Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
michał boni
27.03.2012 08:30

ACTA okazała się niewypałem. Czy uda się z zasobami publicznymi?

Udostępnianie zasobów wiedzy należących do podmiotów publicznych będzie rozłożone w czasie i nie odbędzie się kosztem twórców - zapowiada minister administracji i cyfryzacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Udostępnianie zasobów wiedzy należących do podmiotów publicznych będzie rozłożone w czasie i nie odbędzie się kosztem twórców - zapowiada minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. MAC ma przedstawić założenia do ustawy o otwartych zasobach za miesiąc.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji chce uregulować kwestię dostępu i ponownego wykorzystywania zasobów będących w posiadaniu lub sfinansowanych przez podmioty publiczne. Zasoby te obejmują m.in. dane, raporty, opracowania, statystyki, wyniki badań prowadzonych przez określone instytucje oraz zasoby kultury i oświaty, w tym podręczniki. Zasoby te, przechowywane w różnych bazach i zbiorach, mają być udostępniane w jednym centralnym punkcie dostępu.

_ - Przedstawimy za około miesiąc założenia do ustawy o otwartych zasobach _ - powiedział Boni. Zapewnił, że udostępnianie zasobów na pewno nie odbędzie się kosztem twórców i będzie wprowadzane stopniowo. - _ Mamy w polskiej nauce świeży proces komercjalizacji nauki, w innych krajach nastąpiło to 20-30 lat temu. Nie chciałbym zatrzymać komercjalizacji nauki rozwiązaniem, które mówi o pełnej otwartości, dlatego wdrażanie tego będzie rozłożone w czasie _ - mówił minister.

_ - Na pewno rozwiązania będą gwarantować prawa autorskie w sensie niematerialnym, ale i w sensie materialnym chcielibyśmy o to zadbać _ - zaznaczył. Dodał: _ gdy mówimy o dobrach kultury to kwestia nie polega na tym, czy autorzy otrzymają odpowiednie wynagrodzenie - bo powinni, tylko na tym, jaki będzie koszt pośrednika _.

_ - Z mojego punktu widzenia najtrudniejszym problemem jest kwestia pośredników. Uważam, że twórcę, jego talent trzeba wynagradzać. Otwieranie zasobów musi opierać się na konstrukcji, która z takich czy innych źródeł zapewni twórcy wynagrodzenie za dzieło, które stworzył _ - mówił Boni.

Zdaniem szefa MAC, _ otwarte, dostępne i za darmo _ powinno być dziedzictwo narodowe. Boni jako przykład udostępniania cyfrowych zasobów polskiego dziedzictwa narodowego wymienił digitalizację części archiwów TVP. Ich pierwsze cyfrowe kopie - według Boniego - będą publikowane w sieci od 1 września br.

Wśród digitalizowanych zasobów TVP znajdują się m.in. filmy dokumentalne i fabularne, przedstawienia Teatru Telewizji, audycje edukacyjne, seriale dla młodzieży. Korzystanie z nich będzie bezpłatne, użytkownicy nie będą jednak mogli ściągać udostępnionych plików na prywatne komputery.

Minister administracji i cyfryzacji odniósł się też do listu autorów i wydawców, krytykującego zorganizowany przez niego Kongres Wolności w Internecie. Szefowie 14 stowarzyszeń, m.in. Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Związku Kompozytorów Polskich, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, zarzucili Boniemu, że na kongresie napiętnowano autorów i wydawców oraz działano na rzecz ściągania treści z sieci za darmo.

Kongres Wolności w Internecie, który odbył się 5 marca w Warszawie, miał służyć wypracowaniu propozycji zmian w polskim prawie gwarantujących poszanowanie wolności w internecie. Podczas kongresu Boni zapowiedział, że postulaty ogłoszone podczas spotkania będą wykorzystane do spisania Karty Praw Podstawowych w Internecie.

_ - Rozumiem to napięcie, które zapanowało po sprawie ACTA _ - zauważył Boni. Dodał, że jest _ po spotkaniach albo w trakcie spotkań z niektórymi liderami tych środowisk _. Minister zapowiedział współpracę z nimi w grupach warsztatowych przygotowujących Kartę Praw Podstawowych w Internecie. - _ Nawet umówiłem się, że 23 kwietnia, kiedy wypada dzień praw autorskich, przyjdę na posiedzenie ZAiKS-u _ - podkreślił.

Boni poinformował też, że w resorcie właśnie ruszyły prace nad przygotowaniem karty. _ - Mam nadzieję, że na początku maja pojawią się pierwsze efekty tych prac. I będzie tak jak powiedziałem - karta wskaże, co dalej należy zmienić w różnych ustawach _ - powiedział Boni.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/33/t160801.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/debata;acta;ministerstwo;przedstawia;kolejne;odpowiedzi,19,0,1037331.html) Wszystko, co chciałeś wiedzieć o ACTA Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji opublikowało kolejną część odpowiedzi na pytania zadane w czasie debaty ACTA.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/37/t204837.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kontrola;internetu;bedzie;wiadomo;czego;nie;wolno,181,0,1036213.html) Rząd kontra internauci. Nowe regulacje _ Wolność, własność, bezpieczeństwo - te trzy wartości nabierają dzisiaj żywego i nowatorskiego znaczenia. _
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t204085.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/tusk;zmienil;zdanie;w;sprawie;acta;za;pozno,190,0,1028030.html) Tusk zmienił zdanie w sprawie ACTA. Za późno? Zwrot o 180 stopni nie zadowala protestujących przeciw umowie. Zapowiedzieli...
Tagi: michał boni, acta, dostęp, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz