie, którzy kupili bilety otrzymają zwrot pieniędzy. Mogą też pojechać pociągami PKP Intercity, w których te bilety będą uznawane.* *

Ograniczenia dotyczą na razie Przewozów Regionalnych. 15 maja podobny los ma spotkać PKP Intercity. Na razie nie wiadomo ile pociągów tego przewoźnika zostanie odwołanych. Łącznie obie spółki są winne PKP Polskim Liniom Kolejowym ponad 400 milionów złotych.

bEsbXJPi

Przyczyną wstrzymania ruchu są długi, które spółka zaciągnęła wobec zarządzającej infrastrukturą kolejową firmy PKP Polskie Linie Kolejowe.
PKP PLK zdecydowało się jednak na gest wobec PKP Intercity. Spółka ta ma mniejsze zadłużenie niż Przewozy Regionalne. Jutro przewoźnik będzie więc mógł sam przedstawić, które pociągi mają być wycofane.

Ponadto składy pociągów PKP Intercity zostaną wzmocnione o dodatkowe wagony w relacjach, na których zawieszone będą podróże pociągami interREGIO. Bilety kupione w przedsprzedaży na Przewozy Regionalne będą też honorowane w pociągach Intercity. Taka sytuacja utrzyma się przynajmniej do 15 maja, gdy ograniczenia w ruchu obejmą też drugiego przewoźnika. Na razie nie wiadomo ile pociągów tej spółki zostanie odwołanych.

PKP Intercity wchodzi w skład Grupy PKP, do której wchodzi też spółka PKP PLK. W związku z prywatyzacją Polskich Kolei Państwowych - do grupy nie należą już jednak Przewozy Regionalne, których właścicielem są samorządy województw.W kwietniu zarząd spółki PKP PLK wyznaczył do likwidacji od 4 maja 151 połączeń Przewozów Regionalnych, ponieważ przewoźnik zalegał z opłatą za tory. Chodzi o opłatę, którą wszyscy przewoźnicy odprowadzają do zarządzającej infrastrukturą spółki PKP PLK w zamian za możliwość korzystania z torów.

Olszewski wyjaśnił, że przewoźnik nie będzie organizował zastępczej komunikacji autobusowej w miejsce odwołanych pociągów. _ _

bEsbXJPj

_ - Autobusy możemy podstawić, kiedy jest przerwa w ruchu na krótkich odcinkach. Tym razem, przy tylu odwołanych pociągach, nie mamy możliwości zorganizowania takiego przewozu _ - wyjaśnił.

Rzecznik Grupy PKP Łukasz Kurpiewski powiedział, że pasażerowie, którzy chcieli jechać odwołanymi pociągami, mogą pojechać ekspresem PKP Intercity albo pociągiem Tanich Linii Kolejowych.

_ - Na tych trasach, z których odwołano InterRegio, jeżdżą wzmocnione składy PKP Intercity. Dołożyliśmy więcej wagonów, więc jest więcej miejsc. Ponadto będziemy w Intercity i TLK honorować bilety na InterRegio, więc pasażer będzie mógł przejechać bez dodatkowej opłaty _ - powiedział.

ZOBACZ TAKŻE:

bEsbXJPC
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)