Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera taśmowa. W przyszłą środę głosowanie w sprawie wotum nieufności

0
Podziel się:

W przyszłą środę odbędzie się głosowania w sprawie konstruktywnego wotum nieufności.

Afera taśmowa. W przyszłą środę głosowanie w sprawie wotum nieufności
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

W przyszłą środę odbędzie się głosowania w sprawie konstruktywnego wotum nieufności wobec rządu i szefa MSW. Poinformował o tym w radiowej _ Trójce _ wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak. Informację o terminie rozpatrywania wniosków przedstawiła na Konwencie Seniorów marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Aktualizacja 11:20

Poseł PSL podkreślił, że pierwszy będzie głosowany wniosek PiS w sprawie całego rządu, co może zaważyć nad kolejnym - w sprawie ministra Bartłomieja Sienkiewicza.

Eugeniusz Grzeszczak powiedział, że według PSL zmiana na stanowisku szefa MSW nie byłaby dziś korzystna dla wyjaśnienia afery taśmowej. Według niego jeśli PSL będzie miał jednoznaczne stanowisko w tej sprawie, klub powinien w głosowaniu zdyscyplinowany.

Klub PiS złożył w ubiegły czwartek w Sejmie wniosek o wyrażenie konstruktywnego wotum nieufności wobec gabinetu Donalda Tuska. Kandydatem na nowego premiera jest socjolog prof. Piotr Gliński.

Wniosek ma związek z ujawnionymi przez _ Wprost _ nagraniami rozmów polityków PO, w tym ministrów rządu Donalda Tuska. - _ Jesteśmy głęboko przekonani, że to jest nasz obowiązek moralny, jak i polityczny _ - argumentował prezes PiS.

- _ Ujawnienie nagrań z rozmów, jakie prowadzili ze sobą członkowie rządu i inni najważniejsi urzędnicy państwowi, doprowadziło do kompromitacji polityków rządzącej PO, rządu jako całości oraz, co za tym idzie, instytucji państwa. (...) Premier Donald Tusk nie powinien sprawować dalej swej funkcji, gdyż treść ujawnionych rozmów w sposób oczywisty wskazuje, że nie koordynuje on polityki państwa, nie kontroluje działań własnych ministrów i nie zapewnia nie tylko prowadzenia w Polsce właściwej polityki, ale również szczelności i spójności wewnętrznej aktualnego układu rządzącego krajem _ - przekonuje PiS w uzasadnieniu wniosku o konstruktywne wotum nieufności.

Wniosek o odwołanie Sienkiewicza klub PiS złożył w połowie czerwca. Jest także motywowany publikacją _ Wprost _. Tygodnik upublicznił nagranie, na którym słychać, jak Sienkiewicz rozmawia z szefem NBP Markiem Belką o hipotetycznym wsparciu przez NBP budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami; szef NBP w zamian za wsparcie stawia warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz nowelizacji ustawy o banku centralnym.

Czytaj więcej w Money.pl
Dziś posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Może być gorąco Co zrobi Jerzy Hausner, o którym Marek Belka wyrażał się w niepochlebny sposób? I co z kontrowersyjną nowelą ustawy o NBP?
Podatek dochodowy rolników. Od kiedy? Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak z PSL jest przekonany, że wprowadzenie podatku dochodowego dla rolników odsunie się w czasie.
PO i PiS zgodne. "Burza w szklance wody" Leszek Miller i Janusz Palikot zapowiedzieli, że poprą swoje wnioski o powołanie trzech komisji śledczych. Spotkanie miało związek z aferą podsłuchową. PO i PiS bagatelizują je.
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)