Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afera taśmowa. Polacy chcą dymisji Marka Belki. Platforma traci zwolenników

0
Podziel się:

Połowa badanych Polaków stwierdziła, że po ujawnieniu nagrań ich stosunek do Platformy Obywatelskiej pogorszył się.

Afera taśmowa. Polacy chcą dymisji Marka Belki. Platforma traci zwolenników
(Adam Guz/REPORTER)

Połowa badanych Polaków (50,3% proc.) stwierdziła, że po ujawnieniu nagrań ich stosunek do Platformy Obywatelskiej pogorszył się, zaś wśród przeważającej części pozostałych (48 proc.) nie uległ zmianie - wynika z badań przeprowadzonych przez Warsaw Enterprise Institute i Dom Badawczy Maison. Polacy wypowiedzieli się również w sprawie odwołania ministra Bartłomieja Sienkiewicza i prezesa NBP Marka Belki.
Ponad połowa badanych Polaków (55 proc.) chce odwołania ministra Bartłomieja Sienkiewicza, a co czwarty (25 proc.) jest zdania, że do czasu wyjaśnienia całej sprawy powinien zachować stanowisko.

W przypadku prezesa NBP Marka Belki 2/3 badanych Polaków (67 proc.) uważa, że powinien podać się do dymisji, a tylko 11 proc., że powinien pozostać na stanowisku.

Niemal połowa badanych Polaków (45 proc.) ocenia reakcje premiera Donalda Tuska po ujawnieniu nagrań jako niewłaściwe. A tylko co piąty (22 proc.) uważa, że premier postąpił właściwie.

Większość badanych Polaków (60 proc.) chciałaby dymisji rządu Donalda Tuska. Ale już mniejszym poparciem cieszy się idea wcześniejszych wyborów (54 proc.) albo powołania komisji śledczej do wyjaśnienia całej sprawy (47 proc.).

Badanie wskazuje, że po aferze taśmowej najlepszy wizerunek wśród największych partii ma Prawo i Sprawiedliwość, zwłaszcza wśród Polaków którzy planują udział w najbliższych wyborach parlamentarnych. PiS wyżej niż PO jest ceniona jako partia uczciwych polityków, zajmująca się problemami przeciętnych wyborców , troszcząca się o dobro polski i jako partia której się ufa. Natomiast obie partie mają zbliżone oceny skuteczności swoich polityków w czasie kryzysu bezpieczeństwa.

Sondaż wskazuje, że zdecydowana większość badanych Polaków (88 proc.) jest świadoma faktu ujawnienia nagrania rozmowy ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza i prezesa NBP Marka Belki przez tygodnik _ Wprost _.

Badanie Afera taśmowa w opinii Polaków zostało przeprowadzone przez Warsaw Enterprise Institute i Doma Badawczy Maison. Sondaż zrealizowano na ogólnopolskiej próbie Polaków liczącej1058 osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Dziś posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Może być gorąco Co zrobi Jerzy Hausner, o którym Marek Belka wyrażał się w niepochlebny sposób? I co z kontrowersyjną nowelą ustawy o NBP? Rada zdecyduje dzisiaj o wysokości stóp procentowych.
PiS chce Glińskiego w Sejmie. Marszałek mówi... PiS chce udostępnienia sejmowej mównicy swojemu kandydatowi na premiera. Nie zgadza się na to marszałek Sejmu.
PiS odwoła rząd Tuska? "To nasz obowiązek" W przyszłą środę odbędzie się głosowania w sprawie konstruktywnego wotum nieufności.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)