Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afera z koniną. Kontrolują zakład produkujący hamburgery

0
Podziel się:

Na dzisiaj nie ma żadnego dowodu, że mieszanie wołowiny z koniną miało miejsce w Polsce - mówi minister rolnictwa.

Afera z koniną. Kontrolują zakład produkujący hamburgery
(Reporter)

Służby weterynaryjne prowadzą kontrolę w śląskim zakładzie w związku z informacjami czeskich służb weterynaryjnych o tym, że hamburgery z tego zakładu zawierały koninę - poinformował dziennikarzy w Brukseli minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

- _ Służby weterynaryjne prowadzą już kontrolę w tym zakładzie na Śląsku _ - przyznał Kalemba. - _ Trudno tutaj mówić o wynikach, sądzę, że jutro będzie wiadomo _ - dodał. Poinformował, że kontrola jest spowodowana informacjami czeskich służb weterynaryjnych o tym, że hamburgery z tego zakładu zawierały koninę. - _ Trzeba to wszystko zbadać _ - podkreślił.

Przedtem minister - zanim dowiedział się o kontroli - mówił, że dotąd nie było zarzutów, że mięso na hamburgery wyprodukowane w Polsce zawierało koninę, choć z Polski mogła pochodzić sama konina. - _ Nie wykluczamy, że konina jako mięso jest sprzedawana z Polski i jedzie w świat do różnych państw i tutaj nie ma sporu. Natomiast jest pytanie, co się działo dalej z tą koniną u pośrednika, czy wytwórcy samych hamburgerów. Na dzisiaj nie ma żadnego dowodu, że to miało miejsce w Polsce (mieszanie wołowiny z koniną ) _ - mówił. Dodał, że nieprawidłowe było posądzenie, że zmieszane w Polsce mięso zostało eksportowane do Irlandii, jako burgery wołowe.

Zapewnił, że polskie służby, m.in. inspekcja weterynaryjna i inspekcje jakości handlowej, monitorują sytuację. - _ Polska jest bardzo otwarta na wyjaśnienie ewentualnych błędów, czy nieprawidłowości _ - zaznaczył. Poinformował, że czeski minister rolnictwa zaprosił go do Czech i że on to zaproszenie przyjmie, a termin zostanie ustalony.

Kalemba brał udział w posiedzeniu unijnych ministrów ds. rolnictwa, którzy omawiali m.in. skandal z koniną w mięsie wołowym.

Jak poinformowała agencja CTK, czescy inspektorzy znaleźli niezadeklarowane końskie mięso w wołowo-wieprzowych klopsikach, wyprodukowanych w Szwecji dla grupy IKEA i w polskich hamburgerach wołowych. Państwowa Administracja Weterynaryjna zgłosiła tę sprawę unijnemu systemowi szybkiego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF). Reuters podał, że koninę wykryto w burgerach z Polski oznakowanych, jako _ podsmażone burgery wołowe _ i dostarczanych dystrybutorowi BidVest Czech Republic.

Badanie żywności w Czechach zostało przeprowadzone w ramach uzgodnionych w połowie lutego paneuropejskich testów przetworzonych produktów mięsnych, w tym badania DNA na obecność koniny w wyrobach oznakowanych jako wołowe. Testy są reakcją UE na skandal związany z wprowadzeniem do obrotu koniny, jako mięsa wołowego w niektórych krajach UE, pierwsze przypadki (w wołowych burgerach) zidentyfikowano w styczniu w Irlandii i na wyspach brytyjskich. Unijne testy miały trwać miesiąc, ale możliwe jest ich przedłużenie o dwa miesiące.

Czytaj więcej w Money.pl
Uwaga na kebaby! Wykryto w nich koninę Jest to szósty wykryty w Austrii przypadek dodawania koniny do innego mięsa.
Minister odpiera zarzuty. Polska czysta jak łza Minister rolnictwa Stanisław Kalemba odpiera zarzuty o udział Polski w skandalu z koniną w wołowinie.
Szokujący pomysł ws. produktów z koniną Oburzenie wywołała w Niemczech propozycja, aby produkty spożywcze, w których zamiast wołowiny jest konina, rozdać biednym.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)