Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afganistan stracił ponad 70 mln dolarów. Bo firmy nie płacą podatków

0
Podziel się:

Międzynarodowa organizacja Transparency International określa Afganistan jako jeden z najbardziej skorumpowanych krajów na świecie.

Afganistan stracił ponad 70 mln dolarów. Bo firmy nie płacą podatków
(USAID Afghanistan/CC/Flickr)
bEIEyiHV

Ministerstwo Finansów w Kabulu szacuje, że szereg zagranicznych firm związanych z NATO unika płacenia podatków w Afganistanie, przez co kraj ten traci miliony dolarów dochodów. Zarzuty takie pojawiły się w wyemitowanym w weekend materiale telewizyjnym.

Z materiału wynika, że Afganistan stracił łącznie ponad 70 mln dolarów z tytułu niezapłaconych podatków. 15 firm zagranicznych, w tym 11, które zapewniają usługi logistyczne koalicji międzynarodowej, _ narusza przepisy, nie płacąc podatków _ - podała lokalna telewizja 1TV, powołując się na dane Ministerstwa Finansów.

Według tego źródła prywatne firmy działające w sektorze bezpieczeństwa winne są rządowi pomiędzy 4-10 mln dolarów każda, ale wykorzystują kanały dyplomatyczne i odwołują się do dowództwa NATO, by uniknąć sankcji ze strony rządu w Kabulu.

bEIEyiHX

Jeden z wyższych rangą przedstawicieli Ministerstwa Finansów powiedział telewizji, że wiele firm _ ucieka przed płaceniem podatków _ i są to nie tylko firmy zagraniczne, ale też kilka afgańskich. Chodzi o firmy działające w sektorze bezpieczeństwa, logistyki, komunikacji i mediów - kontynuował urzędnik. Sumy, na które zalega każda z firm, wahają się od 2-10 mln dolarów. Przedstawiciel resortu zapewnił, że jeśli firmy nadal będą unikać płacenia podatków, czekają je kary i anulowanie licencji.

Międzynarodowa organizacja Transparency International określa Afganistan jako jeden z najbardziej skorumpowanych krajów na świecie. Jednak prezydent Hamid Karzaj oświadczył niedawno, że korupcja na wielką skalę przyszła do jego kraju z zewnątrz.

_ - Część korupcji, jaka istnieje w naszej administracji, to korupcja na małą skalę, przede wszystkim łapówki. Jest i inna część korupcji, która jest ogromna, warta setki milionów dolarów - to nie jest nasza korupcja. Została nam narzucona, by osłabić nasz system _ - zapewnił Karzaj, przemawiając w Kabulu z okazji obchodów dnia przeciw korupcji.

Czytaj więcej w Money.pl
Talibowie zaatakowali NATO. Zginęło 13 osób Dwaj terroryści-samobójcy zdetonowali bomby umieszczone w samochodach.
Kolejne pańśtwo wycofuje się z Afganistanu Konwój z około 400 ostatnimi żołnierzami przed południem (czasu lokalnego) opuścił niespokojną prowincję w kierunku Kabulu.
Zabili dzieci i 10 cywilów jadących na ślub Osiemnaście osób, w tym dziesięcioro cywilów, zginęło w trzech atakach bombowych na południu i wschodzie Afganistanu.
bEIEyiIy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)