Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

5 wynalazków, które unowocześniły prowadzenie biznesu

1
Podziel się:

W każdej dziedzinie potrzebne są dobre wzorce, które wyznaczą kierunek działania! Na rynku złotych lagerów takim wzorem dla innych jest Pilsner Urquell – marka, od której zaczęła się cała kategoria piw typu pilsner.

5 wynalazków, które unowocześniły prowadzenie biznesu

W każdej dziedzinie potrzebne są dobre wzorce, które wyznaczą kierunek działania! Na rynku złotych lagerów takim wzorem dla innych jest Pilsner Urquell – marka, od której zaczęła się cała kategoria piw typu pilsner. A kto stoi za technologiami, które zrewolucjonizowały życie przedsiębiorców? Jakie wynalazki unowocześniły świat biznesu? Przyjrzyjmy się rankingowi!

5. miejsce: Księgowość podwójna

Ten system sprawdza się do dziś! W 1494 roku włoski zakonnik Luca Pacioli wydał dzieło „Zasady arytmetyki, geometrii, proporcji i proporcjonalności” – opisał w nim system księgowości podwójnej bazujący na dzienniku i księdze głównej. To tam po raz pierwszy pojawiła się koncepcja bilansu oraz rachunku zysków i strat – a rozwiązania Paciolego okazały się na tyle nośne, że są wykorzystywane przez cały czas.

4. miejsce: Telefon

Wyścig wielkich umysłów i technologii – to historia narzędzia, które zlikwidowało problem odległości między ludźmi. Prototyp telefonu skonstruował Antonio Meucci, ale nie miał na celu zrewolucjonizowania świata. Swój system stworzył z myślą o sparaliżowanej żonie, która dzięki jego konstrukcji mogła porozumiewać się z nim, gdy był w warsztacie. Zabrakło mu jednak środków na opłaty w urzędzie patentowym – i tak ustąpił miejsca innym, a jego konstrukcja przepadła w odmętach historii.

Z kolei Alexander Bell i Thomas Watson odkryli system przesyłania dźwięku przypadkiem, pracując nad technologią ułatwiającą życie osobom niedosłyszącym. Tu również za wszystkim stała kobieta – żona Bella, Mabel, miała problemy ze słuchem, a jej ojciec finansował badania zięcia.

Bell zbudował dwa urządzenia – głośnik i mikrofon. Okazały się one jednak zbyt duże, by osoby niedosłyszące mogły korzystać z nich na co dzień. Ale nic nie idzie na marne – po połączeniu obu urządzeń okazało się, że mogą one przekazywać głos na odległość.

W 1876 roku Alexander Bell opatentował swój wynalazek na kilka godzin przed Elishą Grayem, który pracował nad podobną ideą. W walce o innowacyjność często liczą się chwile – i tak właśnie było tym razem!

3. miejsce: Kolej

To następny etap pokonywania bariery odległości – tym razem w przekazywaniu towarów. Pierwszy przejazd powozu o napędzie parowym odbył się w 1801 roku – konstrukcja Richarda Trevithicka, nazwana z rozmachem Puffing Devil, uległa jednak spaleniu. Przejazd zakończony sukcesem miał miejsce w 1804 roku – ale sam Trevithick, tak jak Meucci, nie doczekał się uznania.

Maszynę o nazwie Rocket, uznaną za pierwszy parowóz, skonstruował w 1829 roku George Stephenson. Konstrukcja łączyła w sobie rozwiązania, które zapewniły największą wydajność i efektywność. A razem z nimi – miejsce na liście najważniejszych wynalazków.

W 1895 roku dochodzi do uruchomienia pierwszej linii kolejowej zasilanej elektrycznie – i z tym wynalazkiem świat zaczął się kurczyć w niezwykłym tempie!

2. miejsce: Karta płatnicza

To ona zrewolucjonizowała obrót gotówki! Pierwsze pomysły pojawiły już w latach 80. XIX wieku – Edward Bellamy opracował wtedy koncepcję karty przedpłaconej. Jednak dopiero po II wojnie światowej ta idea rozwinęła się na szeroką skalę. W 1946 roku John Biggins wdrożył pierwszą kartę bankową, adresowaną do klientów i przedsiębiorców, którzy mieli konto w jego banku. W 1949 Frank McNamara opracował dokument, który mógł być honorowany w restauracjach zamiast materialnej gotówki. Inspiracją dla McNamary również była codzienność – amerykański biznesmen zapomniał pewnego razu portfela na wieczorne wyjście z przyjaciółmi.

Rok 1958 to nowy etap – pojawia się karta BankAmericard, czyli pierwowzór dzisiejszej karty Visa. Dodajmy do tego rok 1967 i pierwszy bankomat Johna Shepherda-Barrona – tak trafiamy do świata, jaki znamy dziś!

1. miejsce: Maszyna licząca

Ten wynalazek – pierwowzór dzisiejszych komputerów – odmienił świat na wielu płaszczyznach.

Wizja maszyny, która sama prowadzi obliczenia, rozpalała wyobraźnię ludzi techniki w różnych epokach. Palma pierwszeństwa należy jednak tutaj do Blaise'a Pascala. Jego machina, zwana Pascaliną, wykonywała dodawanie, odejmowanie i operacje ułamkowe. W 1670 roku Gottfried Leibniz dodał do Pascaliny kolejną operację – mnożenie. A w 1845 Izrael Abraham Staffel pokazał światu maszynę liczącą, która wykonywała cztery podstawowe działania i obliczała wartość pierwiastków kwadratowych.

Na końcu drogi, którą rozpoczął Pascal, stoi nasza rzeczywistość – świat komputerów i technologii informatycznych.

Każdy obszar potrzebuje tego, co przetrze szlaki i nada kierunek innym. Telefonię ukształtował Bell, machiny Stephensona wywarły wpływ na kolej – a w dziedzinie złotych lagerów to miejsce należy do marki Pilsner Urquell, która patronuje temu rankingowi. Jak ważne są wzorce w drodze do innowacyjności? My przekonujemy się o tym na co dzień, budując wysoką jakość na bazie tradycji już od 175 lat!

* *

wiadomości
gospodarka
gospodarka światowa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
bez jednego w...
7 lat temu
Money as Debt zdecydowanie na pierwsze miejsce zasługuje.