Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

ABW nie mogła zająć się pracą Michała Tuska dla OLT. Były też inne polecenia "z góry"

139
Podziel się:

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wiedziała o tym, że Amber Gold może być piramidą finansową na rok przed wybuchem afery. Nie zleciła jednak działań operacyjnych ze względu na decyzję "z góry". Tak wynika z zeznań byłego naczelnika jednego z wydziałów gdańskiej delegatury ABW.

Część przesłuchania odbyła się na posiedzeniu niejawnym
Część przesłuchania odbyła się na posiedzeniu niejawnym (Rafał Guz)

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego na rok przed wybuchem afery wiedziała o tym, że Amber Gold może być piramidą finansową. Nie zleciła jednak działań operacyjnych ze względu na decyzję "z góry". Tak wynika z zeznań byłego naczelnika jednego z wydziałów gdańskiej delegatury ABW.

Zeznania funkcjonariusza ABW, który ze służby odszedł z końcem ubiegłego roku, pod znakiem zapytania stawiają działania agencji w sprawie działalności biznesowej małżeństwa P. Oficer w latach 2009-2012 pracował w gdańskiej delegaturze ABW. W tym czasie był zastępcą naczelnika oraz p.o. naczelnika bezpieczeństwa ekonomicznego państwa. Od chwili stworzenia w lipcu 2012 r. pracował jako naczelnik wydziału operacyjnego.

Jak przyznał, po raz pierwszy służbowo spotkał się ze sprawą Amber Gold w 2011 r., gdy otrzymał notatkę służbową dot. gdańskiego lotnika oraz przejęcia linii lotniczych Jet Air przez Amber Gold. W notatce znalazła się informacja, iż stworzona przez małżeństwo P. spółka może być piramidą finansową.

Informacji nie udało się jednak jednoznacznie potwierdzić. ABW zdołała jedynie ustalić, że Marcin P. był karany za naruszenia prawa bankowego, a jego nowa spółka nie płaciła należnych podatków. Równocześnie zeznający przed komisją funkcjonariusz przyznał, iż nie udało się odnaleźć dokumentów rejestrowych spółek.

Zobacz także: Zobacz też fragmenty przesłuchania Marcina P.:

Na pytania o powód, dla którego nie wszczęto w sprawie kontroli operacyjnej, powiedział, że była to decyzja "góry". Formalnie taką decyzję podjęto na spotkaniu kierownictwa gdańskiej delegatury ABW w oparciu o zalecenia "centrali". To zgodne z informacjami przekazanymi przed podwładnego przesłuchiwanego oficera.

Nie zajmować się Michałem Tuskiem

Były funkcjonariusz ABW przyznał także, że agencja nie wiedziała o pracy Michała Tuska dla spółki powiązanej z ABW. - O tym fakcie dowiedziałem się z gazet - powiedział. Co więcej, miał dostać polecenie, by wstrzymać wszystkie czynności operacyjne dot. Michała Tuska, ponieważ zajmuje się tym prokuratura. Taką samą procedurę zastosowano przy próbie wszczęcia czynności ABW w zakresie działalności OLT Express. Przesłuchiwany funkcjonariusz miał usłyszeć wówczas groźbę, że każda próba podjęcia działań zakończy się postawieniem mu zarzutu o utrudnianie śledztwa.

Świadek potwierdził także, że sprawą Amber Gold w delegaturze zajmował się jeden funkcjonariusz. Jego praca nie wykazała żadnych dowodów na to, by Marcin P. był powiązany z gdańskim światem przestępczym. Równocześnie ABW zdobyła dowody na to, że twórca Amber Gold przynajmniej raz z siedziby firmy wywiózł znaczną kwotę.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(139)
miś
5 lata temu
z artykułu wynika, że syn Tuska pracował dla spółki powiązanej z ABW to jest z OTL
J was pies
5 lata temu
Artykul w d. wcisniety na dole strony, w ktorym mowa o platformerskich bandytach, a o szydlo z naglowkiem "pilne" jakby to mialo znaczenie dla okradzionych przez tuskowa mafie! Zenujaca szczujnia z tej wp!
esbecki troll
5 lata temu
amber gold sramber gold chytrzy zawsze dwa razy tracą, i tyle w temacie.
henry
5 lata temu
wiec platfusy robili to swiadomie? wiec w czym zecz? a moze zaglosujmy na po? ale kto wygra wtedy?czy glowy nosimy tylko do parady ?czy jest zakaz myslenia?tak tylko sie pytam.
Anna
5 lata temu
Donaldino już się nie wywinie, zachowanie tego Brejzy daje wystarczające powody twierdzić że rolą jego jest mącenie i nie dopuszczenie do ujawnienia prawdy. Myślę że gacie Platformersów powoli są pełne, bo jest oczywiste że w tym szwindlu uczestniczyli i maczali palce.
...
Następna strona