Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Afera wokół kupna obrazów od Fundacji Czartoryskich. PO składa zawiadomienia do CBA i prokuratury

530
Podziel się

- Mamy do czynienia z gigantyczną aferą, z grabieżą majątku narodowego na kwotę pół miliarda zł na rzecz jednej rodziny - mówił poseł PO Paweł Olszewski podczas środowej konferencji w Sejmie.

Do odkupienia kolekcji z rąk Fundacji Czartoryskich doszło pod koniec grudnia 2016 roku
Do odkupienia kolekcji z rąk Fundacji Czartoryskich doszło pod koniec grudnia 2016 roku (Bartosz Krupa/East News)
bDIbyuRh

aktualizacja 13:59

Platforma dopatrzyła się nieprawidłowości wokół kupna kolekcji Fundacji Czartoryskich, w której znajdował się między innymi słynny obraz Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem". Pod koniec grudnia 2016 roku polski rząd zapłacił za nią 100 mln euro. Rok późnej fundacja poinformowała, że przekazuje swoje pieniądze nowo założonej fundacji o nazwie Le Jour Viendra, z siedzibą w Lichtensteinie.

bDIbyuRj

- Chcemy zbadać rolę polityków PiS, rolę pana wicepremiera Glińskiego, który skierował do księcia Czartoryskiego specjalną propozycję zakupu za taką, a nie inna kwotę, w dziwnym trybie, tej kolekcji. Chcemy zbadać dlaczego pan wicepremier naciskał na sąd, aby sąd przyspieszył pewne działania - powiedział poseł PO Krzysztof Brejza.

Zdaniem Brejzy Prawo i Sprawiedliwość dopuściło do sytuacji, w której 500 milionów złotych popłynęło do "jakiejś fundacji" w Lichtensteinie. PO dziwi się też, że do obsługi transakcji między mieszkającym w Hiszpanii Adamem Czartoryskim a państwem polskim wybrana została gdańska kancelaria prawna, która - według polityków Platformy - jest związana z PiS.

Zobacz także: Zobacz też: Petru o apelu o dymisję Glińskiego. "Potrzebne jest śledztwo"
bDIbyuRp

Jak tłumaczył na początku kwietnia Maciej Radziwiłł, prezes Fundacji XX Czartoryskich, przeniesienie pieniędzy do fundacji w Lichtensteinie nie ma na celu ich ukrycia i wydania, a zabezpieczenie przed prawem w Polsce. I - jak dodawał - przed samowolą urzędników. Zapewniał też, że nie boi się wizyty CBA.

Na konferencję PO błyskawicznie zareagował minister kultury Piotr Gliński. Zapewnił, że przy zawieraniu transakcji z rodziną Czartoryskich jego resort zabezpieczył interes państwa. Oszacował też, że za kolekcję państwo zapłaciło mniej niż 5 proc. wartości. Dodał też, że poprzednie rządy również chciały wykupić kolekcję, ale im się to nie udało. - Polski naród kupił za relatywnie niewielką cenę rzeczy bezcenne - powiedział Gliński.

bDIbyuRK
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(530)
wisus54
3 lata temu
Panie Gliński jeszcześ Pan w pieluchy walił gdy takie przekręty robiono. I nie rżnij Pan tego troskliwego który zabezpieczał dobra kultury bo to jak pan zapewne wie zabezpieczała ustawo o ochronie dóbr dziedzictwa narodowego.
x5
3 lata temu
Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej i cały klasztor jest własnością ojców paulinów . Panie Gliński może by też należało to wszystko kupić ,za okazyjną cenę dla Polaków ? Będzie wtedy własnością Polaków .
aprostata
3 lata temu
Dziennik Ustaw z dnia 27 listopada pozycja 2187 "Art. 9. 1. W latach 2017-2026 maksymalny limit wydatków budżetu państwa będący skutkiem finansowym niniejszej ustawy wynosi 7,28 mln zł, z tym że w: 1) 2017 r. - 0,67 mln zł; 2) 2018 r. - 0,67 mln zł; 3) 2019 r. - 0,68 mln zł; 4) 2020 r. - 0,70 mln zł; 5) 2021 r. - 0,71 mln zł; 6) 2022 r. - 0,73 mln zł; " W związku z tymi ograniczeniami mam pytanie czy minister Gliński mając do dyspozycji w 2018 r 670 tysięcy złotych wydając 500 milionów nie złamał ustawy płacąc za kolekcje Czartoryskich?
bDIbyuRL
Rys
3 lata temu
Przelewy takich sum na konta fundacji budzi podejrzenie czy w drugą stronę nie popłynęły pieniądze "wdzięczności" na prywatne konta?
Kujwa !
3 lata temu
Olszewski Bydgoszcz ciebie wywiezie na taczkach !!!
...
Następna strona