Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Algieria: Zamaskowana Brygada grozi kolejnymi atakami

0
Podziel się

Islamistyczna grupa, która przyznała się do uprowadzenia kilkuset zakładników w kompleksie gazowym we wschodniej Algierii, zagroziła kolejnymi atakami.

Algieria: Zamaskowana Brygada grozi kolejnymi atakami
(PAP/EPA)
bCYmIJdx

Islamistyczna grupa Zamaskowana Brygada, która przyznała się do uprowadzenia kilkuset zakładników w kompleksie gazowym we wschodniej Algierii, zagroziła kolejnymi atakami, jeśli Zachód nie zakończy - jak to określono - ataków na muzułmanów w sąsiednim Mali.

Na zdjęciu Mokhtar Belmokhtar, przywódca grupy, która zaatakowała kompleks gazowy w Algierii.

Jak poinformował ośrodek monitorujący działalność islamistów w internecie SITE, grupa powiązana z Al-Kaidą oświadczyła, że porywacze proponowali negocjacje w sprawie uwolnienia zakładników, ale algierskie władze zdecydowały się na rozwiązanie siłowe.

Islamiści twierdzili, że _ od początku operacji _ gwarantowali cudzoziemskim zakładnikom oraz Algierczykom bezpieczeństwo, ale _ w rozmowie telefonicznej jeden z wysokich przedstawicieli algierskiego wywiadu powiedział, że kompleks zostanie zniszczony ze wszystkimi wewnątrz _ - cytuje islamistów SITE.

bCYmIJdz

Oświadczenie Brygady opublikowała mauretańska agencja prasowa. Islamiści zagrozili, że przeprowadzą kolejne ataki, jeśli Zachód nie wstrzyma swego militarnego zaangażowania w północnym Mali, zwanym przez islamistów Azawadem, gdzie wojska francuskie prowadzą ofensywę od 11 stycznia.

_ Obiecujemy wszystkim krajom, które uczestniczą w kampanii krzyżowców przeciwko Azawadowi, że przeprowadzimy więcej operacji, jeśli nie zmienią swej decyzji _ - głosi oświadczenie.

Islamiści zaatakowali 16 stycznia kompleks we wschodniej Algierii, który produkuje ok. 10 proc. algierskiego gazu ziemnego przeznaczonego na eksport, oraz pobliską część mieszkalną; domagali się zakończenia francuskiej operacji. Szacuje się, że w szturmie algierskiej armii na kompleks zginęło w sumie ok. 50 zakładników.

bCYmIJea
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)