Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Aktualizacja strategii PKN Orlen. Zysk liczony w miliardach złotych

11
Podziel się:

Zarząd i rada nadzorcza PKN Orlen zatwierdziły aktualizację strategii grupy na lata 2019-2020, która zakłada m.in. 10,3 mld zł średniorocznego zysku EBITDA LIFO (przed odpisami) i średnioroczne nakłady inwestycyjne w wysokości 6,8 mld zł, podała spółka.

Aktualizacja strategii nie uwzględnia procesu zakupu akcji i integracji z Grupą Lotos
Aktualizacja strategii nie uwzględnia procesu zakupu akcji i integracji z Grupą Lotos (Rafał Guz)

"Potrzeba aktualizacji wystąpiła z uwagi na wysoką zmienność czynników makroekonomicznych oraz potrzebę przedstawienia wartości docelowych na kolejny, 2-letni okres" - czytamy w komunikacie

Cele finansowe i operacyjne na lata 2019-2020 to:

- średnioroczny zysk EBITDA LIFO (przed odpisami) w kwocie 10,3 mld zł,

- średnioroczne nakłady inwestycyjne (capex) w wysokości 6,8 mld zł,

- dźwignia finansowa poniżej 30%,

- kowenant dług netto/EBITDA poniżej 1,5,

- utrzymanie ratingu na poziomie inwestycyjnym,

- systematyczna wypłata dywidendy uwzględniająca sytuację finansową PKN Orlen S.A.

Zgodnie z założonymi celami średnioroczna EBITDA LIFO powinna wynosić 8,3 mld zł w segmencie downstream, 2,4 mld zł w detalu, 0,5 mld zł w upstream i -0,9 w funkcjach korporacyjnych. Zakładany średnioroczny capex według segmentów to odpowiednio 4,9 mld zł, 0,07 mld zł, 0,7 mld zł i 0,5 mld zł.

Strategia zakłada zwiększenie przerobu ropy o 0,3 mln ton do 33,7 mln ton w 2022 r., zwiększenie udziału w rynku paliw o 2,4 pkt proc. do 18,4% i wzrost wydobycia węglowodorów o 7 tys. boe/d do 25 tys. boe/d.

Aktualizacja nie uwzględnia procesu zakupu akcji i integracji z Grupą Lotos. Po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej i nabyciu kontrolnego pakietu akcji w kapitale zakładowym Grupy Lotos zostanie opublikowana nowa strategia Grupy Orlen, zastrzeżono.

"Aktualizacja strategii nie uwzględnia wpływu ewentualnych transakcji przejęć, dezinwestycji oraz efektów uruchamiania innych niż ujęte w niej projektów inwestycyjnych w ramach rozwoju organicznego, które mogą powstać w kolejnych latach. Nie uwzględnia również wpływu innego niż założony scenariusza zmian sytuacji makroekonomicznej, zdarzeń jednorazowych czy też zmian regulacji, które mogą pojawić się w miejsce aktualnych przepisów" - czytamy dalej.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 95,36 mld zł w 2017 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(11)
Extra
4 lata temu
Super
123
4 lata temu
Stacje paliw to meliny całodobowe stworzone przez państwo aby zabrać zasiłki i 500+ w akcyzie wynoszącej 57zł za litr 100% alkoholu
Wielka orkies...
4 lata temu
Tenzysk, to to co Polacy przeplacaja za paliwo na stacjach Orlen.
iw89
4 lata temu
i to rozkradną, jeszcze chwila.
ppp
4 lata temu
monopolista w niedziele. Jakby Urząd antymonopolowy działał nie było by tak.