Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Sprytny zabieg podatkowy Agory. Dzięki nowej ustawie może mniej wpłacać do budżetu

20
Podziel się

Agora ma w ostatnim czasie problemy, by wyjść na plus. Nie dość, że działalność operacyjna przynosi straty, to jeszcze w ostatnim kwartale płaciła podatek dochodowy od... strat. Wyjściem z tej sytuacji ma być utworzenie podatkowej grupy kapitałowej.

Kina Helios już niedługo mogą przynosić wyższe zyski. Agora chce je kompensować stratami innych swoich spółek medialnych i płacić niższe podatki
Kina Helios już niedługo mogą przynosić wyższe zyski. Agora chce je kompensować stratami innych swoich spółek medialnych i płacić niższe podatki (EAST NEWS)
bEicVlcR

Na pierwszy rzut oka może to wyglądać tak: wy nie kupujecie prenumeraty "Gazety Wyborczej" i reklam w gazecie, to my wam nie zapłacimy podatku. W rzeczywistości oczywiście nie o to chodzi, ale to zrozumiałe posunięcie zarządu w sytuacji, gdy spółka ponosi straty, a mimo to trzeba od nich zapłacić jeszcze milion złotych kwartalnie podatków. Podatek dochodowy od strat, tak to w sumie wygląda.

W czwartek 21 grudnia najważniejsi menadżerowie Agory podjęli uchwałę o zamiarze utworzenia podatkowej grupy kapitałowej. W jej skład wejdą Agora oraz spółki zależne: Grupa Radiowa Agory, Agora TC, Trader.com (Polska), Helios, AMS, Yieldbird oraz Plan A.

Utworzenie grupy zaplanowano na 1 marca 2018 r. Wymaga to spełnienia szeregu wymogów formalnych, w tym zebrania zgód korporacyjnych oraz rejestracji wniosku o utworzenie podatkowej grupy kapitałowej przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego.

bEicVlcT
Zobacz także: Zobacz także: Duże zmiany podatkowe dla blisko trzech milionów polskich firm

Ile Agora na tym chce zaoszczędzić? Podano wstępne szacunki, z których wynika, że będzie to 5 mln zł w każdym roku funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej (PGK). Przez trzy lata - założony koniec działania grupy określono na 31 grudnia 2020 roku - łączne oszczędności wyniosą prawie 15 mln zł.

Słabe wyniki drukarni i inwestycje w sieć kin

Możliwość utworzenia podatkowej grupy kapitałowej powstanie od początku przyszłego roku, dzięki ustawie z lipca 2017 r. Przepisy pozwalają na konsolidację wyników podatkowych kilku odrębnych podatników.

bEicVlcZ

Innymi słowy, jeśli jedna firma ma zyski, a druga straty, to w ramach utworzonej grupy będzie się je kumulować, co zredukuje łączne zobowiązanie podatkowe. Minimalnie grupa może być powołana na trzy lata. Darowizny pomiędzy spółkami wchodzącymi w skład PGK nie będą zaliczane do kosztów podatkowych.

W przypadku holdingu Agory takie rozwiązanie nasuwa się zaraz po zerknięciu na wyniki. W trzecim kwartale b.r. strata brutto wynosiła 0,6 mln zł, a mimo to zapłacono podatek dochodowy 1,03 mln zł. W ciągu trzech kwartałów przy zyskach 5,03 mln zł grupa Agora zapłaciła aż 12,07 mln zł podatku CIT.

Holding traci ostatnio na pogarszającej się kondycji segmentu usług poligraficznych - 7,7 mln zł strat w trzech kwartałach 2017 r.

bEicVlda

W samym trzecim kwartale zmniejszyły się też wyniki kluczowego dla holdingu segmentu kinowego - 2,8 mln zł zysku operacyjnego w porównaniu z 5,3 mln zł rok wcześniej - w który kierowane są największe nakłady inwestycyjne.

Pogorszenie widać też w zyskowności reklamy zewnętrznej - Grupa AMS w trzecim kwartale osiągnęła zysk operacyjny zaledwie 1,3 mln zł (rok wcześniej 4,1 mln zł), co prawdopodobnie oznaczało stratę netto. O prawie połowę zmniejszyły się też zyski operacyjne na działalności internetowej.

Lepiej natomiast radził sobie segment prasowy i radiowy. W przyszłości jednak, gdy Agora zacznie już mniej inwestować w kina i zbierać korzyści, gorsze wyniki jednej spółki koncernu będą kompensowane z zyskami innych, co zmniejszy zobowiązania podatkowe.

„Agora zostanie wskazana jako spółka reprezentująca PGK w zakresie obowiązków wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz z przepisów ordynacji podatkowej” - podano w komunikacie spółki.

bEicVldb

Notowania akcji Agory w tym roku

bEicVldu
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
azaz
3 lata temu
Na tym przykładzie widać obłudę naszego państwa ! Nawet takie coś jak Agora może połączyć zyski i straty z różnych swoich przedsięwzięć aby płacić mniejsze podatki. Tylko zwykły Kowalski zarabiając np.na lokacie i tracąc na giełdzie NIE MOŻE POŁĄCZYĆ zysków i strat ze swojej działalności finansowej - taka to równość od lat głoszona na każdym kroku przez coraz to nowe zastępy partyjnych urzędników ! ! !
Nie chodźmy ...
3 lata temu
Tylko świnie siedzą w helios kinie !!!!
ff
3 lata temu
upadek agory bede swietowal wypiciem lampki szampana niech potem szukaja pracy w Izraelu
bEicVldv
J23
3 lata temu
Tuba propagandowa Platformy chce pouczać Polaków szkalując rząd , a sama kombinuje jak nie płacić podatków. Wstyd panie Michnik. Czy chce pan dołączyć do Kijowskiego ?
BTC
3 lata temu
Rafał wejdz na stronę Hot Forex i tam popatrz w co możesz zainwestować.