Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera Amber Gold. Kolejne przesłuchanie byłego prezesa i jego żony

0
Podziel się:

Prokuratura kolejny raz zmodyfikowała zarzuty. Pokrzywdzonych jest już ponad 10 tysięcy.

Afera Amber Gold. Kolejne przesłuchanie byłego prezesa i jego żony
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Łódzka prokuratura kolejny raz przesłuchała dziś byłego prezesa Amber Gold Marcina P. (na zdjęciu) i jego żonę Katarzynę, podejrzanych między innymi o oszustwa znacznej wartości. Liczba pokrzywdzonych klientów Amber Gold wzrosła już do ponad 10,5 tys. osób.

Prokuratura kolejny raz zmodyfikowała zarzuty dla podejrzanych małżonków P. _ Liczba pokrzywdzonych wzrosła już do ok. 10,5 tys. osób. Wszystkie te osoby zostały zawarte z imienia i nazwiska w zarzutach wraz ze wskazaniem wysokości doznanych przez nie strat _ - wyjaśnił Kopania.

Według śledczych oboje podejrzani ponownie nie przyznali się do zarzucanych czynów i odmówili składania wyjaśnień. W najbliższym czasie prokuratura ma wystąpić do sądu z wnioskiem o przedłużenie aresztu dla Katarzyny P. (obecnie jest aresztowana do 15 stycznia 2014 r.). Marcin P. ma przebywać w areszcie do końca lutego.

Kopania przyznał, że grono ekspertów z zespołu zarządzania ryzykiem nadużyć spółki Ernst&Young Audit kończy przygotowywanie kompleksowej analizy finansowo-ekonomicznej dotyczącej spółek grupy Amber Gold. Ma ona trafić do prokuratury do końca roku. Opinia ma służyć w ustaleniu faktycznych źródeł finansowania działalności spółki, sposobu i poziomu osiąganych przez nią zysków, jak również struktury ponoszonych wydatków. Ekspertyza dotyczyć także będzie przepływów finansowych pomiędzy spółkami wchodzącymi w skład tzw. grupy Amber Gold.

Według łódzkiej prokuratury Marcin P., działając wspólnie i w porozumieniu z żoną, w ramach tzw. piramidy finansowej doprowadził ponad 10,5 tys. klientów Amber Gold do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości ok. 668 mln zł. Przyjęto, że oboje działali w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i uczynili sobie z tej działalności stałe źródło dochodu.

Marcin P. jest podejrzany o 17 przestępstw, a jego żonie zarzucono popełnienie 12. Prokuratura - obok oszustwa znacznej wartości - zarzuca im m.in. prowadzenie bez zezwolenia działalności bankowej, poświadczenie nieprawdy w oświadczeniach o podwyższeniu kapitału zakładowego kilku spółek grupy Amber Gold, naruszenie ustawy o rachunkowości oraz kodeksu spółek handlowych.

Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce, działała od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia ub. r. firma ogłosiła likwidację, tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich.

Czytaj więcej w Money.pl
Dłuższy areszt dla żony prezesa Amber Gold Gdański sąd zdecydował w piątek o przedłużeniu na kolejne trzy miesiące aresztu dla Katarzyny P. - żony b. prezesa Amber Gold. Kobieta podejrzana jest o popełnienie 12 przestępstw, w tym o oszustwo znacznej wartości. Grozi jej kara do 15 lat więzienia.
Dłuższy areszt dla prezesa Amber Gold? Wniosek o przedłużenie o kolejne trzy miesiące aresztu dla Marcina P. skierowała do łódzkiego sądu apelacyjnego Prokuratura Okręgowa w Łodzi.
Prokuratorzy odpowiedzą za Amber Gold Do sądu dyscyplinarnego skierowano sprawy byłego szefa oraz szeregowego śledczego z Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz oraz śledczego z gdańskiej prokuratury okręgowej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)