Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Akcyza na alkohol i papierosy. Tak budżet zarobi 780 mln zł

0
Podziel się:

Akcyza na wyroby tytoniowe będzie wyższa około 5 procent, a na alkohol 15 procent.

Akcyza na alkohol i papierosy. Tak budżet zarobi 780 mln zł
(97/iStockphoto)
bEsAoErV

Od nowego roku zdrożeją papierosy i alkohol. To efekt wzrostu akcyzy na te produkty. Akcyza na wyroby tytoniowe będzie wyższa około 5 procent, a na alkohol 15 procent.

Po zmianach paczka papierosów zdrożeje średnio koło złotego. Konieczność podwyżki Sylwia Stelmachowska z ministerstwa finansów tłumaczy między innymi troską o zdrowie Polaków i zobowiązaniami unijnymi. Unia Europejska oczekuje, że do 2018 roku minimalna akcyza za tysiąc sztuk papierosów będzie wynosiła 90 euro.

Natomiast akcyza na alkohole wysokoprocentowe będzie wyższa około 15 procent. Sylwia Stelmachowska wyjaśnia, że to wzrost wynoszący tyle, co inflacja od 2009 roku, czyli od ostatniej podwyżki tego podatku na alkohol.

bEsAoErX

Wyższe opodatkowanie alkoholu zwiększy roczne wpływy do budżetu państwa około 780 milionów złotych.

Czytaj więcej w Money.pl
Opozycja za słaba. Papierosy i alkohol będą droższe Zmiana ma dać budżetowi 780 mln zł. Przedstawiciele branży tytoniowej ostrzegają przed szarą strefą.
Od 1 stycznia duże zmiany. Zobacz, jak je odczujesz Prawo, podatki, kredyty. Oto, jak rok 2014 przełoży się na nasze kieszenie.
Mniej na kolej i oświatę, a więcej na urzędy. Oto budżet 2014 Zabierając pieniądze z OFE, rząd zaoszczędzi ponad 20 mld zł.
Akcyza w górę. Dziś ważne decyzje w Sejmie Ten projekt budżetu jest aktem desperacji ze strony koalicji - uważa opozycja. Zobacz, za co więcej zapłacimy.
bEsAoEsy
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)