Notowania

strajki w polsce
30.08.2011 10:54

Akcja protestacyjna w porcie w Gdyni

Wcześniej dwugodzinny strajk przeprowadzili rano pracownicy Przedsiębiorstwa Usług Żeglugowych i Portowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Brosen/CC/Wikipedia)

Dwugodzinny strajk przeprowadzili rano pracownicy Przedsiębiorstwa Usług Żeglugowych i Portowych (WUŻ) w porcie w Gdyni. Protestujący domagali się podwyżki płac i premii uznaniowej. Na koniec zablokowali skrzyżowania w rejonie portu.

WUŻ, czyli spółka holownicza działająca w porcie, należy do Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA (ZMPG) i zatrudnia około 230 osób. Przewodniczący portowej _ Solidarności _ Kazimierz Waldowski poinformował, że w strajku uczestniczyło ponad 200 osób. Wśród protestujących byli także przedstawiciele innych zakładów pracy, m.in. portu w Gdańsku i stoczni _ Nauta _ w Gdyni. Skrzyżowanie zablokowało około 50 osób.

Załoga domaga się 8 proc. podwyżki płac oraz jednorazowej premii uznaniowej w wysokości 1 tys. zł. Za przeprowadzeniem strajku pracownicy opowiedzieli się w referendum. Szef związku wyjaśnił, że wcześniej załoga domagała się 10-proc. podwyżki wynagrodzeń.

Prezes ZMPG Janusz Jarosiński uważa, że pracownicy _ oczekują zbyt wiele biorąc pod uwagę wyniki spółki _. Jak wyjaśnił, _ w ubiegłym roku średnia płaca w spółce wynosiła 4,5 tys. zł _. Zarząd proponuje podwyżkę w wysokości 150 zł od 1 sierpnia. Związkowcy domagają się wzrostu o 360 zł.

Waldowski zapewnił, że _ pomimo strajku ruch statków w porcie odbywał się w zasadzie bez większych utrudnień _. _ Poszliśmy na ustępstwa i ze względu na bezpieczeństwo w porcie holowniki wprowadzały i wyprowadzały statki _ - dodał.

Po strajku w sprawie płac pracownicy rozpoczęli protest przeciwko trwającej prywatyzacji ich spółki. Pracownicy WUŻ do południa będą blokować trzy skrzyżowania, chodząc po przejściach dla pieszych. Akcja odbywa się na skrzyżowaniach znajdujących się w pobliżu portu (na ulicach: Chrzanowskiego, Polskiej, Rotterdamskiej i Celnej). Związkowcy twierdzą, że inwestor, holenderska spółka Fairplay BV, który w najbliższych dniach ma kupić udziały WUŻ, nie zaproponował załodze _ wystarczająco dobrego pakietu socjalnego _.

Związkowcy domagają się m.in. 15 lat gwarancji zatrudnienia (w czasie rozmów obniżyli ten okres do 7,5 roku), natomiast inwestor na początku negocjacji proponował 2 lata, a potem podwyższył okres gwarancji zatrudnienia do 2,5 roku. Waldowski powiedział, że _ taka propozycja rozwścieczyła załogę, bo to był najgorszy okres gwarancji zaproponowany w prywatyzowanych dotychczas portowych spółkach _.

Protest ma się zakończyć o godzinie 13 pod budynkiem zarządu portu. Pracownicy mają wręczyć władzom portu petycję w sprawie wstrzymania prywatyzacji WUŻ. Prezes zapowiedział, że spotka się z protestującą załogą.

Waldowski zapowiedział, że jeśli postulaty załogi nie zostaną spełnione, to _ formy protestu będą zaostrzone, może nawet na skalę ogólnokrajową _.

Jarosiński przypomniał, że od 1993 r. ZMPG już trzykrotnie próbował sprywatyzować spółkę. Pracownicy WUŻ kilkakrotnie protestowali przeciwko przekształceniom.

WUŻ świadczy głównie usługi holownicze i cumownicze oraz usługi związane z utrzymaniem bezpieczeństwa żeglugi w Porcie Gdynia. Od maja 1996 r. jest samodzielnym podmiotem gospodarczym funkcjonującym jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której 100-proc. właścicielem jest Zarząd Morskiego Portu Gdynia.

Czytaj więcej na temat strajków w Polsce
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t148546.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zwiazkowcy;zablokowali;zakopianke,206,0,860622.html) Związkowcy zablokowali Zakopiankę Przedstawiciele związków zawodowych z 12 parków narodowych, lasów państwowych i gospodarki wodnej protestowali przeciw trudnej sytuacji finansowej parków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/252/t17660.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zwiazki;czekaja;na;rozmowy;pozniej;strajk,46,0,841262.html) Związki czekają na rozmowy. Później strajk? Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie wyznaczyli daty strajku, do którego ma dojść w przypadku braku porozumienia poprzedzającego upublicznienie firmy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t101894.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;rola;zwiazkowcow;jest;protestowac,241,0,825073.html) Tusk: Rolą związkowców jest protestować Związkowcy z _ Solidarności _ zapowiadają zorganizowanie antyrządowej manifestacji w czasie polskiej prezydencji.
Tagi: strajki w polsce, gdynia, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz