Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera finansowa, ale premier nie odpuszcza

0
Podziel się:

Zaznaczył, że skandal nie powstrzyma programu reform mającego na celu walkę z głęboką recesją i olbrzymią dziurą budżetową.

Afera finansowa, ale premier nie odpuszcza
(imago stock&people/EAST NEWS)

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy oświadczył, że nie ustąpi ze stanowiska w związku z ujawnieniem skandalu z finansowaniem jego Partii Ludowej (PP). Podkreślił, że nie pozwoli na to, aby afera powstrzymała rządowy plan reform w kraju.

_ - Będę bronił stabilności politycznej i zamierzam wypełniać mandat dany mi przez hiszpańskich wyborców _ - oświadczył w poniedziałek Rajoy na wspólnej konferencji prasowej z przebywającym w Madrycie premierem Donaldem Tuskiem.

Zaznaczył, że skandal nie powstrzyma programu reform mającego na celu walkę z głęboką recesją i olbrzymią dziurą budżetową.

Jednak opozycyjna Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) żąda natychmiastowej dymisji premiera i zastąpienia go przez innego lidera PP. Również niektórzy członkowie PP mówią, że nadszedł czas, by Rajoy odszedł.

_ - Partia Ludowa być może ma bezwzględną większość (w parlamencie), lecz straciła władzę w sensie moralnym _ - powiedziała zastępczyni sekretarza generalnego PSOE Elena Valenciano. _ Zamierzamy współpracować ze wszystkimi partiami, żeby premier ustąpił _ - dodała.

W niedzielę madryckie media opublikowały sms-y, jakie wymieniali od maja 2011 do marca 2013 roku Rajoy i zatrzymany obecnie były skarbnik jego partii Luis Barcenas - bohater największej hiszpańskiej afery finansowej ostatnich lat. Niektóre sms-y sugerują, że obaj utrzymywali ze sobą serdeczne stosunki, a dzisiejszy szef rządu stara się pomóc mu w trudnej sytuacji życiowej.

Śledztwo prowadzone od wielu miesięcy przez hiszpańską prokuraturę ujawniło, że były skarbnik kierownictwa PP zgromadził w czasie 9 lat sprawowania funkcji partyjnych 47 mln euro na tajnym koncie w szwajcarskim banku. Po wybuchu afery Rajoy zdecydowanie zaprzeczał oskarżeniom byłego skarbnika, który twierdził, że wypłacał jemu i innym członkom kierownictwa PP sumy z nielegalnego funduszu.

W poniedziałek przed Sądem Najwyższym w Madrycie odbyła się za zamkniętymi drzwiami rozprawa z udziałem Barcenasa. Podsądny przesłuchiwany był przez ponad trzy godziny.

Zaangażowany w sprawę prawnik powiedział anonimowo agencji Reutera, że Barcenas przekazał dokumenty ukazujące sposób, w jaki przez lata kierował poufnym funduszem; poinformował również o szczegółach dotyczących wypłacania gotówki liderom partii.

_ - Prawie wszyscy w partii są przekonani, że sytuacja jest nie do naprawienia. Najlepszym rozwiązaniem dla Rajoya będzie rozpoczęcie procesu przekazania przywództwa komuś innemu z partii _ - powiedział anonimowo Reuterowi członek PP.

Inny członek PP, również zastrzegający anonimowość, powiedział, że jedną z osób, które mogłyby zastąpić Rajoya, jest wicepremier Soraya Saenz de Santamaria, ponieważ jest postrzegana jako przedstawicielka młodszego pokolenia partyjnego kierownictwa, nieuwikłanego w skandal Barcenasa.

Hiszpańska konstytucja dopuszcza powołanie nowego premiera bez przeprowadzania wyborów.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier dziś poda się do dymisji. Dlaczego? Junckera obciążono polityczną odpowiedzialnością za wieloletnią samowolę wywiadu, w tym nielegalne podsłuchiwanie polityków, zakupy samochodów na prywatny użytek, a także podejrzenia o płatny protekcjonizm.
Afera korupcyjna w Hiszpanii. Rządzący milczą Rząd hiszpański powstrzymał się od komentarzy w sprawie ogłoszonej wczoraj decyzji sądu, który nakazał uwięzienie dla dobra śledztwa byłego skarbnika rządzącej Partii Ludowej, Luisa Barcenasa.
Czeska prasa komentuje zmianę premiera W większości ton komentarzy jest niezbyt pochlebny dla prezydenta Milosza Zemana.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)