Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
czechy
15.06.2013 18:30

Afera korupcyjna w Czechach. Kolejne aresztowania

Sąd obradował przy drzwiach zamkniętych. Aresztowani zostali przewiezieni do więzienia w Ostrawie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Na wniosek prokuratury sąd w Ostrawie wydał nakaz tymczasowego aresztowania pięciu osób z najbliższego otoczenia premiera Czech Petra Neczasa (na zdj.). Zarzuca się im korupcję i nadużycie władzy.

Aresztowani to: szefowa gabinetu premiera Jana Nagyova, były szef wywiadu wojskowego Ondrej Palenik, były przewodniczący klubu poselskiego Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) Petr Tluchorz, były minister rolnictwa Ivan Fuksa oraz były wiceminister tego resortu Roman Boczek.

Aresztowania uniknął szef wywiadu wojskowego Milan Kovanda. Zatrzymany był też szef urzędu rady ministrów Lubomir Poul, ale nie postawiono mu zarzutów. Aresztowani zostali przewiezieni do więzienia w Ostrawie.

Sąd obradował przy drzwiach zamkniętych. Adwokat Jany Nagyovej, Eduard Brunou, powiedział dziennikarzom, że najbliższej współpracowniczce premiera zarzucono m.in. pośrednictwo w korupcji i zlecenie szefom wojskowych służb informacyjnych śledzenie żony premiera, Radki, w celu jej zdyskredytowania (czeska prasa bulwarowa spekuluje, że premier, który rozwodzi się z żoną, ma romans z Nagyovą).

Postawiony Nagyovej zarzut pośredniczenia w korupcji dotyczy umieszczenia w radach nadzorczych państwowych przedsiębiorstw trzech deputowanych: Petra Tluchorza, Ivana Fuksy i Marka Sznajdra w zamian za złożenie przez nich mandatów przed głosowaniem o reformie podatkowej w 2012 roku, co było równoznaczne z ocaleniem rządu premiera Neczasa przed utratą większości parlamentarnej.

Z niepotwierdzonych informacji czeskich mediów wynika również, że Nagyovej postawiono zarzuty łapownictwa. Jeśli zarzuty się potwierdzą, szefowej gabinetu premiera będzie grozić pięć lat więzienia. Brunou zapowiedział złożenie odwołania.

Czytaj więcej o tej sprawie w Money.pl
Skandal w Czechach. Prezydent przemówił To pierwsza reakcja czeskiego prezydenta na ujawnioną w mijającym tygodniu aferę korupcyjną w najwyższych urzędach państwowych. Będzie dymisja rządu?
Skandal polityczny w Czechach. Upadnie rząd? Przywódca czeskiej opozycji wezwał premiera do rezygnacji ze stanowiska w związku z aferą korupcyjną.
Tagi: czechy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz