Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

655 firm zbankrutowało. Gorzej nie będzie?

0
Podziel się:

W ubiegłym roku częściej niż w 2009 r. upadłość ogłaszały małe firmy.

655 firm zbankrutowało. Gorzej nie będzie?
(Kadmy/Dreamstime)

W 2010 roku sądy ogłosiły upadłość 655 polskich firm. W kolejnych miesiącach drugiego półrocza obserwowano wyhamowanie wzrostu liczby upadłości, dzięki czemu rok zamknął się liczbą niższą o 5,2 proc. w stosunku do roku 2009.

Wynik ten jest jednak o blisko 60 proc. wyższy niż w przedkryzysowym roku 2008 - wynika z badania Coface. Zdaniem autorów raportu w 2011 roku liczba bankructw nie powinna się zwiększać.

_ - Ubiegły rok charakteryzowała stopniowa poprawa dyscypliny płatniczej i zmniejszanie skali opóźnień płatności. Statystyki pokazują, że zjawisko upadłości przestało się nasilać, jednak problemy przedsiębiorców, szczególnie w niektórych branżach, jeszcze nie zniknęły _ - napisano w komentarzu.

Zdaniem autorów raportu utrzymuje się wzrost upadłości w budownictwie._ - W ciągu 12 miesięcy 2010 roku sądy ogłosiły upadłość 98 przedsiębiorstw zajmujących się pracami budowlanymi, co oznacza wzrost o 20 proc. r/r _ - napisano.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t86742.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/rosnie;liczba;bankructw;firm;m;in;przez;zatory;platnicze,200,0,645832.html) Rośnie liczba bankructw firm, m.in. przez zatory płatnicze
Z raportu wynika, że w minionym roku odsetek postępowań upadłościowych z możliwością zawarcia układu - utrzymujący się w dwóch przedkryzysowych latach na poziomie około 15 proc. - wzrósł do blisko 18 proc.

_ - W porównaniu z rokiem 2009 - kiedy bankrutowały licznie duże przedsiębiorstwa - w ubiegłym roku niewypłacalność stała się udziałem coraz większej liczby małych firm _ - napisano w raporcie.

Analitycy Coface prognozują, że w 2011 roku liczba bankructw nie powinna się zwiększać. _ - W pokryzysowym roku 2010 większość przedsiębiorstw notowała poprawę wyników finansowych, dzięki czemu wchodzą w bieżący rok z korzystnym bilansem i w większości bez znacznych obciążeń _ - napisano.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)