Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

5 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie

0
Podziel się:


Aż sześć polskich województw znalazło się wśród dziesięciu najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej

5 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie

Pięć milionów Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Wśród dziesięciu najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej jest aż sześć polskich. To województwa: lubelskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, świętokrzyskie i opolskie.

W tych województwach PKB w przeliczeniu na osobę stanowił zaledwie około jednej trzeciej średniego PKB z 254 regionów Unii Europejskiej. Takie dane podaje Eurostat (Europejskie Biuro Statystyczne).

Natomiast według GUS prawie 5 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Na swoje utrzymanie mają najwyżej 8 zł dziennie na osobę. Kolejne 7,7 mln osób mieszka w rodzinach znajdujących się na granicy ubóstwa, gdzie na miesięczne utrzymanie członka rodziny przypada najwyżej 10 zł dziennie.

W maju do magazynu fundacji „Bank Żywności SOS w Warszawie” przyjedzie tysięczna ciężarówka z dostawą żywności w ramach programu PEAD - informuje Bogumiła Kółkiewicz z Federacji Polskich Banków Żywności.

PEAD - Europejski Program Pomocy Żywnościowej dla Najuboższej Ludności UE (Programme Europeen d'Aide aux plus Demunis) - funkcjonuje w krajach Unii Europejskiej od 1987 roku. Jego założeniem jest zagospodarowywanie rezerw surowców interwencyjnych - zboża, ryżu, mleka w proszku i masła - na cele społeczne. W ten sposób wspiera żywnością osoby najbardziej potrzebujące.

Zgodnie z przepisami UE, przedsiębiorcy dostarczają do magazynów akredytowanej organizacji charytatywnej artykuły spożywcze. W Polsce są cztery takie organizacje społeczne. Oprócz Federacji Polskich Banków Żywności także Polski Czerwony Krzyż, Polski Komitet Pomocy Społecznej i Caritas Polska.

Federacja Polskich Banków Żywności już drugi rok koordynuje realizację programu PEAD na rzecz ponad 2 tys. organizacji. Łącznie do 40 magazynów trafi do końca października ponad 41 tys. ton artykułów spożywczych.

W 2004 roku banki rozdały łącznie ponad 14 tys. ton artykułów spożywczych. Obecnie udzielają pomocy około 2 tys. organizacji i instytucji, wspomagając około 1,5 miliona osób. Odbiorcami żywności są przede wszystkim organizacje pozarządowe, dziecięce placówki budżetowe i instytucje pomocy społecznej.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)