Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afryka znosi cła. Bilion dolarów potencjału

0
Podziel się:

Tworzona strefa wolnego handlu obejmie ponad 625 mln ludzi na dynamicznie rozwijającym się kontynencie.

Afryka znosi cła. Bilion dolarów potencjału
(East News)

Przedstawiciele 26 afrykańskich państw podpiszą w egipskim Szarm el-Szejk umowę o utworzeniu strefy wolnego handlu. Traktat TFTA dotyczyć będzie ponad 625 mln ludzi - więcej niż w sumie liczą kraje Unii Europejskiej. Przez najbliższe lata gospodarki afrykańskie mogą skorzystać z napływu nowej siły roboczej. Każdego roku 10 milionów młodych Afrykańczyków wchodzić będzie na rynek pracy.

Strony od podpisania umowy będą miały 5 lat na uzgodnienie szczegółów dotyczących preferencyjnych zasad we wzajemnym handlu.

Porozumienie jednoczy wysiłki na rzecz wolnego przepływu towarów trzech dotychczas funkcjonujących organizacji - Wspólnoty Wschodnioafrykańskiej, Wspólnego Rynku Afryki Wschodniej i Południowej oraz Wspólnoty Rozwoju Afryki Południowej i obejmuje obszar od Egiptu po Republikę Południowej Afryki z łącznym PKB przekraczającym bilion dolarów.

To będzie rok Afryki?

Zdecydowana większość państw afrykańskich w 2015 r. utrzyma tempo relatywnie wysokiego wzrostu gospodarczego. Jednak lista najpilniejszych reform staje się coraz dłuższa - pisze Polskie Centrum Studiów Afrykanistycznych. W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się państwa-eksporterzy ropy naftowej. Przez najbliższe lata gospodarki afrykańskie mogą skorzystać z napływu nowej siły roboczej: każdego roku 10 milionów młodych Afrykańczyków wchodzić będzie na rynek pracy.

W najnowszym raporcie z serii Regional Economic Outlook poświęconym Afryce Subsaharyjskiej, MFW prognozuje, że rok 2015 będzie kolejnym rokiem solidnego wzrostu gospodarczego na kontynencie afrykańskim. Prognozowany wzrost PKB na poziomie 4,7 proc. będzie jednak jednym z niższych na przestrzeni ostatnich 10 lat.

Największy wpływ na sytuację gospodarczą w Afryce Subsaharyjskiej ma obecnie zewnętrzny szok cenowy na światowym rynku surowców. Niskie ceny ropy (i innych surowców) szczególnie mocno uderzają w kraje-producentów tego surowca (np. Angola, Nigeria, Gwinea Równikowa, Sudan Południowy). Niższe niż planowano wpływy ze sprzedaży ropy zmuszą jej afrykańskich eksporterów do przeprowadzenia znacznych cięć w wydatkach budżetowych. Z drugiej strony, niższe ceny ropy pozytywnie wpłyną na sytuację gospodarczą w krajach, które importują ten surowiec.

Wyjątkiem są tutaj Republika Południowej Afryki, której gospodarka już od kilku lat dławiona jest przez dalece nieefektywny sektor energetyczny, oraz Gwinea, Liberia i Sierra Leone - a więc kraje, które nadal odczuwają społeczne i ekonomiczne skutki niedawnej (na szczęście, jak się wydaje, już opanowanej) epidemii wirusa Ebola - czytamy w analizie PCSA.

Niemniej, jak podaje MFW, wyzwania stojące przed państwami Afryki Subsaharyjskiej z każdym kolejnym rokiem są coraz bardziej wyraźne i jeśli nie zostaną właściwie zaadresowane, to mogą w niebagatelny sposób uderzyć w gospodarki afrykańskie. Największe wyzwania to rosnące deficyty budżetowe w części krajów, terroryzm i bomba demograficzna.

Według najnowszych prognoz, co roku na rynek pracy wkraczać będzie 10 milionów Afrykańczyków (czyli tyle samo ile w Stanach Zjednoczonych w sumie przez 10 najbliższych lat). Obecnie ponad 40 proc. wszystkich bezrobotnych na kontynencie stanowią osoby poniżej 25. roku życia, a 90 proc. z tych zatrudnionych pracuje w sektorze nieformalnym (bez ubezpieczeń, składek emerytalnych). Szybko rosnącą populację w państwach afrykańskich często określa się mianem „dywidendy demograficznej". Jeśli jednak dostępne zasoby pracy nie zostaną w odpowiednim czasie właściwie „zagospodarowane", to bardzo prawdopodobnym jest scenariusz, w którym kontynent stanie w obliczu nowego rodzaju klątwy: „klątwy demograficznej".

Czytaj więcej w Money.pl
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/211/m354003.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/afrykanscy-prezydenci-chca-rzadzic-dluzej,77,0,1809229.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Demokracja po afrykańsku. Chcą rządzić jak Azjaci
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/81/m332625.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/walka-z-terroryzmem-panstwa-afrykanskie,21,0,1714709.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Afrykańska zrzutka na walkę z terroryzmem
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/1/m324865.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/obroty-handlowe-polska-afryka-wzrosly-o,115,0,1702259.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Handel z tymi państwami wzrósł o ok. 25 proc.
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/100/m316260.jpg ) ] (http://tech.money.pl/medycyna/artykul/epidemia-wirusa-eboli-ponad-8-tys-ofiar,203,0,1688011.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Śmiertelny wirus zabił już 8 tysięcy ludzi

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)