Notowania

żłobki w polsce
18.05.2013 07:13

6,2 mln zł dotacji dla żłobków w konkursie "Maluch 2013"

Woj. śląskiemu przyznano 6,2 mln zł z rządowego programu Maluch 2013 na tworzenie nowych miejsc w żłobkach i na bieżące utrzymanie już istniejących.

Podziel się
Dodaj komentarz
(damircudic/iStockphoto)

Woj. śląskiemu przyznano 6,2 mln zł z rządowego programu _ Maluch 2013 _ na tworzenie nowych miejsc w żłobkach i na bieżące utrzymanie już istniejących - poinformował dyrektor wydziału rozwoju regionalnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Paweł Siembab.

Siembab powiedział wczoraj, że najwięcej pieniędzy otrzymały miasta Tychy (ponad 1 mln zł) i Chorzów (ok. 704 tys. zł) oraz gmina Pilchowice w powiecie gliwickim (528 tys. zł).

_ W wyniku realizacji tej edycji programu "Maluch" w województwie śląskim powstanie 230 nowych miejsc w żłobkach _ - powiedział Siembab. Poinformował, że na 32 projekty z 17 miast i gmin, tylko osiem dotyczy tworzenia nowych miejsc. _ Nie jest to dużo _ - dodał. W przypadku pozostałych 24 projektów pieniądze zostaną przeznaczone na bieżące utrzymanie już istniejących miejsc.

Tychy, które uczestniczą w programie od pierwszej edycji, utworzyły dotąd 90 dodatkowych miejsc w żłobkach. Uzyskane w tej edycji pieniądze - jak poinformowała rzeczniczka Urzędu Miasta Ewa Grudniok - przeznaczą na ich utrzymanie. _ Wiele gmin nie dopłaca do niepublicznych żłobków, nie ma żadnych dotacji czy programów wsparcia, Tychy są jednym z niewielu miast, które to robią. Przyznanie tej dotacji to duża ulga dla gminy, która tylko w tym roku do żłobków niepublicznych z budżetu miasta dopłaci ponad 753 tys. zł _ - poinformował Urząd Miasta w Tychach.

Obecnie w Tychach funkcjonuje jeden miejski żłobek ze 150 miejscami oraz sześć żłobków niepublicznych, gotowych na przyjęcie 172 dzieci w wieku od 20 tygodnia do 3 lat. Jak powiedziała Grudniok, w otwartym w kwietniu tego roku żłobku są jeszcze 33 wolne miejsca. _ Rodzice mogą się zapisywać _ - poinformowała.

Rządowy program _ Maluch _, którego celem jest wspieranie gmin w tworzeniu miejsc opieki dla dziećmi do trzech lat, został uruchomiony w 2011 roku - wszedł w życie razem z tzw. ustawą żłobkową, która wprowadziła nowe formy opieki nad małymi dziećmi. Program ma formę konkursu, w którym samorządy mogą się ubiegać o dotację na budowę nowych placówek, jak i na adaptację pomieszczeń na żłobki. W tym roku zakres dofinansowania został rozszerzony o koszty funkcjonowania instytucji opieki nad dziećmi.

Czytaj więcej w Money.pl
Rewolucja w żłobkach. Przybędzie miejsc Według ministra pracy i polityki społecznej mają się do tego przyczynić zmienione zasady przyznawania dotacji.
Sekcja zwłok matki i trójki dzieci. Zginęli, bo... W wyniku pożaru zmarły cztery osoby. Na miejscu 18-letnia, najstarsza, córka, a czterolatka w trakcie udzielania pomocy.
W Polsce jest gorzej niż na Białorusi Polska zajęła 28. miejsce, przed Luksemburgiem, USA i Japonią, ale m.in. za Białorusią.
Tagi: żłobki w polsce, żłobki, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz