Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

500 zł na dziecko. Beata Szydło podała szczegóły programu

0
Podziel się:

Program "500 złotych na dziecko" ma być przyjęty przez rząd 2 lutego, wcześniej odbędą się szerokie konsultacje społeczne. Pierwsze wypłaty mają być od kwietnia - zapowiedziała Beata Szydło. Premier na Facebooku "na żywo" odpowiadała przez pół godziny na pytania internautów ws. programu "Rodzina 500 plus".

500 zł na dziecko. Beata Szydło podała szczegóły programu
(premier.gov.pl)

Program "500 złotych na dziecko" ma być przyjęty przez rząd 2 lutego, wcześniej odbędą się szerokie konsultacje społeczne. Pierwsze wypłaty mają być od kwietnia - zapowiedziała Beata Szydło. Premier na Facebooku "na żywo" odpowiadała przez pół godziny na pytania internautów ws. programu "Rodzina 500 plus".

Beata Szydło zapowiedziała, że program skierowany jest do wszystkich rodziców, także samotnych. Nie będzie też górnego kryterium dochodowego. Premier mówiła, że pieniądze z rządowego programu będą wydawane w Polsce i wrócą na rynek. To ma być koło zamachowe polskiej gospodarki. - Jestem spokojna, że realizacja programu jest zabezpieczona w budżecie państwa - zapewniała Beata Szydło. Będzie też mechanizm kontroli wydawania pieniędzy. Premier mówiła, że nie zakłada, iż pieniądze będą wydawane nieuczciwie, jednak ma być też możliwość tego sprawdzenia.

Rodzice otrzymają 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, a w przypadku rodzin, których dochód na osobę nie przekroczy 800 zł miesięcznie (1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) świadczenie będzie przysługiwało również na pierwsze dziecko.

Odpowiadając na pytania internautów, premier Szydło podkreśliła, że program Rodzina 500+ skierowany jest do wszystkich rodziców - także tych samotnie wychowujących dzieci oraz tzw. rodzin patchworkowych. Skorzystają z niego również rodziny z dziećmi z adopcji. Nie obejmie on za to zawodowych rodzin zastępczych, do których skierowane są inne rodzaje pomocy. Pieniądze będą wypłacane niezależnie od tego, czy rodzice pracują i płacą podatki. Zawarte w nazwie programu 500 zł to kwota netto, od której nie będą odprowadzane podatki.

Wiele pytań dotyczyło sposobu wyliczania dochodu na osobę w rodzinie. Wątpliwości wzbudzała sytuacja rodzin najbiedniejszych, które korzystają z pomocy społecznej. Jeżeli świadczenie z programu Rodzina 500+ wliczane byłoby do dochodów takich rodzin, w niektórych wypadkach spowodowałoby to przekroczenie przez nie progu finansowego, od którego nie przysługują świadczenia z pomocy społecznej. Premier zapowiedziała, że ostateczny kształt programu ustalony zostanie po konsultacjach społecznych, ale jego twórcy obecnie skłaniają się do tego, aby pieniądze z programu Rodzina 500 + nie były wliczane do dochodów.

Jak tłumaczyła Szydło, programem Rodzina 500+ zostaną objęci polscy emigranci, którzy żyją w innych krajach, natomiast dla uchodźców, którzy szukają schronienia w Polsce, skierowane są inne programy pomocowe. Skorzystanie z programu nie spowoduje utraty ulgi podatkowej na dzieci. Według premier budżet państwa przygotowany jest do realizacji tego programu, nie wpłynie on też na wzrost zadłużenia czy deficytu budżetowego.

Rodzina 500+ to pierwszy element kompleksowego programu wsparcia polskich rodzin. Premier zapowiedziała też program mieszkaniowy, którego szczegóły przedstawi w pierwszej połowie przyszłego roku. - Dla mojego rządu priorytetem jest rodzina - zadeklarowała premier.

- Wnioski będzie można wysyłać elektronicznie, a forma wypłaty będzie wybierana przez rodzinę - zapowiedziała Beata Szydło. Program nie obejmie uchodźców. Premier poinformowała też, że pisząc na adres internetowy rodzina500plus@kprm.gov.pl można zgłaszać uwagi do programu. Po 20 stycznia trafią one do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)