Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wartość akcji KGHM wzrosła o 400 proc. w ciągu 20 lat. "Chcemy być koncernem"

24
Podziel się

Sprzedaż miedzi wzrosła w tym czasie o 60 proc., srebra o 30 proc. KGHM jest szóstym największym producentem miedzi na świecie i trzecim producentem srebra na świecie.

Wartość akcji KGHM wzrosła o 400 proc. w ciągu 20 lat. "Chcemy być koncernem"
(Mat. prasowe ministerstwa rozwoju)
bDzkDVgB

W ciągu 20 lat od debiutu KGHM na warszawskim parkiecie wartość akcji spółki, w odniesieniu do głównych indeksów, wzrosła o 400 proc. Spółka wypłaciła w tym czasie 24 mld zł dywidendy, skarb państwa z tytułu podatku miedziowego zyskał niemal 10 mld zł - mówił w środę prezes KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki.

Sprzedaż miedzi wzrosła w tym czasie o 60 proc., srebra o 30 proc. KGHM jest szóstym największym producentem miedzi na świecie i trzecim producentem srebra na świecie - przypomniał Domagalski-Łabędzki podczas uroczystości związanej z 20-letnią obecnością KGHM na warszawskiej giełdzie.

KGHM Polska Miedź S.A. to jedna z największych polskich spółek skarbu państwa. Od lipca 1997 r. akcje KGHM Polska Miedź S.A. notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. Skarb państwa ma 31,79 proc. akcji, pozostali akcjonariusze krajowi i zagraniczni - 68,21 proc.

bDzkDVgD

Prezes podkreślił, że spółka działa na czterech kontynentach i posiada w sumie osiem kopalni. - Jesteśmy firmą globalną, z globalnymi wyzwaniami, a to oznacza konieczność zmiany, samodoskonalenia własnych struktur, chcemy, by nasza organizacja równała do najlepszych, byśmy byli w awangardzie firm inwestycyjnych, które decydują o obliczu gospodarek poszczególnych krajów - podkreślił.

Zobacz też: Zakaz handlu w niedziele. Sklepy chcą zmian w Kodeksie pracy

Domagalski-Łabędzki zaznaczył, że jednym z najważniejszych zadań jakie stoją przed firmą będzie zmiana struktury grupy kapitałowej.

bDzkDVgJ

- Chcemy być koncernem - z kombinatu mamy się stać prawdziwym koncernem, w rozumieniu globalnych standardów - mówił. Do końca roku zostaną wprowadzone umowy holdingowe, które zintegrują "wszystkie umowy, wszystkie procesy w ramach grupy kapitałowej" i to będzie - jak podkreślił prezes - "zasadnicza zmiana".

Domagalski-Łabędzki zapowiedział budowę nowej struktury nadzorczej i zarządczej nad aktywami zagranicznymi KGHM, które - jak mówił - "w ostatnim czasie budziły sporo troski i niepokoju".

- Dzisiaj mogę odpowiedzialnie powiedzieć, że panujemy nad naszymi procesami za granicą. Wierzę, że już niebawem, a w niektórych obszarach już teraz, nasze aktywa zagraniczne przyczyniają się do rozwoju i budowy wartości kapitałowej całej grupy - powiedział.

Dodał, że można się pochwalić "dobrymi wynikami" w projekcie Sierra Gorda. Poprawiliśmy uzyski miedzi i molibdemu na poziomie, który jest bliski satysfakcjonującego. Wynik operacyjny za pierwszy kwartał jest już dodatni. Nasza współpraca z partnerem japońskim jest bardzo dobra, pod koniec czerwca uzyskaliśmy bardzo dobre porozumienie" - dodał.

bDzkDVgK

Odkrywkowa kopalnia Sierra Gorda w Chile została uruchomiona w czerwcu 2014 r. Przez najbliższe 20 lat ma eksploatować złoże miedzi i molibdenu. Złoża zostały odkryte w 2006 r. Dwa lata później KGHM International przejął projekt, który od września 2011 r. jest wspólnym przedsięwzięciem KGHM International Ltd (55 proc.) i japońskich Sumitomo Metal Mining (31,5 proc.) i Sumitomo Corporation (13,5 proc.).

W 2016 r., podobnie jak wcześniej, KGHM był zmuszony dokonać odpisów z tytułu utraty bilansowej wartości inwestycji w zagraniczne spółki zależne w Chile i Kanadzie. Wyniosły one ponad 5,3 mld zł. W wywiadzie dla PAP w maju br. Domagalski-Łabędzki mówił, że spodziewa się wzrostu wolumenów produkcji miedzi w chilijskiej kopalni Sierra Gorda. W 2016 roku w kopalni wydobyto 51,5 tys. ton miedzi płatnej (według udziału KGHM w projekcie, który wynosi 55 proc.).

W środę prezes KGHM powiedział, że kopalnia Robinson w amerykańskiej Newadzie, którą w 2004 r. przejęła spółka zależna KGHM - KGHM International - "również wnosi bardzo dużą wartość dla całej organizacji.

bDzkDVhe
giełda
wiadomości
KOMENTARZE
(24)
Gogowianin
4 lata temu
Może za te pieniądze w końcu zrobiliby porządek z filtrami chociażby w Głogowie w których przez działania KGHM normy samego Arsenu przekroczone sa o 800% (!!!!!!) o Benzenie i Ołowie nawet nie ma co wspominać a wzrost zachorowań ludzi w tym regionie jest dramatyczny. Oszuści zlecają badania własnej firmie, która uważa, że normy są zachowane ale każde inne badania nie zlecone przez KGHM wykazują takie cuda, że to jeszcze dziwne iż nie świecimy po nocach.
Piotr
4 lata temu
KGHM wydobywa rudę i wytapia miedź,srebro,złoto i nne metale.Wszystkie swoje wyroby sprzedaje jako metale zamiast wybudowac zakłady przetwórstwa,wyrabiać miedziane rury,złączki,kolana,dryt,kable,dałoby to zatrudnienie setkom ludzi a KGHM zwiększyłby zyski.Kto tam rządzi,kto planuje???pieniądze uciekają z Polski.
schnufi
4 lata temu
Ten panstwowy moloch nie ma nic wspolnego z gospodarka rynkowa,a iwestycje zagraniczne to niewypal.
bDzkDVhf
smutne
4 lata temu
Szkoda tylko, że całe srebro sprzedaje suę po cenach śmiesznie niskich jako surowiec , a nie bije naszych polskich srebrnych monet bulionowych i na tym zarabiać. A tak zarabiają obce mennice a my nasze rodzime srebro w pokaźnych ilościach, kupujemy z przebitką w postaci monet i sztabek lokacyjnych innych państw. To się nazywa mieć siano we łbie...
ja
4 lata temu
państwowe spółki dają możliwości wypływu kasy – wysokie zarobki dla kolesi, odprawy, nagrody, sponsorowanie, fundacje, dotacje itp. Dla ratowania miejsc pracy marnuje się publiczne pieniądze i ciągle dokłada do przynoszących straty firm. Tak m.in. robi się z kopalniami kosztem spółek energetycznych, w których mamy udziały przez OFE. Dlatego takie spółki są wysoce ryzykowne i mało dochodowe. Słyszeliście o ksi ążce „Jak stwozryć system transakcyjny do inwestowania na giełdize”. Ostatnio opisany w niej system pozwolił zarobić 20 procent.
...
Następna strona