Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Akcja Weź paragon rusza już jutro

0
Podziel się:

Ministerstwo zaczyna akcję, która ma między innymi tworzyć warunki dla uczciwej konkurencji.

Akcja Weź paragon rusza już jutro
(mf.gov.pl)
bEIWxeGJ

Rzeczniczka prasowa resortu finansów Wiesława Dróżdż (na zdjęciu) poinformowała, że 22 czerwca rusza kolejna akcja _ Weź paragon _ - kontrolerzy będą sprawdzać, czy sprzedawcy wydają klientom rachunki.

Dróżdż podkreśliła, że paragon z kasy fiskalnej jest jedynym dowodem pozwalającym na ewentualną reklamację towaru lub jego zwrot. _ - Dlatego też warto pamiętać o zachowaniu paragonu lub w przypadku, gdy sprzedawca go nie wydrukuje, poprosić o jego wydanie. Rejestrowanie sprzedaży na kasie fiskalnej gwarantuje także, że sprzedawca odprowadza należny podatek do budżetu państwa, a nie do własnej kieszeni. Jest to także niezbędny warunek do tworzenia warunków uczciwej konkurencji _ - podała rzeczniczka.

Wskazała, że 22 czerwca rozpocznie się Polsce kolejna akcja pt. _ Weź paragon _, której celem jest podniesienie poziomu wiedzy zarówno sprzedawców, jak i kupujących - o korzyściach płynących z wydawania i brania paragonu. Podczas akcji prowadzone będą kontrole punktów sprzedaży, sklepów i barów pod kątem wydawania paragonów, zwłaszcza w miejscowościach turystycznych.

bEIWxeGL

Dróżdż zwróciła uwagę, że lato to czas pracy sezonowej, wykonywanej zarówno przez dorosłych, jak i młodzież. Podkreśliła, że dochody małoletnich dzieci co do zasady dolicza się do dochodów rodziców (lub opiekunów prawnych).

_ - Dochód osiągnięty przez małoletnie dziecko nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym tylko wtedy, gdy w skali roku nie przekroczy kwoty 3091 zł. Nie zwalnia to jednak rodzica lub opiekuna prawnego z obowiązku złożenia zeznania podatkowego _ - zaznaczyła rzeczniczka.

Rodzice, którzy chcą skorzystać z ulgi prorodzinnej, powinni jednak zwrócić uwagę na wysokość dochodu osiągniętego przez młodzież podczas pracy wakacyjnej, która nie pozbawi ich prawa do ulgi.

Dróżdż wskazała, że odliczenie ulgi prorodzinnej przysługuje rodzicom wykonującym władzę rodzicielską, opiekunom prawnym, jeżeli dziecko z opiekunem mieszka oraz rodzicom zastępczym. _ - Z ulgi mogą korzystać także osoby wychowujące pełnoletnie dzieci do 25. roku życia pod warunkiem, że dzieci te uczą się lub studiują - także za granicą - i nie uzyskały w roku podatkowym dochodów opodatkowanych według skali podatkowej lub z kapitałów pieniężnych opodatkowanych przy zastosowaniu 19 proc. stawki w łącznej wysokości przekraczającej 3089 zł _ - poinformowała.

bEIWxeGR

Dodała, że fakt otrzymywania przez dziecko renty czy uzyskiwania dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w ustawie PIT nie ma wpływu na prawo do ulgi.

Rzeczniczka zaznaczyła, że osoby, które będą zarabiać na zbiorze owoców sezonowych czy runa leśnego, powinny wykazać to w rocznej deklaracji podatkowej. _ - Dochody uzyskane ze sprzedaży surowców roślin zielarskich i ziół dziko rosnących, jagód, owoców leśnych i grzybów ze zbioru dokonywanego osobiście albo z udziałem członków najbliższej rodziny będą jednak zwolnione z podatku dochodowego _ - zastrzegła.

Dróżdż przypomniała ponadto o obowiązkach podatkowych związanych z pracą sezonową za granicą. Zgodnie z ustawą o PIT osoby, które mieszkają w Polsce, muszą rozliczać się w Polsce od całości dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

- _ Tak więc wynagrodzenie uzyskane za pracę najemną poza granicami podlega opodatkowaniu według polskich przepisów podatkowych, z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania _- poinformowała rzeczniczka.

bEIWxeGS

Jeżeli praca wykonywana jest za granicą dla pracodawcy, który ma siedzibę w tym państwie, to - co do zasady - dochody takie będą podlegały opodatkowaniu zarówno w tym państwie, jak i w Polsce. W takim przypadku zastosowanie będzie miała wynikająca z właściwej umowy międzynarodowej metoda unikania podwójnego opodatkowania; tzw. metoda proporcjonalnego odliczenia albo metoda wyłączenia z progresją.

Czytaj więcej w Money.pl

bEIWxeHm
wiadomości
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)