Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afera taśmowa: PiS zapowiada wotum nieufności dla rządu

0
Podziel się:

Głęboko wierzę, że premier zgodzi się na komisję śledczą, ona wyręczy go w wyjaśnianiu, czy mamy do czynienia z nowym Tuskolandem.

Afera taśmowa: PiS zapowiada wotum nieufności dla rządu
(PAP/Tomasz Gzell)
bEDkAAgR

*- _ Zapowiedzi Donalda Tuska w związku ze sprawą tzw. taśm PSL nie wystarczą. Dziś jedynym sensownym rozwiązaniem jest komisja śledcza _ - uważa rzecznik PiS Adam Hofman. Zapowiedział, że jesienią PiS przedstawi wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu. * *Rzecznik SLD Dariusz Joński uważa natomiast, że nowym ministrem rolnictwa powinna zostać osoba bezpartyjna. Ocenił, że jeśli resort objąłby ktoś z PSL lub PO mogłoby dojść do próby _ zamiecenia pod dywan _ sprawy taśm. * **Lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, uważa zaś, że

**premier stracił zaufanie do koalicjanta, a decyzja o niewskazaniu nowego ministra rolnictwa świadczy o bezradności szefa rządu i o dużym kryzysie w relacjach PO-PSL.

Tusk, który zapowiedział przyjęcie dymisji ministra rolnictwa Marka Sawickiego, poinformował, że decyzja ws. nowego ministra zapadnie po przedstawieniu przez koalicjantów scenariusza _ uzdrowienia _ sytuacji w agencjach działających w rolnictwie. Nie wykluczył, że w najbliższych dniach będzie osobiście sprawował nadzór nad resortem.

- _ To zabawne, ale nie jest zabawne to, co dzieje się w państwie, bo ja pamiętam takie konferencje premiera, że on będzie wyjaśniał, rozliczał, zmieniał zasady i od teraz będzie czysto _ - skomentował Hofman na konferencji prasowej w Sejmie.

bEDkAAgT

Jak dodał, już przy _ aferze hazardowej _ zapowiadano zmianę procedur, tymczasem - zdaniem Hofmana - nie uległy one zmianie.

- _ W okolicach rządu cały czas jest czysta korupcja, korupcja polityczna i coś, co przypomina aferę Rywina, nie da się tak, że u Tuska dzieje się źle i Tusk to wyjaśni i naprawi, tak już się nie da _ - powiedział rzecznik PiS.

W związku z tym - jak oświadczył - jedynym sensownym instrumentem jest dziś komisja śledcza. - _ Głęboko wierzę, że pan premier zgodzi się na tę komisję śledczą, ona wyręczy go w wyjaśnianiu, czy w jego rządzie dzieje się źle, czy mamy do czynienia z nowym _ Tuskolandem _, czy też nie _ - powiedział Hofman.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/76/m201804.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/unia;europejska;domaga;sie;wyjasnien;w;sprawie;afery;tasmowej;w;psl,29,0,1126941.html) *Unia chce wyjaśnień od Polski w sprawie PSL * Mogło dojść do nadużyć i nieprawidłowości przy wykorzystywaniu unijnych funduszy przez jedną z agencji. Odnosząc się do pomysłu Ruchu Palikota w sprawie konstruktywnego wotum nieufności dla rządu, Hofman powiedział: _ leczenie dżumy cholerą to jest zły pomysł, zamienił stryjek Donalda Tuska na Palikota, to nie wchodzi w grę, my takich pomysłów nie przyjmujemy do wiadomości _. Rzecznik PiS ocenił, że jest to niepoważny wniosek.

bEDkAAgZ

Poinformował, że jesienią jego formacja planuje _ duże wydarzenie - dobrze przygotowane konstruktywne wotum nieufności _.

- _ Być może pomysł pana Palikota jest po to, by nasze plany osłabić, ale my z panem Palikotem Polski naprawiać nie zamierzamy, bo z nim naprawić się nic nie da _ - powiedział Hofman.

