Notowania

giełda
16.07.2012 13:15

Acron nadal chce kupić akcje Azotów

Konsolidacja polskich firm chemicznych przebiega zbyt szybko. Popełniono liczne błędy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(azoty.tarnow.pl)

*Rosyjski koncern chemiczny Acron podtrzymuje chęć nabycia mniejszościowego pakietu akcji Zakładów Azotowych Tarnów. Wiceprezes Acronu w rozmowie z Polskim Radiem krytykuje jednak plan łączenia polskich firm chemicznych. *

Dziś upływa termin wezwania przez Acron na zakup akcji tarnowskiej spółki. Tymczasem walne zgromadzenie akcjonariuszy Azotów Tarnów zadecydowało w sobotę o podwyższeniu kapitału spółki. To krok, który ma pozwolić na przejęcie Zakładów Azotowych w Puławach przez spółkę tarnowską. Jednocześnie decyzja ta ma utrudnić przejęcie naszej firmy chemicznej przez Rosjan.

Władimir Kantor wiceprezes Acronu w rozmowie z Polskim Radiem przekonuje, że konsolidacja polskich firm chemicznych przebiega zbyt szybko.

- _ Wierzymy, że sama idea konsolidacji przemysłu chemicznego jest interesująca, ale powinna być przeprowadzona w sposób przejrzysty i przemyślany. Konieczne jest przygotowanie licznych analiz. Niestety w naszej ocenie, w procesie przygotowywania tej transakcji popełniono liczne błędy, mogące rzutować na to czy nowa emisja w formie zaproponowanej w piątek w nocy, na godzinę przed walnym zgromadzeniem, w ogóle będzie mogła dojść do skutku. Dodatkowo inwestorzy mieli bardzo mało czasu na przeanalizowanie tej transakcji _- powiedział Władimir Kantor.

Rosyjski Arcon to globalny producent nawozów mineralnych. Rosjanie chcą przejąć większościowy pakiet tarnowskich Azotów - 66 procent. Do skarbu państwa należy 32,05 procent tej spółki. W piątek, czyli 4 dni przed końcem zapisów podbili cenę za akcję tarnowskiej spółki do 45 złotych, podczas gdy wcześniej było to 36 złotych.
Jest to największa próba wrogiego przejęcia w historii naszej Giełdy.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosjanie zagrażają spółce z GPW. Tak się przed nimi bronią Ta firma nazywana jest perłą w koronie polskiej chemii. Jest także poważnym graczem w Europie.
Skarb Państwa nie sprzeda Azotów Puławy? Zdaniem tych polityków ich sprzedaż negatywnie odbije się na interesach państwa.
Azoty Tarnów zbudowały nowoczesną instalację odbioru popiołu Azoty Tarnów S.A. oddały do użytku instalację, która pozwoli na odbiór popiołów wytworzonych w zakładowej elektrociepłowni i ich ponowne wykorzystanie. Inwestycję o wartości około 14 mln zł dofinansowała Unia Europejska.
Tagi: giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz