Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera taśmowa w PO zamiatana pod dywan?

0
Podziel się:

- To co usłyszeliśmy od posłów, którzy wyszli z posiedzenia zarządu PO to był głównie przekaz "nic się nie stało" - mówi Grażyna Kopińska.

Afera taśmowa w PO zamiatana pod dywan?
(Bartosz KRUPA/East News)

_ _- _ W Platformie Obywatelskiej jest problem korupcji politycznej _ - ocenia Grażyna Kopińska z Fundacji im. Stefana Batorego. Kopińska jest zaskoczona decyzją zarządu PO w sprawie tzw. afery taśmowej - zawieszeniem jedynie pięciu osób w prawach członków partii, tych, którzy nagrywali, i tych, których nagrano. Władze partii nie zdecydowały się na przykład na rozwiązanie struktur w okręgu dolnośląskim.

- _ To co usłyszeliśmy od posłów, którzy wyszli z siedmiogodzinnego posiedzenia zarządu PO to był głównie przekaz _nic się nie stało" - powiedziała Grażyna Kopińska dodając, że problem korupcji politycznej został sprowadzony do nielojalności wewnątrz partii. Ekspertka Fundacji im. Stefana Batorego twierdzi, że w ogóle zignorowano problem kupczenia stanowiskami i pracą.

Grażynę Kopińską dziwi także to, że konsekwencje sądu koleżeńskiego mają ponieść zarówno ci, co nagrywali, jak i osoby nagrywane. _ To nie jest tożsame. Co innego jest powołując się na wpływy proponować pracę za oddanie głosu na tego czy innego kolegę, a czym innym jest nagranie tego. Nagranie można nazwać nielojalnością, ale na pewno nie działaniem niezgodnym z prawem czy na granicy prawa _ - podkreśla Grażyna Kopińska. Zdaniem ekspertki Fundacji im. Stefana Batorego postawienie na równi tych dwóch zachowanie daje jednoznaczny, negatywny komunikat dla obywateli.

_ - W Platformie Obywatelskiej stało się wiele złego, ale nikt nie zamiata tego pod dywan _ - tak aferę taśmową komentuje szef klubu parlamentarnego PO Rafał Grupiński. Poseł zapowiedział dziś stanowczą walkę z przejawami korupcji. - _ Próba kupowania sympatii delegatów poprzez różne oferty pracy jest zjawiskiem fatalnym przynoszącym ogromne szkody wizerunkowi Platformy. Tego rodzaju zachowania musimy wypalać gorącym żelazem _ - mówił Grupiński.

Poseł Grupiński tłumaczy, że zawieszono nagrywanych, jak i nagrywających - w tym drugim przypadku, dlatego że nagrania nie zostały ujawnione wcześniej. - _ Wówczas nie byłoby podejrzenia, że powstały z powodu przegranej jednego z kandydatów na Dolnym Śląsku. Sytuacja byłaby bardziej jasna i nie mielibyśmy takich kłopotów przed opinią publiczną _.

Czytaj więcej *Los Grzegorza Schetyny w PO przypieczętowany * Handel głosami to incydent - uznał zarząd Platformy. Ta partia przestaje być partią polityczną, staje się sitwą - grzmi opozycja. Zdaniem Rafała Grupińskiego przegrana Grzegorza Schetyny na Dolnym Śląsku nie musi oznaczać odsunięcia go z pierwszego planu w partii. _ Myślę, że to jest polityk z ogromnym potencjałem. Są chwile kiedy jesteśmy w słabszej kondycji i są takie, w których ta kondycja wraca - jak w sporcie _ - konkluduje Rafał Grupiński.

Sprawa nagrań wewnątrz Platformy Obywatelskiej, która mogła sugerować korupcję w czasie wyborów, zostanie rozpatrzona przez koleżeński sąd partii. Zarząd PO zdecydował, że nie będzie powtórnych wyborów władz partii na Dolnym Śląsku. Osoby nagrane i te, które nagrywały kulisy dolnośląskiego zjazdu zostały zawieszone w prawach członka partii na trzy miesiące; zajmie się nimi sąd partyjny. Ukarani to: Edward Klimka, Norbert Wojnarowski, Paweł Frost, Michał Jaros i Tomasz Borkowski.

Klimka miał nagrać rozmowę z posłem Wojnarowskim, który obiecywał mu stanowisko w KGHM w zamian za poparcie Jacka Protasiewicza w regionalnych wyborach w PO na Dolnym Śląsku. Poseł Jaros i Tomasz Borkowski mieli natomiast sugerować, że Frost trafi do rady nadzorczej jednej z państwowych spółek. Nagrania rozmów polityków ujawnił w ostatnich dniach _ Newsweek _.

PO _ mafią obywatelską_ ? _ _

_ _ _ SLD chce informacji premiera na temat polityki kadrowej w spółkach skarbu państwa. Rzecznik SLD Dariusz Joński uważa, że sprawa nie może się zamknąć jedynie decyzjami wczorajszego zarządu PO. Sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski przekonuje, że ujawnione taśmy PO świadczą o tym, że ta partia zwyczajnie wykorzystuje spółki do zatrudniania swoich. Gawkowski nazwał PO _ mafią obywatelską _, która wyłączenie czerpie z państwa jak największe środki finansowe. - Mamy do czynienia z wojną wewnętrzną w Platformie Obywatelskiej - _ mówią o tak zwanych taśmach Protasiewicza politolodzy.

Zdaniem politologa doktora Andrzeja Anusza to jeszcze nie koniec konfrontacji. - _ Wczorajszy zarząd PO zaklajstrował problem, ale go nie rozwiązał. Przewiduję, że mamy do czynienia z początkiem chyba najpoważniejszego kryzysu w PO _ - mówi ekspert. W ocenie politologa wewnętrzny konflikt w PO znacznie osłabia pozycję premiera. _ - Większość koalicyjna wisi na włosku. Decyzja kilku posłów związanych z Grzegorzem Schetyną, że nie poprą takiej, czy innej ustawy będzie oznaczać, że z dnia na dzień rząd staje się rządem mniejszościowym _ - mówi politolog._ ##To zaszkodzi Platformie Zdaniem doktor Anny Materskiej-Sosnowskiej afera z tak zwanymi taśmami Protasiewicza bardzo zaszkodzi tej partii. - _ Zarzuty korupcji politycznej, faktyczne obsadzanie swoimi członkami spółek skarbu państwa, no i bezpardonowa walka frakcyjna. To nie jest dobrze odebrane, a tłumaczenia polityków są mało przekonywujące _ - mówi ekspert. Politolog zastanawia się jak teraz będzie wyglądać współpraca w samej Platformie Obywatelskiej. - _
Sprawa jest bardzo ciężka, bo przecież nie chodzi tylko o Dolny Śląsk, który ma innego lidera. Chodzi o takie wyraźne opowiedzenie się osób związanych z Grzegorzem Schetyną. Ta frakcja została teraz bardzo osłabiona. Pojawia się pytanie jak teraz będzie wyglądało życie w samej partii, skoro tak ostro będą cięte po skrzydłach frakcje _ - mówi politolog. Czytaj więcej w Money.pl * [ ( http://static1.money.pl/i/h/88/m281176.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/grupinski;za;powtorzeniem;wyborow;na;dolnym;slasku,154,0,1410970.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Grupiński za powtórzeniem wyborów * [ ( http://static1.money.pl/i/h/22/m130838.jpg ) ]
(http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/koniec;konfliktu;na;dolnym;slasku,163,0,1412771.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) To koniec politycznego konfliktu na Dolnym Śląsku? * [ ( http://static1.money.pl/i/h/108/m287084.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nikt;nie;chcial;wyrzucac;schetyny;z;po,95,0,1412447.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) _ Nikt nie chciał wyrzucać Schetyny z PO _ * [ ( http://static1.money.pl/i/h/244/m161268.jpg ) ]
(http://news.money.pl/artykul/los;grzegorza;schetyny;w;po;przypieczetowany,148,0,1412244.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Los Grzegorza Schetyny w PO przypieczętowany _

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)