- _ Nowym ministrem rolnictwa w żadnym wypadku nie powinien być nikt, kto kiedykolwiek miał legitymację PSL, bo jeśli przyjdzie, to mógłby mataczyć. Powinna być to osoba bezpartyjna, bo jeśli chodzi o tematykę rolnictwa, to można byłoby znaleźć ludzi, którzy się na tym znają _ - powiedział Dariusz Joński, rzecznik SLD.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/125/132221.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/pawlak;pozbyl;sie;rywala;w;bialych;rekawiczkach,83,0,1126227.html) *Pawlak pozbył się rywala. W białych rękawiczkach * Bartosz Wawryszuk tłumaczy, dlaczego szef PSL rozegrał zręczny gambit.

bEDkAAha

Jego zdaniem, jeśli nowym ministrem rolnictwa zostałby ktoś ze Stronnictwa lub PO, mógłby próbować zamieść sprawę ujawnioną na tzw. taśmach PSL _ pod dywan _.

- _ Przestrzegamy premiera, aby nie próbował zamieść tej sprawy pod dywan. Nie dopuścimy do tego, aby tak się stało, dlatego apelujemy, by Donald Tusk nie powoływał na to stanowisko nikogo z koalicji rządzącej, a by poszukał niezależnego eksperta z dziedziny rolnictwa _ - powiedział Joński.

Jak dodał, nowy minister rolnictwa powinien przede wszystkim przeprowadzić kontrolę w agencjach i spółkach podległych resortowi.

bEDkAAhb

Joński dobrze ocenił zapowiedź premiera, by wrócić do zasady, że o obsadzie spółek Skarbu Państwa decyduje _ neutralny i wyjęty spod sfer partyjnej polityki _ komitet nominacyjny.

- _ To dobra inicjatywa i oczywiście powiedzielibyśmy, że to świetny pomysł, gdyby nie fakt, że ostatnio b. minister skarbu, pan Aleksander Grad został powołany na prezesa dwóch spółek (Grad został 10 dni temu powołany na prezesa spółek Polskiej Grupy Energetycznej: PGE Energia Jądrowa i PGE EJ 1, które odpowiadają za program energetyki jądrowej oraz przygotowanie i budowę pierwszej elektrowni) _ - podkreślił rzecznik SLD.

Według niego, nominacja Grada pokazuje _ pewną obłudę _ Tuska. - _ Premier z jednej strony krytykuje to, co się działo w Ministerstwie Rolnictwa, a z drugiej - pozwala na dokładnie to samo na swoim obszarze. Pamiętamy, że pan minister Grad prywatyzował PGE, a teraz zasiada w dwóch jej spółkach i pobiera podwójne wynagrodzenie. To jest dopiero nepotyzm _ - ocenił Joński.

bEDkAAhc

Premier Donald Tusk zaakceptował dymisję Marka Sawickiego z funkcji ministra rolnictwa. Formalny wniosek w tej sprawie ma trafić do prezydenta jeszcze w tym tygodniu. Tusk stwierdził, że jest zdecydowanie za wcześnie na rozstrzygnięcia personalne w sprawie nowego ministra rolnictwa. Takie rozstrzygnięcie - dodał - nastąpi po przedstawieniu przez koalicjantów scenariusza uzdrowienia sytuacji w agencjach działających w rolnictwie.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/125/m188541.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/waldemar;pawlak;u;premiera;powazna;rozmowa;z;szefem;rzadu,84,0,1126740.html) *Tusk podjął pierwszą decyzję w sprawie Sawickiego * Premier zapowiedział wprowadzenie poważnych zmian w funkcjonowaniu Ministerstwa Rolnictwa. Premier opowiedział się za zmianą zasad obsady spółek Skarbu Państwa, tak by decydował o niej neutralny i wyjęty spod sfer partyjnej polityki komitet nominacyjny. Dodał, że będzie chciał rozmawiać o tym z partnerami z PSL i liderami opozycji.

