Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Koszty administracji radykalnie wzrosły. "To efekt 500+"

24
Podziel się:

O 821 mln zł urosły wydatki w samorządach na lokalną administrację. Przybyło urzędników, przybyło rządowych programów.

Przybyło urzędników, przybyło rządowych programów do obsługi.
Przybyło urzędników, przybyło rządowych programów do obsługi. (Leszek Szymański)
bEUDjofF

Droższa administracja lokalna to efekt 500+, piszeDziennik Gazeta Prawna. Jak twierdzą gminy, jego obsługa spowodowała wzrost kosztów. Średnio o 1,6 proc. wrosło zatrudnienie w urzędach. Obecnie pracuje tam 244 tys. osób.

– To są ukryte koszty programu "Rodzina 500 plus". Nie tyle jego uruchomienia, ile stałego funkcjonowania. Gdyby programu nie było, to być może bylibyśmy nawet świadkami zmniejszania zatrudnienia – przekonuje na łamach dziennika Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich (ZMP).

bEUDjofH

Konieczność zatrudnienia dodatkowych ludzi przewidywał resort rodziny i pracy. Wiceminister Bartosz Marczuk potwierdził na łamach DGP, ze przygotowując program, przyrost zatrudnienia w samorządach oszacowano na 7 tys. dodatkowych pracowników.

Nie tylko dodatkowe etaty podniosły koszty w gminach, ale też rosnące wynagrodzenia miały w tym udział. Prócz obsługi 500+, samorządom przybył kolejny program - "Dobry start”, czyli tak zwane 300+.

Marczuk przekonuje jednak, że większość kosztów obsługi programów przejęło na siebie państwo. Samorządy mogą przeznaczyć 1,5 proc. dotacji rządowej na koszty obsługi programu, w tym na wynagrodzenia osób obsługujących wnioski. Jak argumentuje na łamach "DGP", gminy w 90 proc wykorzystują te pieniądze.

bEUDjofN
Zobacz także: Zobacz także: Politycy opozycji zmienili zdanie o 500+?:

Z centralnego budżetu płyną też dodatkowe pieniądze w związku z Wyprawką+. Ja wyjaśnia Marczuk przy programie "Dobry start", gmina otrzyma 10 zł dotacji za każdy obsłużony wniosek. Z tego 8 zł musi jednak trafić na wynagrodzenia urzędników obsługujących program.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEUDjogi
KOMENTARZE
(24)
koks
3 lata temu
myślę, że jak dobrze pokombinują, to i na 2000+ się znajdzie! Brawo pisobolszewia !
Gość
3 lata temu
Kolejny dowód, że PiS to mentalni bolszewicy, którzy nie przejmują się dalekosiężnymi skutkami swoich działań. Dla nich liczy się tylko tu i teraz. 500 plus powinno być elementem systemu podatkowego , a nie socjalnego.
Prawicowiec
3 lata temu
zwolnić minimum 200 tys urzędników i obniżyć Polakom podatki !!!
bEUDjogj
ja
3 lata temu
Standardem jest marnotrawstwo i grabież publicznych pieniędzy. Politycy (nie tylko w Polsce) zadłużają swoje kraje. Rozdawnictwo pomaga wygrywać wybory, a zaciskanie pasa nie jest popularne. Żeby jednak zwykły obywatel żył godnie i bezpiecznie finansowo, głównie sam musi o to zadbać. Do tego potrzebna jest edukacja zawodowa i minimum edukacji finansowej, by w coś głupiego nie wdepnąć i nie trwonić pieniędzy. Zobaczcie sobie ksiązke „Emery tura nie jset Ci potrzbena” Jest o zarządzaniu pieniędzmi i budowaniu majątku pomimo ograniczonych zarobków. Przyjdzie czas, gdy trzeba będzie przejść na emeryturę i oby ten państwowy zasiłek nie był wszystkim, co mamy.
Łajdactwo
3 lata temu
Polska to już tylko chamstwo, pazerność i obłuda. Nawet kościół został wciągnięty przez szanowny rząd.
...
Następna strona