Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Afera wokół kupna obrazów od Fundacji Czartoryskich. PO składa zawiadomienia do CBA i prokuratury

530
Podziel się:

- Mamy do czynienia z gigantyczną aferą, z grabieżą majątku narodowego na kwotę pół miliarda zł na rzecz jednej rodziny - mówił poseł PO Paweł Olszewski podczas środowej konferencji w Sejmie.

Do odkupienia kolekcji z rąk Fundacji Czartoryskich doszło pod koniec grudnia 2016 roku
Do odkupienia kolekcji z rąk Fundacji Czartoryskich doszło pod koniec grudnia 2016 roku (Bartosz Krupa/East News)

aktualizacja 13:59

Platforma dopatrzyła się nieprawidłowości wokół kupna kolekcji Fundacji Czartoryskich, w której znajdował się między innymi słynny obraz Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem". Pod koniec grudnia 2016 roku polski rząd zapłacił za nią 100 mln euro. Rok późnej fundacja poinformowała, że przekazuje swoje pieniądze nowo założonej fundacji o nazwie Le Jour Viendra, z siedzibą w Lichtensteinie.

- Chcemy zbadać rolę polityków PiS, rolę pana wicepremiera Glińskiego, który skierował do księcia Czartoryskiego specjalną propozycję zakupu za taką, a nie inna kwotę, w dziwnym trybie, tej kolekcji. Chcemy zbadać dlaczego pan wicepremier naciskał na sąd, aby sąd przyspieszył pewne działania - powiedział poseł PO Krzysztof Brejza.

Zdaniem Brejzy Prawo i Sprawiedliwość dopuściło do sytuacji, w której 500 milionów złotych popłynęło do "jakiejś fundacji" w Lichtensteinie. PO dziwi się też, że do obsługi transakcji między mieszkającym w Hiszpanii Adamem Czartoryskim a państwem polskim wybrana została gdańska kancelaria prawna, która - według polityków Platformy - jest związana z PiS.

Zobacz także: Zobacz też: Petru o apelu o dymisję Glińskiego. "Potrzebne jest śledztwo"

Jak tłumaczył na początku kwietnia Maciej Radziwiłł, prezes Fundacji XX Czartoryskich, przeniesienie pieniędzy do fundacji w Lichtensteinie nie ma na celu ich ukrycia i wydania, a zabezpieczenie przed prawem w Polsce. I - jak dodawał - przed samowolą urzędników. Zapewniał też, że nie boi się wizyty CBA.

Na konferencję PO błyskawicznie zareagował minister kultury Piotr Gliński. Zapewnił, że przy zawieraniu transakcji z rodziną Czartoryskich jego resort zabezpieczył interes państwa. Oszacował też, że za kolekcję państwo zapłaciło mniej niż 5 proc. wartości. Dodał też, że poprzednie rządy również chciały wykupić kolekcję, ale im się to nie udało. - Polski naród kupił za relatywnie niewielką cenę rzeczy bezcenne - powiedział Gliński.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(530)
Peter
3 lata temu
Warto tutaj napisać kto siedzi przy stole koło Glińskiego - Książe Jan Lubomirski Lanckoroński on był członkiem fundacji która okradła Polske. Dostał swój kawałek chleba i wywinął z fundacji a kasę zainwestował w nieruchomości. Kiedyś oskubał Kulczykową, teraz fundacje. Kupuje peany u dziennikarzy na swoję cześć jakie to robi wielkie rzeczy. Kupił karetkę po remoncie opisał i obrendował fundacją Lubomirskich ofotografował i pokazał światu jaki jest dobry. Jan Lubomirski Lanckoroński chwali się zdjęciami z Pałacu Bakingham ej Boże, Boże Co to za gosć dla kasy zrobi wszystko. Widzieliście jak ludzie z poludnia polski się zbojkotowali kiedy Lubomirski napisał w gazecie że jest panem i władcą ludu! To jest przykład błazna a nie szlachcica
valto
4 lata temu
Bardzo dobrze, niech idzie do puchy ten cwaniak w damskich butach !!
ufo
4 lata temu
Ten Gliński to pisowski geniusz!!!!!!!
LECH
4 lata temu
OPOZYCJA GLUPOTY WYGADUJE ; JAK ZWYKLE .
LECH
4 lata temu
OPOZYCJA CHYBA NIE ZNA TEMATU i dlatego wygaduje GUPOTY......JAK ZWYKLE....
...
Następna strona