- _ Premier jest najwyraźniej tak przerażony całą sytuacją, że nie znajduje jednej osoby w swoim otoczeniu i otoczeniu koalicjanta, której mógłby z zaufaniem powierzyć nadzór nad Ministerstwem Rolnictwa. To jest też świadectwo dużego kryzysu między PSL a PO, skoro resort, który do tej pory podlegał PSL-owi trafia de facto pod nadzór Platformy Obywatelskiej _ - powiedział Zbigniew Ziobro dziennikarzom w Sejmie.

Jego zdaniem, premier nie decydując się na powołanie w trybie pilnym nowego ministra rolnictwa, mimo iż przewiduje to konstytucja, najwidoczniej obawia się jeszcze większych skandali związanych z nieprawidłowościami w rządowych agencjach rolnych.

- _ Skoro tego nie robi i czyni tak nadzwyczajny krok, że sam obejmuje nadzór nad tym resortem to znaczy, że mamy do czynienia z sytuacją zupełnie wyjątkową i to pokazuje kompletną utratę zaufanie przez premiera do osób ze swojego najbliższego otoczenia, w szczególności do koalicjanta, czyli PSL _ - powiedział Ziobro.

Lider Solidarnej Polski skrytykował wypowiedź Tuska, który pozytywnie ocenił działania służb specjalnych odpowiedzialnych za ochronę kraju przed działaniami korupcyjnymi. - _ To jest tak naprawdę lekceważenie całej sprawy przez pana premiera. Musiał zrobić to, co zrobił. Musiał przyjąć dymisję Sawickiego wobec rozmiaru skandalu. Natomiast widać, że nic więcej robić nie zamierza _ - stwierdził Ziobro.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/91/m181083.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/afera;tasmowa;w;psl;obali;rzad;tuska,2,0,1126658.html) *Afera taśmowa w PSL obali rząd Tuska? * Janusz Palikot namawia SLD do wystawienia wspólnego kandydata na premiera. Dlatego - jak dodał - Solidarna Polska zwróci się o zwołanie posiedzenia dwóch sejmowych komisji ds. służb specjalnych oraz sprawiedliwości i praw człowieka, by dowiedzieć się, _ jakie konkretne działania podjęła w tej sprawie prokuratura, aby zapewnić pełne wyjaśnienie sprawy _.

Wcześniej w środę Ziobro oświadczył, że jego ugrupowanie domaga się od premiera pilnej dymisji szefów ABW i CBA, Krzysztofa Bondaryka i Pawła Wojtunika. Według SP dopuścili się oni _ zaniedbania i zaniechania _, na co dowodem ma być ujawniona rozmowa osób związanych z PSL o nieprawidłowościach w spółkach rolnych.

Dymisja Sawickiego to pokłosie publikacji _ Pulsu Biznesu _, który ujawnił rozmowy szefa kółek rolniczych Władysława Serafina z byłym prezesem Agencji Rynku Rolnego Władysławem Łukasikiem na temat nieprawidłowości w spółkach związanych z Ministerstwem Rolnictwa.

Sawicki ocenił we wtorek, że w ujawnionej rozmowie znalazły się pomówienia i zaapelował do prokuratury i CBA o szybkie wyjaśnienie sprawy.

Czytaj więcej w Money.pl
Wtedy będę żałował 35 lat w PSL Poseł PSL wyjaśnia czym, tak naprawdę jest afera taśmowa.
Co z Sawickim? "Nie chcę uczestniczyć w..." Wkrótce prokuratura zdecyduje, czy rozpocznie śledztwo w sprawie taśm PSL.
"To powrót do Rywinlandu". Prawica o taśmach Solidarna Polska uważa, że za aferę odpowiada premier. PiS zapowiada kontrolę w spółkach, o których była mowa na taśmach.
bEDkAAhu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)