Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rekordowy 2016 rok. Airbus dostarczył najwięcej samolotów w historii

Rekordowy 2016 rok. Airbus dostarczył najwięcej samolotów w historii

Fot. mat. Airbus

Airbus dostarczył w ubiegłym roku swym klientom 688 samolotów pasażerskich czyli więcej niż kiedykolwiek - poinformowało w środę kierownictwo europejskiego koncernu lotniczego z siedzibą w Blagnac koło Tuluzy we Francji.

Wcześniej Airbus zakładał, że w 2016 roku przekaże odbiorcom około 670 maszyn pasażerskich. W roku 2015 dostarczył ich 635.

Airbus nie zepchnął jednak swego głównego konkurenta Boeinga z pozycji największego światowego producenta samolotów pasażerskich. Amerykański koncern zapewnił sobie w ubiegłym roku wyraźny prymat, kierując na rynek 748 pasażerskich odrzutowców.

Europejski koncern wciąż jednak wyprzedza Boeinga pod względem liczby zamówień na nowe samoloty. W ubiegłym roku otrzymał ich 731, o 63 więcej niż zamorski rywal - i to przy pominięciu zamówień później anulowanych. W roku 2015 wpłynęło do niego ponad 1000 zamówień.

- Osiągnęliśmy nasze cele w trudnych warunkach dając w ten sposób dowód, że jesteśmy gotowi do przyszłej ekspansji - oświadczył szef działu samolotów pasażerskich Airbusa Fabrice Bregier.

W 2017 roku zaczną się między innymi dostawy Airbusa dla Iranu. Kraj ten zamówił w sumie aż sto maszyn. Wartość zamówienia to ponad 16 miliardów dolarów.

samoloty, airbus, branża lotnicza
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
zulus71
2017-03-07 11:15
Ciekawe ile śmigłowców sprzeda Antoni, jak już zaczniemy je produkować razem z Ukrainą.