Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Anna Frankowska
|

Akcja "Znicz". Sprawdź taryfikator mandatów

0
Podziel się:

W tym roku Polacy dostali 1,8 mln mandatów od drogówki. Ta liczba zapewne wzrośnie po Wszystkich Świętych.

Akcja "Znicz". Sprawdź taryfikator mandatów
(PAP/Jerzy Paszkowski)

W tym roku Polacy dostali 1,8 mln mandatów od drogówki. Ta liczba zapewne znacznie wzrośnie po Wszystkich Świętych.

Od piątku trwa wzmożony ruch na drogach i przy cmentarzach. Nad bezpieczeństwem w ramach kolejnej akcji Znicz w całym kraju czuwa 10 tysięcy policjantów.

_ - _ Niestety _ co roku kierowcy popełniają te same wykroczenia _ - mówi Leszek Jankowski, podinspektor z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji._ - Są to między innymi _ nadmierna prędkość, _ niedostosowanie jej do warunków jazdy, wymuszanie pierwszeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie, a także brawura. Dodatkowo brak kultury, szczególnie, gdy stoją w korkach przed cmentarzami. Nie brak też kierowców, którzy wyruszają w drogę po kieliszku _ - dodaje Jankowski.

Jeśli poziom alkoholu u kierowcy przekracza pół promila, jest to przestępstwo, za które grozi kara do dwóch lata więzienia. Pijani kierowcy to także liczni sprawcy wypadków.

Podczas listopadowego weekendu także piesi często nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa. Spacerując prawą stroną drogi, po zmroku chodzą bez latarki i często są dla kierowców niewidoczni. W zeszłym roku podczas akcji Znicz na skutek nieprzestrzegania tych zasad zginęło osiem osób.

Źródło: Komenda Główna Policji

Rekordzista, który otrzymał w sumie ponad 100 punktów karnych, zanim złapała go policja, zdążył złamać kilkanaście przepisów ruchu drogowego. Był to młody motocyklista, który stracił prawo jazdy i stanął przed sądem.

W sumie w ciągu roku Polacy otrzymują ponad dwa miliony mandatów od drogówki.

Źródło: Komenda Główna Policji *obejmuje dane za trzy kwartały 2009 roku

Każdego roku dostajemy kary opiewające na ponad pół miliarda złotych.Dwa lata temu było to 550 mln złotych.

Obecnie policja posiada 127 fotoradarów. Są one instalowane na masztach i słupach, których jest około 600. Najwięcej fotoradarów jest na Mazowszu, w Wielkopolsce i na Śląsku.

Za przekroczenie dozwolonej prędkości na obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h dostaniemy mandat w wysokości od 400 do 500 złotych i 10 punktów karnych. _ _

_ - Dociśnięcie gazu o 20 km/h to grzywna od 50 do 100 złotych oraz dwa punkty karne _ - wylicza podinsp. Leszek Jankowski. _ - Szarżując na drogach warto pamiętać nie tylko o mandacie, ale o tym, że stwarzamy niebezpieczeństwo na drodze. _

Przebieganie przez przejście na czerwonym świetle może kosztować 100 złotych. Z kolei osoby spacerujące po zmroku prawą stroną jezdni, bez oświetlenia, mogą zapłacić mandat w wysokości 50 złotych.

Maksymalna kwota z taryfikatora za jedno wykroczenie na drodze to 500 złotych. Policjant, w przypadku zbiegu wykroczeń, może nam wlepić karę na tysiąc złotych. Może też skierować sprawę do sądu grodzkiego, który ma prawo zasądzić grzywnę do 5 tysięcy zł.

Kierowca, który nie zgadza się z funkcjonariuszem i nałożoną karą, ma prawo, odmówić przyjęcia mandatu. Wówczas jego sprawą zajmie się sąd grodzki.

Raport Money.pl
*Raport: Polacy dostali mandaty za 550 mln złotych * W 2007 r. ze względu na niską ściągalność mandatów do budżetu nie wpłynęło ponad 203 mln złotych. Rok wcześniej była to kwota 180 mln złotych. Czytaj w Money.pl

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)