Notowania

kryzys w irlandii
29.11.2010 06:02

85 mld euro dla Dublina. UE zatwierdziła pomoc

Komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn podkreśla ważność decyzji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)


*_ - Ministrowie finansów państw UE zatwierdzili w niedzielę w Brukseli udzielenie pomocy Irlandii w kwocie 85 mld euro na zwalczanie kryzysu budżetowego _ - poinformował unijny komisarz do spraw gospodarczych i walutowych Olli Rehn. *

Według niego, ministrowie doszli również do zgody w sprawie zasad funkcjonowania przyszłego stałego mechanizmu rozwiązywania kryzysów w strefie euro, który ma zacząć działać po 2013 roku. - _ Są to bardzo ważne decyzje, mające na celu przeciwdziałanie niepokojom na rynkach finansowych _ - zaznaczył Rehn.

Radość z uzgodnienia przez UE pomocy dla Irlandii wyraził polski minister finansów Jacek Rostowski. _ - Jestem bardzo zadowolony z tego, że ta niebezpieczna sytuacja została definitywnie zażegnana _ - powiedział. Jego zdaniem przyjęty pakiet wydaje się _ rozwiązaniem bardzo stabilizacyjnym _.

Europejscy liderzy zatwierdzili pomoc dla Irlandii (AP, ang.):

[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t81132.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/irlandzki;bank;centralny;chce;kilkadziesiat;miliardow;euro,196,0,712644.html) Irlandzki bank centralny chce kilkadziesiąt miliardów euro

Choć Polska nie uczestniczy w pomocy w ramach dwustronnych pożyczek, to - jak podkreślił Rostowski: _ Polska będzie ją wspierała w ramach europejskiego mechanizmu stabilizacji finansów (chodzi o gwarancje z budżetu UE - PAP) a także przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, do którego należymy _.

_ - Jesteśmy w dużo lepszej sytuacji dzisiaj niż byliśmy w ubiegłym tygodniu _ - dodał minister komentując zarówno przyjęty pakiet pomocy dla Irlandii jak i postęp w przygotowaniu nowego stałego mechanizmu antykryzysowego dla strefy euro, który miałby obowiązywać po 2013 roku.

Pytany, czy Portugalia może się dziś czuć bezpiecznie, Rostowski powiedział, że nie da się niczego wykluczyć definitywnie, ale jego zdaniem przyjęty pakiet dla Irlandii jak i rozmowy o przyszłym mechanizmie pomocy wydają się być gwarancją by ustabilizować rynki.

Według ministra, przedstawiona na posiedzeniu ministrów finansów strefy euro nowa propozycja tego mechanizmu _ to bardzo przekonywująca propozycja _. Dyplomaci zaznaczyli jednak, że dyskusje w Eurogrupie nie przesądzają jeszcze ostatecznego kształtu tego mechanizmu (Ekofin zajmie się nim na posiedzeniu 6 -7 grudnia) ani polskiego stanowiska w tej sprawie.

Pytany o to, czy niedzielna decyzja ministrów zatrzyma osłabianie złotówki minister podkreślił, że _ nigdy nie komentuje kursów waluty, ale mogę powiedzieć, że to co się stało dzisiaj powinno ustabilizować euro względem innych walut _.

Podłożem irlandzkiego kryzysu, grożącego bankructwem państwa, jest przekazanie miliardowych sum na akcję ratowania zagrożonych upadłością banków komercyjnych. Jak się oczekuje, w następstwie tej pomocy tegoroczna nadwyżka wydatków państwa nad wpływami sięgnie 32 proc. produktu krajowego brutto. Gdyby nie uwzględnić kosztów wsparcia banków, deficyt wyniósłby blisko 12 proc. PKB.

Jak poinformował irlandzki rząd, spośród łącznie 85 mld euro pakietu pomocowego, 17,5 mld dostarczy sama Irlandia. 50 mld z całej puli otrzyma budżet państwa, a 35 mld przeznaczy się na dokapitalizowanie banków.

Według komisarza Rehna, z 67,5 mld euro pomocy zewnętrznej dla Dublina po jednej trzeciej pochodzić będzie ze specjalnej linii kredytowej Komisji Europejskiej, ze środków Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz z powołanego przez państwa strefy euro funduszu jej stabilizowania, wspartego kredytami z Wielkiej Brytanii, Danii i Szwecji. Roczne oprocentowanie udzielanych Irlandii pożyczek ma wynosić około 6 procent, a zostanie to dokładnie ustalone w trakcie dalszych negocjacji w najbliższych tygodniach.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/t114762.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/irlandia;planuje;ostre;ciecia;beda;zwolnienia;w;budzetowce,111,0,722287.html) Irlandia planuje ostre cięcia. Będą zwolnienia w budżetówce Plan rządu premiera Briana Cowena zakłada m.in. mniejsze wydatki na opiekę społeczną.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/143/t117135.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/irlandia;dostanie;od;ue;i;mfw;85;miliardow;euro,4,0,716292.html) Irlandia dostanie od UE i MFW 85 miliardów euro Rząd Briana Cowena wyda je na łatanie dziury budżetowej i pomoc dla banków.
Tagi: kryzys w irlandii, irlandia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz